1. Hrvatska nogometna liga, 32. kolo, 03.05.2008., Gradski vrt, gledatelja: 1500
Suci: Mauro Tomišić (Pazin), Armando Lušetić (Cerovlje), Dražen Pejić (Vukovar)
2:0 Varaždin
Varaždin

Osijek - Varteks: San o Europi i dalje živi

Petar Plevnik • subota, 03.05.2008.

Iako su odigrali jednu od slabijih utakmica u posljednje vrijeme, nogometaši Osijeka uspjeli su i u takvom izdanju svladati Varteks i tako uoči posljednjih 90 prvenstvenih minuta sačuvati nadu u plasman u Kup Uefe...

Ivica Lončarević
67'
Matija Smrekar
61'
Dražen Besek

Prvih 45 minuta susreta Osijeka i Varteksa definitivno spadaju među najlošije viđeno ove sezone u Gradskom vrtu. Već je početnih 10 minuta najavilo kako ćemo gledati uspavanku, da bi tri minute kasnije praktički iz ničega Osječani stigli u vodstvo. Hrnčević je s desne strane ubacio u 16-erac Varteksa, a iako se činilo da neće biti veće opasnosti za goste, Šolić je iskoristio neodlučnost Lučića i vratara Mađarića te glavom s pet metara doveo zabio za 1:0.

Na novo uzbuđenje tek nešto više od 1000 gledatelja u Gradskom vrtu moralo je čekati do 35. minute, kada Babić na lijevoj strani pronalazi Šolića, a veznjak Osječana s ruba 16-erca iz prve volejem gađa suprotni kut gostujućeg gola, no lopta odlazi zamalo pored vratnice. I kada se već očekivao kraj prvog dijela, u prvoj minuti sudačke nadoknade Primorac je iskoristio visoko postavljanje gostujuće obrane, sjurio se s centra igrališta prema golu Mađarića, no u završnici mu je ponestalo snage pa je njegov udarac završio visoko iznad gola.

Smoji nagrada Kohorte

Uoči samog početka susreta održana je mala svečanost u kojoj su pripadnici osječke navijačke skupine Kohorta uručili braniču Ivi Smoji nagradu za najboljeg igrača sezone na isteku. Inače, osječki branič zbog isključenja na Poljudu nije konkurirao za susret s Varteksom.

U drugom dijelu gledatali smo ipak nešto zanimljiviji nogomet i to ponajviše zahvaljujući nogometašima Varteksa, koji su puno angažiranije ušli u nastavak susreta. Prvu prijetnu bilježimo već u petoj minuti nastavka, nakon što je korner Brezovca pogodio iznenađenog Golika, čiji udarac s gol linije izbija osječka obrana.

Potpuno prepustivši inicijativu gostima iz Varaždina, Osijek se uglavnom orijentirao na brze kontranapade, a u jednom takvom u 54. minuti bijelo-plavi su imali situaciju "četiri na tri", no Pavličić se u ključnom trenutku spetljao. Upravo iz jedne od svojih rijetkih kontri do izjednačujućeg su pogotka mogli Varaždinci u 57. minuti, no udarac Pape s 10-ak metara sjajnom intervencijom u korner izbija Skender, da bi nakon ubačaja Brezovca iz kuta Novinić glavom s pet metra pucao pored gola.

Još bolju prigodu da dođu do zasluženog izjednačenja gosti su propustili u 61. minuti, nakon što je Brezovac iz slobodnog udarca s lijeve strane idealno pronašao Conjara, no branič gostiju potpuno neometan sa svega nekoliko metara prebacuje vrata osječkog gola.

Nedugo zatim trener gostiju Dražen Besek na iznenađenje svih iz igre vadi do tad najboljeg pojedinca gostiju Josipa Brezovca, nakon čega je došlo do evidentnog pada u igri gostiju. I dalje su Varaždinci više imali loptu u nogama, no igra Varteksa izgubila je na protočnosti, što su domaćini koristi za kontranapade, a ponovno se u 66. minuti mogao proslaviti Pavličić, no napadač domaćina previše je oklijevao, pa je njegov udarac bez problema izblokirala obrana gostiju.

Kad već gosti nisu uspjeli konkretizirati svoju bolju igru u nastavku, Osijek je minutu prije kraja riješio sve dvojbe oko pobjednika. Šolić je izveo korner, obrana gostiju nakratko odbila na rub 16-erca, a natrčali Goran Todorčev iz prve pogodio donji desni kut vratara Mađarića za svoj prvijenac u dresu Osijeka i konačnih 2:0.