Kiks Viola razveselio Milan, Knežević strijelac

Ivana Spahija • nedjelja, 27.04.2008.

Iako se pitanje osvajača ovogodišnjeg Scudetta moglo riješiti već u ovom kolu, to se ipak nije dogodilo. Susreti 35. kola Serie A donijeli su pobjede favoriziranih momčadi, tako su uvjerljivi bili klubovi iz "velike četvorke", a remi Fiorentine protiv Sampdorije otvorio je Milanu put prema četvrtom mjestu. Naš Dario Knežević svojim je pogotkom utješio Livorno u porazu od Milana...

Roma nije dopustila iznenađenje na domaćem terenu, Vukovi su i bez kapetana Tottija na Olimpicu uvjerljivo svladali Torino rezultatom 4:1 i pitanje talijanskog prvaka ostavili otvorenim. Naš Saša Bjelanović utakmicu je proveo na klupi gostujuće momčadi. Početak susreta pripao je nogometašima Rome, koji su odmah stvorili pritisak na obranu gostiju. U 16. minuti dosuđen je jedanaesterac za domaćine zbog prekršaja Dellafiorea na Pizarru, a sam Pizarro je bio siguran izvođač najstrože kazne i s bijele točke donio je Romi vodstvo od 1:0. Dvije minute nakon toga Perrotta je odlično uposlio Vučinića, koji nije imao težak zadatak matirati Fontanu i povisiti vodstvo Vukova na 2:0.

Mreža gostiju ponovno se tresla u 26. minuti i to ponajviše zahvaljujući uspavanosti obrane Torina. Cicinho je s desne strane ubacio loptu u sredinu, a nepokriveni Mancini je jednostavno glavom ugurao u mrežu za vodstvo Rome od 3:0. Sedam minuta kasnije Mancini se ponovno upisao u strijelce, nakon ubačaja Vučinića, Brazilac je zatresao praznu mrežu gostiju za nedostižnih 4:0 Rome. Utješni pogodak za Torino postigao je Ventola u 50. minuti i tako postavio rezultat na konačnih 4:1 za Vukove.

Sigurnu pobjedu ostvarili su i nogometaši Juventusa, koji su na Olimpijskom stadionu u Torinu svladali Lazio rezultatom 5:2. Iako je ova utakmica slovila za jednu od neizvjesnijih, domaćini su ipak pokazali da su ove sezone barem klasu iznad Nebesko plavih. Domaćini su poveli već u 15. minuti susreta, Camoranesi je izveo slobodan udarac, a Chiellini je glavom pospremio loptu u mrežu Ballotte. Šest minuta nakon toga zaspala je obrana Lazija, aZanetti je dobro uposlio Camoranesija koji je s lakoćom svladao Ballottu i povisio vodstvo Stare dame na 2:0.

Odlična igra torinske momčadi donijela im je novi pogodak u 32. minuti, a u strijelce se upisao i kapetan Alessandro Del Piero nakon asistencije Zanettija. Samo minutu kasnije ponovno se tresla mreža Lazija, a rezultat je na 4:0 svojim pogotkom povisio Trezeguet.

Nastavak je donio bolju igru Rimljana, kojima se pritisak na vrata Buffona isplatio u 55. minuti kada je Bianchi svojim pogotkom smanjio vodstvo Juventusa na 4:1. Ležerna igra domaćina donijela je novi pogodak Lazija, i to u 61. minuti. Siviglia je udarac Mutarellija glavom skrenuo u mrežu Juventusa i smanjio vodstvo domaćina na 4:2. No, da se stvari ne zakompliciraju za Staru damu pobrinuo se Chiellini novim pogotkom u 88. minuti za konačnih 5:2 i pobjedu Juventusa, koji i dalje ostaje na trećem mjestu na ljestvici.

Misiju prema Ligi prvaka Milan je nastavio sigurnom pobjedom nad Livornom, crveno - crni su u gostima slavili rezultatom 4:1, uz hat trick raspoloženog Filippa Inzaghija. Gosti su krenuli agresivno od samog početka, jer im ništa osim pobjede ne "igra ulogu" u lovu na četvrto mjesto na ljestvici. Kiks protiv fenjeraša značio bi i vjerojatan oproštaj Milana od Lige prvaka. Dario Šimić u ovom susretu nije konkurirao za sastav Milana, dok je Dario Knežević proveo svih 90 minuta na terenu u dresu Livorna.

