Milan vodi igru: pao Inter, prvak i dalje nepoznat

Ivana Spahija • nedjelja, 04.05.2008.

Rossoneri su nemoguću misiju pretvorili u ostvareni san: pobjedom nad gradskim rivalom Interom u derbiju 36. kola Serie A "ušetali" su na četvrto mjesto na ljestvici, ali i pitanje talijanskog prvaka ostavili još uvijek otvorenim. Roma se sigurnom pobjedom nad Sampdorijom približila na samo tri boda zaostatka za Interom, a Fiorentina je kiksala u najgorem trenutku i tako se udaljila od Lige prvaka...

Unatoč svim lošim predstavama i katastrofama protiv nižerangiranih momčadi ove sezone, Milan se u ključnom trenutku pokazao kao momčad spremna na sve. Izabranici Carla Ancelottija ostvarili su nemoguće, na San Siru su svladali vodeći Inter i, zahvaljujući malo i sreći i kiksu Fiorentine protiv Cagliarija, zasjeli na "sveto" četvrto mjesto na ljestvici. Inter doista može žaliti za propuštenom prilikom za konačnu potvrdu osvajanja Scudetta te je situacija uoči završnice i više nego komplicirana, a crno - plavi bi vrlo lako mogli i ostati bez treće uzastopne titule. Dario Šimić u ovom susretu nije konkurirao za sastav Milana.

Milan je krenuo agresivno od samog početka, i nakon uvodnog odmjeravanja snaga, Rossoneri su s nekoliko poluprilika zaprijetili vratima Julia Cesara. Najveću od njih propustio je Filippo Inzaghi u 19. minuti susreta kada je, nakon odličnog ubačaja Kake, glavom gađao ravno u Interova vratara. Pippo je novu priliku za pogodak prokockao i u 45. minuti, Kaka je odlično vratio u sredinu za Milanova napadača, a Inzaghi je u padu glavom pogodio pokraj gola Intera. "Gostiju" se nije previše čulo u prvih 45 minuta i crveno - crni su vodili igru.

Početak drugog dijela također je pripao nogometašima Milana, kojima se trud isplatio u 51. minuti susreta. Kaka je pobjegao svom čuvaru Materazziju i odlično uposlio Inzaghija, koji je u svom stilu glavom zatresao mrežu Julia Cesara i donio Milanu prednost od 1:0. Samo pet minuta nakon toga Interova obrana je ponovno ispala iz igre, a Ambrosini je dodao za Kaku koji je s lakoćom matirao Julia Cesara za velikih 2:0 Milana.

Čini se kako su dva pogotka u vlastitoj mreži, ali i vijest o vodstvu Rome u Genovi, bili alarm za crno - plave, koji su se probudili iz letargije i napokon se približili vratima do tada praktički besposlenog Kalca. U 61. minuti je pokušaj Maicona završio u rukama "domaćeg" vratara, a dvije minute kasnije Crespo je propustio nevjerojatnu priliku za pogodak kada se našao oči u oči s Kalcem i gađao ravno u vratara Milana.

Slika 1 od 2.

Ipak, vodeća momčad prvenstva nije ostala bez ispaljenog metka. U 76. minuti Julio Cruz je izveo prekrasan slobodan udarac i prebacio živi zid Milana te je Kalac tu loptu mogao samo ispratiti u mrežu. Obrana Milana se stisnula, a crno - plavi su očajnički tražili izjednačujući pogodak. Inter je tako ponovno zaprijetio u 85. minuti kada je odlično izveden slobodan udarac Chivua još bolje obranio Kalac. Susret je tako završio važnom pobjedom Milana, koji se nakon ove pobjede našao na četvrtom mjestu na ljestvici, a Inter je i dalje vodeći, ali sa samo tri boda prednosti ispred Rome.

Karte su se u ovom kolu idealno posložile za Romu, koja je dobrom predstavom u Genovi i naravno zahvaljujući pobjedi Milana uspjela doći na samo tri boda zaostatka za vodećima. Vukovi su loše ušli u susret i nakon prvog dijela odigranog u Genovi i Milanu, činilo se kako će Inter već u ovom kolu uzeti Scudetto. No, sve se promijenilo u nastavku. Vijest o vodstvu Milana dala je krila nogometašima Rome, koji su u samo deset minuta deklasirali Sampdoriju.

Mreža domaćina prvi put se tresla u 75. minuti susreta, Pizarro je ubacio za Panuccija koji je glavom zatresao mrežu Mirantea za vodstvo Rome od 1:0. Četiri minute kasnije asistent kod prvog pogotka, Pizarro, se upisao i u strijelce i pogotkom s 20 metara donio Vukovima vrijednu prednost od 2:0. Konačan rezultat je na 3:0 postavio Cicinho pogotkom u 85. minuti. Sampdoria se nakon ovog poraza praktički oprostila od utrke za četvrtim mjestom, ali je i dalje u igri za Europu.

Uz Inter, najtužnija momčad ovog kola je zasigurno Fiorentina, koja je na Sardiniji doživjela poraz od Cagliarija i tako četvrto mjesto na ljestvici prepustila Milanu. Dva kola uoči kraja Viole su u problemima, sada su oni prisiljeni čekati kiks Milana kako bi se ponovno našli u utrci za najelitnije europsko natjecanje. Domaćini su poveli već u 20. minuti zahvaljujući pogotku Jede; a veliku prednost od 2:0 Cagliariju je donio Conti pogotkom u 51. minuti susreta. Minutu nakon toga Santana je svojim pogotkom smanjio prednost domaćina na 2:1, a gosti iz Firenze unatoč silnim pokušajima nisu uspjeli doći do izjednačenja, a kamoli i preokreta. Cagliari se vrijednom pobjedom praktički spasio od ispadanja i trenutno je na 14. mjestu.

Sudbinu Cagliarija nije podijelio Livorno našeg Darija Kneževića. Posljednja momčad lige i dalje ostaje posljednja, Livorno je na gostovanju u Bergamu doživio poraz od Atalante rezultatom 3:2, a naš nogometaš proveo je svih 90 minuta na terenu u dresu gostiju. Budanova Parma je i bez našeg nogometaša, koji zbog ozljede ne konkurira za sastav, došla do i više nego vrijedna tri boda iz dvoboja s Genoom. Parma je pogotkom Lucarellija u 57. minuti došla do pobjede koja je stavlja na 18. mjesto na ljestvici, vrlo blizu zone spasa. Ivan Jurić odigrao je svih 90 minuta za Genou.

Pobjedu vrijednu spasa ostvarila je momčad Reggine, koja je rezultatom 2:1 u gostima svladala Cataniju, a junak susreta je Nicola Amoruso koji je dvama pogocima donio Reggini uspon na 16. mjesto na ljestvici, a Cataniju gurnuo na sam rub ispadanja, točnije, na 17. mjesto. Bodove za spas od ispadanja ugrabila je i momčad Torina domaćom pobjedom nad Napolijem (2:1), a Saša Bjelanović nije konkurirao za ovaj susret kod Torina.

Serie A, 36. kolo: Milan - Inter 2:1, Sampdoria - Roma 0:3, Cagliari - Fiorentina 2:1, Siena - Juventus 1:0, Torino - Napoli 2:1, Atalanta - Livorno 3:2, Parma - Genoa 1:0, Catania - Reggina 1:2, Empoli - Udinese 0:1, Lazio - Palermo 1:2.