Vranješu isključenje, Werderu bodovi

Petar Plevnik • srijeda, 07.05.2008.

U preostalih pet susreta 32. kola Bundeslige, najviše je pozornosti bilo usmjereno prema Hamburgu, gdje je Werder minimalno slavio i tako napravio dodatan korak prema izravnom plasmanu u Ligu prvaka. Novi prvak Bayern nije se opustio ni nakon osvajanja naslova, a vrijedi izdvojiti i važnu pobjedu Nürnberga u derbiju začelja protiv Duisburga...

Dok je HSV tražio posljednju šansu za očuvanje kakvih takvih izgleda za nastup u Ligi prvaka, Werder je u Hamburg stigao kako bi od Schalkea vratio drugo mjesto na ljestvici i izravan nastup u Ligi prvaka. Iako je prvih 45 minuta proteklo u izraženoj terenskoj inicijativi domaćina, momčad Huuba Stevensa nikako nije uspjevala stvoriti ozbiljniju prigodu pred vratima Wiesea, koji je imao sreće da u 42. minuti nije isključen nakon prekršaja nad Olićem izvan 16-erca, već je prošao samo sa žutim kartonom.

Upravo je hrvatski reprezentativac u trećoj minuti nastavka izašao sam pred gostujućeg vratara, no njegov udarac Wiese odlično brani. Kazna za promašaj Olića stigla je samo dvije minute kasnije nakon što Hugo Almeida neobranjivim udarcem s ruba 16-erca pogađa mrežu Rosta. Prigodu domaćinima u 58. minuti drugim žutim kartonom pruža Baumann, nakon čega trener gostiju Thomas Schaaf odlučuje zatvoriti susret te u igru šalje Juricu Vranješa.

Ako uzmemo u obzir izostanak s popisa Slavena Bilića, Osječaninu u dresu Werdera ovo definitivno neće biti tjedan za pamćenje, budući da je u posljednjoj minuti susreta zbog udaranja Atoube zaradio izravni crveni karton, no srećom po njega HSV nije uspio stići do izjednačenja. Posljednjih šest minuta u redovima Werdera proveo je i Ivan Klasnić, dok je Ivica Olić na terenu bio do posljednje minute.

Velik udarac u borbi za plasman u Kup Uefe doživio je Bayer, koji je u Leverkusenu s 2:0 poražen od Herthe. Rasterećeni gosti iz Berlina imperativ domaćina po prvi su put iskoristili u 26. minuti kada u 16-ercu Bayera lopta sretno dolazi do Pantelića, a srpski napadač pogađa suprotni kut Adlerova gola. Novi udarac ambicije Apotekara doživjele su u 62. minuti nakon što Kießling zbog udaranja Kačara laktom dobija izravni crveni karton. Gosti, za koje je svih 90 minuta igrao Josip Šimunić, igrača više iskoristili su u 68. minuti kada Adler u 16-ercu ruši Piszczeka, a Chahed pogađa za 0:2. Sve što je Bayer uspio napraviti do kraja susreta bio je počasni pogodak Sinkiewicza u posljednoj minuti susreta.

Poraz Bayera odlično je iskoristio Wolfsburg, koji je pobjedom u Frankfurtu oživio nade u nastup u Kupu Uefe. Već u četvrtoj minuti goste je nakon ubačaja Marcelihna iz kuta u vodstvo glavom doveo Grafite, da bi domaćini do izjednačenja stigli u 22. minuti uspješno izvedenim 11-ercam Amanatidisa, a nakon što je prethodno Šimunek u 16-ercu domaćina srušio Mantziosa. Ipak, radost domaćina trajala je tek nešto više od pet minuta, budući da već u 28. minuti Schäfer pogotkom s ruba 16-erca vraća Vukove u vodstvo.

Početak nastavka pripao je domaćinima, koji najprije u 50. minuti preko Hasebea pogađaju okvir gostujućeg gola, da bi do zasluženog izjednačenja Eintracht stigao u 62. minuti zahvaljujući pogotku Weissenbergera. Međutim, gosti se ponovno ne predaju te treći put na susretu dolaze u vodstvo, a za vrijednu pobjedu Wolfsburga zaslužan je reprezentativac BiH-a Edin Džeko, koji u 79. minuti pogađa za konačnih 2:3.

Unatoč činjenici da su u nedjelju osigurali 21. naslov prvaka, nogometaši Bayerna nisu imali popusta prema gostima iz Bielefelda. Nakon što Arminia nije iskoristila dvije dobre prigode, prvaci su u vodstvo stigli u 25. minuti kada Toni pronalazi Riberya, a Francuz šalje loptu kroz noge Fernandeza za 1:0. Svu nadu gostiju da u Münchenu mogu napraviti nešto više, već u drugoj minuti nastavka preciznim udarcem s ruba 16-erca ugasio je Podolski. Do kraja susreta gosti su lako mogli primiti još koji pogodak, no Luca Toni nije imao svoj dan te je ostalo 2:0. Svih 90 minuta u redovima Arminije odigrao je Andre Mijatović.

Vrlo vrijednu pobjedu na domaćem je terenu upisao Nürnberg, koji je u susretu vrijednom "šest bodova", svladao izravnog konkurenta u borbi za ostanak u ligi Duisburg. Franci su sjajno otvorili susret te već u devetoj minuti preko Charisteasa stigli u vodstvo, da bi odličnih prvih pola sata domaćina u 32. minuti okrunio Pinola pogotkom za 2:0. U nastavku susreta domaćini su očekivani stali na loptu, dok su gosti, na čijoj je klupi bio Bojan Vručina, pokušali tek u dva navrata preko Avalosa u 56. i Lavrića u 59. minuti, premalo da bi Nürnberg napustili neporaženi.

Bundesliga, 32. kolo, 7.5.2008.:
HSV - Werder 0:1, Bayern - Arminia 2:0, Nürnberg - Duisburg 2:0, Bayer - Hertha 1:2, Eintracht - Wolfsburg 2:3.