Već u 11. minuti Kaka je udarcem s ruba prostora dobro zagrijao domaćeg vratara Di Luciju. Ipak, Rossoneri su u vodstvo došli u 23. minuti susreta. Kaka je ubacio za Inzaghija, koji je, na samo dva metra dalje od vratara Livorna, ugurao loptu u mrežu. Domaćini su protestirali tražeći poništenje pogotka zbog zaleđa Inzaghija, no to se nije dogodilo.

Inzaghi se novim pogotkom ponovno iskazao u 52. minuti. Bonera je ubacio s desne strane, a Pippo glavom zatresao mrežu Di Lucije i povisio vodstvo Milana na 2:0. Sedam minuta kasnije Inzaghi je, nakon izvedenog udarca iz kuta, ponovno glavom zatresao mrežu Livorna i donio gostima prednost od 3:0. Raspoloženi Inzaghi se u 73. minuti upisao i u asistente, dobro je dodao za Seedorfa koji nije propustio priliku povećati vodstvo Milana na 4:0. Dvije minute nakon toga, naš Dario Knežević je glavom svladao Kalca i postavio konačan rezultat na 4:1 za Milan. Rossoneri su dosta profitirali u ovom kolu i, s obzirom na kiks Fiorentine, približili su se ostvarenju sna o osvajanju četvrtog mjesta do kojeg im nedostaju samo dva boda.

Iznenađenje nisu dopustili ni nogometaši Intera, crno plavi su na San Siru svladali Cagliari rezultatom 2:1. Domaćini su poveli u 22. minuti zahvaljujući pogotku Cruza, a Materazzi je pogotkom u 82. minuti praktički donio pobjedu Interu. No, Biondini je pogotkom u 89. minuti donio nadu u bod Cagliariju, ali zbog nedostatka vremena to se ipak nije dogodilo. Inter je i dalje zadržao šest bodova prednosti ispred Rome, a Cagliari je i dalje na 15. mjestu, izvan zone ispadanja.

Najveće iznenađenje ovog kola je remi Fiorentine i Sampdorije, Viole su tri vrlo važna boda prokockale u samoj završnici susreta protiv genovske momčadi. Nakon prvog poluvremena koje je proteklo bez pogodaka, prvi su u vodstvo došli gosti iz Genove u 63. minuti susreta zahvaljujući pogotku Maggija. Viole su uspjele uzvratiti u 78. minuti kada je Vieri glavom zatresao mrežu Mirantea i poravnao rezultat na 1:1.

U 83. minuti dosuđen je jedanaesterac za domaćine, u prostoru Sampdorije pao je Mutu, a sudac je pokazao na bijelu točku. Mutu je sigurno izveo najstrožu kaznu i donio Fiorentini prednost od 2:1. Važne, možda i presudne bodove za plasman u Ligu prvaka Viole su izgubile u četvrtoj minuti sudačke nadoknade kada je Gastaldello glavom matirao Freya i postavio konačan rezultat na 2:2. Fiorentina je nakon ovog poraza i dalje na četvrtom mjestu na ljestvici, ali sa samo dva boda prednosti ispred Milana. Sampdoria je trenutno šesta, a za Violama zaostaje četiri boda.

Od ostalih susreta, Jurićeva Genoa na domaćem je terenu poražena od Empolija (1:0), a naš nogometaš odigrao je 75 minuta u dresu Genoe. Empoliju je pobjeda donijela bijeg iz zone ispadanja i trenutno je na 17. mjestu. Iste sreće nije bila momčad Parme, koja je u gostima kod Reggine doživjela poraz rezultatom 2:1 i tako "uletjela" na opasno 19. mjesto na ljestvici. Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za sastav Parme.

Serie A, 35. kolo: Roma - Torino 4:1, Livorno - Milan 1:4, Juventus - Lazio 5:2, Inter - Cagliari 2:1, Fiorentina - Sampdoria 2:2, Reggina - Parma 2:1, Udinese - Catania 2:1, Napoli - Siena 0:0, Palermo - Atalanta 0:0, Genoa - Empoli 0:1.