Split CO - Zadar: Zadar pokazao autoritet

Bernard Jurišić, Branimir Korać • srijeda, 16.04.2008.

Puno veća neizvjesnost očekivala se u dvoboju Splita i Zadra. Domaćin je podbacio u ovom važnom ispitu, nije odigrao na visokoj razini i Zadar je to iskoristio. Odličnom igrom u obrani u prvom dijelu Zadar je stvorio prednost, a serijom 11:0 na početku treće četvrtine je završio priču...

Veliki derbi dvije neporažene momčadi košarkaškog prvenstva odvijao se samo na tribinama. Više od 2.000 gledatelja došlo je vidjeti okršaj Splita CO i Zadra, no neizvjesnost je trajala tek nešto više od 15 minuta. Zadrani su autoritativno prošli Gripama i ostali jedina neporažena momčadi nakon šest kola Lige za prvaka...

Slika 1 od 2.

Splitska momčad ipak nije dorasla derbiju na ovoj razini. Samo 15 minuta "žuti" su odolijevali osmorici Zadrana, koji su najveći dio posla odradili kočenjem najboljeg strijelca Splita Marlona Garnetta. Amerikanac je svoj prvi koš iz igre postigao u 26. minuti, kad je zadarska prednost već otišla debelo preko +20.

U tom detalju zapravo se sastoji i najveći dio priče današnjeg derbija. U prvom poluvremenu domaćini su se držali u egalu ili u minimalnom zaostatku. Stipčević je s 9 poena u drugoj četvrtini doveo goste do prednosti koja je na poluvremenu iznosila 38:47.

Slika 2 od 3.

Utakmica je riješena u prvih pet minuta treće četvrtine. Furiozan ulazak Zadra u drugo poluvrijeme donio im je seriju 11:0, kasnije i 18:3, kojom su došli do velikih 41:65, na sredini treće četvrtine. Nakon što je Garnett proslavio svoj prvi ubačaj iz igre, Zadrani su otišli na najveću prednost 45:70 u 28. minuti i nakon toga malo "podignuli kočnicu".

To su Splićanio iskoristili tek kako bi poraz spustili ispod 20 razlike, no bez obzira na ukupnu prednost, pobjeda Zadra i više je nego uvjerljiva. Konačnih 70:87 možda su trenutno i najrealnija slika odnosa snaga između ove dvije momčadi.

Slika 3 od 4.

Zadrani su tako nakon šest kola ostali jedina neporažena momčad u našem prvenstvu, a na Splićanima je da pokušaju obraniti drugo mjesto od pratnje koja se zgušnjava iza njihovih leđa.