PSV obranio naslov, petice Ajaxa i Heerenveena

Vedran Babić • nedjelja, 20.04.2008.

Rutinskom izvedbom u Arnhemu, PSV je po 21. put postao prvak Nizozemske. Drugoplasirani Ajax ostvario je visoku pirovu pobjedu na domaćem terenu protiv Heraclesa, a interesantno je da su svi borci za opstanak, osim Venla, poraženi...

Minimalnom pobjedom na gostovanju kod Vitessea, PSV je novi stari pobjednik Eredivisie. Pogodak odluke djelo je srpskog napadača Danka Lazovića u prvoj minuti nastavka. Ajax je u Amsterdam Areni s 5:1 dvama pogocima Kennetha Pereza, te po jednim Suareza, Huntelaara i Heitinge dokazao svoju premoć u odnosu na Heracles našeg Srđana Lakića, koji je odigrao 70 minuta prije nego je zamijenjen.

Treće mjesto u prvenstvu pripalo je momčadi NAC-a iz Brede, unatoč domaćem porazu od NEC-a od 3:1, a iza njih slijedi Twente, koji je pobjedom od 2:0 protiv Willem II osigurao četvrtu poziciju. Danijel Pranjić nije se upisao u strijelce, ali je sa svojim Heerenveenom sudjelovao u deklasiranju Excelsiora (5:0). Dvaput je mrežu gostiju zatresao Sibon, a po jednom Sulejmani (asistencija Pranjića) i Roorda. Jedan pogodak zasluga je gostujućeg braniča Bandjara, koji je u 54. minuti matirao vlastitog golmana.

Dvoboj dvaju momčadi iz donjeg dijela doma pripao je AZ-u, koji je s 1:0 pogotkom Hamdaouija u 14. minuti pobijedio Spartu iz Rotterdama. Utrecht je istim rezultatom kod kuće savladao Groningen, a Feyenoord je s 3:0 u drugom poluvremenu nadigrao Rodu i na taj način zadržao šestu poziciju koja vodi u razigravanje za Kup Uefa. U derbiju začelja Venlo je istim omjerom porazio De Graafschap, onemogućivši im tako spas iz relegacijske zone.

Nakon 34 odigrana kola nizozemskog prvenstva, slijedi veoma komplicirano razigravanje za mjesta u Europi i za ostanak. PSV kao prvak automatski sudjeluje u novom izdanju Lige prvaka, dok će se momčadi od drugog do petog mjesta (Ajax, NAC, Twente, Heerenveen) boriti za jednu ulaznicu koja vodi u kvalifikacije za isto natjecanje. Prva utakmica igra se na terenu lošije plasiranog sastava, a uzvrat kod bolje plasiranog. Pobjednici tih dvaju dvoboja međusobno će odlučivati o putniku za Ligu prvaka, a gubitnici ulaze u borbu za Kup Uefa.

Između Feyenoorda, Groningena, NEC-a i Rode ćemo saznati dva s(p)retnika za ulaz u bubanj ždrijeba Kupa Uefe, dok će dva mjesta u Intertoto kupu tražiti Utrecht, AZ, Vitesse i Sparta.

Što se relegacije tiče, Excelsior je jedina sigurna momčad koja će dogodine igrati u drugoj ligi. Njih će zamijeniti prvak druge lige, a to je Volendam. 16. i 17. na ljestvici Eredivisie, Venlo i De Graafschap, odvojit će se u dvije zasebne skupine za ostanak u ligi. S njima će zajedno u toj skupini biti i sveukupno osam najbolje plasiranih drugoligaških momčadi, s kojima će odigrati po jednu domaću i jednu gostujuću utakmicu. Pobjednici grupa izborit će sudjelovanje u Eredivisie iduće sezone.

Prve utakmice europskih doigravanja su na rasporedu 30. travnja i 1. svibnja, a uzvrati su tri, odnosno četiri dana poslije.

Eredivisie, posljednje 34. kolo: Vitesse – PSV 0:1, Ajax – Heracles 5:1, Heerenveen – Excelsior 5:0, Twente – Willem II 2:0, AZ – Sparta 1:0, Feyenoord – Roda 3:0, NAC Breda – NEC 1:3, Venlo – De Graafschap 3:0, Utrecht – Groningen 1:0.

Playoff za Ligu prvaka: Heerenveen – Ajax, Twente – NAC.

Playoff za Kup Uefe: Roda – Feyenoord, NEC – Groningen.

Playoff za Intertoto kup: Sparta Rotterdam – Utrecht, Vitesse – AZ.