Svi Hrvati u Final Eight

Ivana Spahija • ponedjeljak, 28.04.2008.

Susretima 34. kola okončan je regularni dio prvenstva talijanske košarkaške lige. Sva tri kluba s hrvatskim predstavnicima plasirali su se u glavnu završnicu prvenstva. Repešina Lottomatica Roma je pobjedom nad La Fortezzom potvrdila drugo mjesto na ljestvici. Uspješan je bio i Radulovićev Air Avellino, a Upim Bologna našeg Dalibora Bagarića jedva se provukla u završnicu...

Repešina Lottomatica Roma gostujućom pobjedom nad momčadi La Fortezze iz Bologne osigurala je drugo mjesto na ljestvici i proboj u play off. Rimljani su dobro ušli u susret i nakon prve dvije četvrtine imali su pet poena prednosti (29:34), a tako je bilo sve do posljednjih deset minuta kada su domaćini uspjeli doći do izjednačenja. No, gosti su, zahvaljujući šutevima Hawkinsa i Lorbeka, ipak uspjeli ostvariti pobjedu s četiri poena prednosti.

Naš Roko Ukić nije se previše iskazao u ovom susretu, za 32 minute provedene na parketu u dresu pobjedničke momčadi ubacio je tek pet poena uz dva skoka i šest asistencija. Odlični Erazem Lorbek je sa svoja 32 poena, kojima je pridodao i 11 skokova, doveo Lottomaticu do pobjede.

Pobjedom u gostima su i košarkaši Air Avellina osigurali final eight, a momčad Nikole Radulovića je u Pesaru svladala košarkaše Scavolinija rezultatom 81:87. Nakon prilično izjednačenih 20 minuta, gosti iz Avellina probudili su se u posljednjoj četvrtini u kojoj su uspjeli odmaknuti domaćinima i upisati konačnu pobjedu. Radulović je proveo 31 minutu na parketu, ubacio je 13 poena kojima je pridodao sedam skokova i pet asistencija. Pobjedi Avellina najviše je pridonio Eric Williams s 24 ubačena poena, dok se od domaćina najviše istaknuo Michael Hicks s 26 ubačenih poena.

"Sretno" osmo mjesto zauzeli su košarkaši Upim Bologne zahvaljujući gostujućoj pobjedi nad Armani Jeansom (92:96). U prilično jednosmjernom susretu, gosti iz Bologne su u posljednjoj četvrtini umalo prokockali deset poena prednosti, no to se zbog isteka vremena ipak nije dogodilo. Naš Dalibor Bagarić proveo je 26 minuta u dresu momčadi iz Bologne, postigao je šest poena kojima je pridodao tri skoka i dvije asistencije. Upim Bolognu je do pobjede doveo raspoloženi Joseph Forte koji je ubacio 31 poen uz dva skoka i četiri asistencije. Poraz nije naškodio momčadi iz Milana koja je regularni dio prvenstva završila na petom mjestu.

Posljednji vlak za završnicu prvenstva uhvatila je momčad Tisettante, koja je u Rietiju svladala momčad Solsonice s tijesnih 83:86. Gosti su cijeli susret imali igru u svojim rukama, no odjednom su pali u posljednjoj četvrtini, što je dopustilo domaćinima da im se minutu prije kraja približe na samo pola koša razlike (82:83), no precizno izvedena slobodna bacanja DaShauna Wooda donijela su vrijednu pobjedu momčadi iz Cantua. Momčadi Solsonice nije pomoglo ni 27 poena raspoloženog Morrisa Finleya, dok se od gostiju najviše istaknuo Gerald Fitch s 20 ubačenih poena.

Trening utakmicu odradili su košarkaši vodećeg Montepaschija koji su na domaćem terenu u Sieni deklasirali momčad Pierrela s nevjerojatnih 103:46. Utakmica je praktički riješena već nakon prve četvrtine, u kojoj su domaćini imali +24 (30:6), a sramota košarkaša Pierrela nastavila se i u drugoj četvrtini kada su košarkaši iz Siene otišli na nevjerojatnih +47 (61:14). Ni u nastavku nije bilo drugačije, a domaćini su priveli susret kraju s 57 poena prednosti. Iz redova Montepaschija, najučinkovitiji je bio Ksistof Lavrinovič s 19 ubačenih poena, a od gostiju su najbolji bili Ndoja i Wallace s po 11 postignutih poena. Pierrel se unatoč porazu plasirao u završnicu prvenstva i nalazi se na šestom mjestu na ljestvici.

Mjesto među final eight osigurali su i košarkaši Premiate iz Montegranara, koji su na domaćem terenu svladali momčad Snaidera rezultatom 90:82. Gosti iz Udina su, unatoč početnom pritisku Premiate, nakon pola sata igre imali pola koša prednosti (68:69). No, domaćini su boljom igrom u posljednjoj četvrtini upisali pobjedu i osigurali završnicu prvenstva. Pobjedi domaćina najviše je pridonio Sharrod Ford koji je postigao 24 poena, a od gostiju se najviše istaknuo Di Giuliomaria s 19 ubačenih poena.

Sigurni na domaćem terenu bili su i košarkaši Benettona, koji su rezultatom 88:72 svladali momčad Siviglie Wear. No, unatoč pobjedi, Benetton je ostao bez završnice i nalazi se na desetom mjestu na ljestvici. U jednosmjernom susretu, u kojem domaćini nisu ispuštali prednost, najraspoloženiji je bio Lionel Chalmers iz Benettona koji je ubacio 25 poena uz osam skokova i dvije asistencije.

Lega A Basket, 34. kolo: La Fortezza Bologna - Lottomatica Roma 62:66, Eldo Napoli - Angelico Biella 76:75, Solsonica Rieti - Tisettanta Cantu 83:86, Cimberio Varese - Legea Scafati 76:82, Premiata Montegranaro - Snaidero Udine 90:82, Armani Jeans Milano - Upim Bologna 92:96, Montepaschi Siena - Pierrel Capo d'Orlando 103:46, Benetton Treviso - Siviglia Wear Teramo 88:72, Scavolini Spar Pesaro - Air Avellino 81:87.