Rivić i Klasnić strijelci, Rakitić asistent

Petar Plevnik • subota, 10.05.2008.

Pretposljednje 33. kolo Bundeslige donijelo je prva dva putnika u drugoligaško natjecanje. Iz lige ispadaju Duisburg i Hansa, dok je Nürnberg zahvaljujući Borussiji, a na uštrb Arminije, za 90 minuta produžio nadu u ostanak. Još jednom raspoloženi su bili i hrvatski igrači; Stiven Rivić je svojim pogotkom donio spas Energieju, u ulozi strijelca i asistenta u uvjerljivoj pobjedi Werdera bio je Ivan Klasnić, dok je Ivan Rakitić asistirao za jedini pogodak Schalkea...

Od pet kandidata za ispadanje uoči ovog kola, odahniti mogu tek u Cottbusu, gdje je domaći Energie svladao HSV i tako osigurao ostanak u ligi. Nakon što je HSV propustio nekoliko dobrih prigoda, Energie je svoju prvu pravu prigodu pretvorio u pogodak. Rangelov je iskoristio pogrešku Reinhardta, uposlio Rivića, a hrvatski veznjak pogađa na oduševljenje domaćih navijača. I u nastavku susreta gosti iz Hamburga bili su bolja momčad, no ponovno se zatresla njihova mreža. Sve dvojbe oko pobjeda i ostanka Energieja u ligi šest minuta prije kraja susreta otklonio je Danac Sörensen pogotkom za konačnih 2:0. Stiven Rivić zamijenjen je u 77. minuti, Kristijan Ipša bio je na klupi domaćina, dok je Ivica Olić odigrao svih 90 minuta za goste.

Na korak od postizanja istog cilja bili su i u Bielefeldu, no tamo bi još dugo mogli žaliti za današnjim danom. Naime, Arminija je protiv Borussije sve do šest minuta prije kraja susreta imala osiguran ostanak, da bi gosti iz Dortmunda s igrače manje došli do njima nebitnog boda. Domaćini su u vodstvo stigli u 24. minuti nakon što vratar Borussije Höttecke u svom 16-ercu ruši Wichniareka, a Marx je siguran izvođač najstrože kazne. Radost domaćina trajala je nepune četiri minute, budući da već u 28. Blaszczykowski i Federico lako izigravaju domaću obranu, a Buckley s nekoliko metara pogađa praznu mrežu.

Ipak, već u 34. minuti Wichniarek na ubacivanje Halfara zabija glavom i vraća domaćine u vodstvo. Nakon što je Robert Kovač u 78. minuti zaradio drugi žuti karton činilo se kako slavlje domaćina može početi, no u 83. minuti u tragičara susreta, možda i sezone, pretvara se domaći branič Fernandez te pogotkom u vlastitu mrežu izbija svojoj momčadi dragocjena dva boda. Andre Mijatović odigrao je svih 90 minuta u redovima domaćina, dok Mladen Petrić zbog problema s leđima nije konkurirao za susret.

Iako se Nürnberg praznih ruku vratio iz Berlina, Franci zahvaljujući autogolu Fernandeza imaju prigodu domaćom pobjedom nad Schalkeom u posljednjem kolu osigurati ostanak u ligi, naravno ukoliko Arminije ne slavi na gostovanju u Stuttgartu. Herthi je sva tri boda protiv Nürnberga u u 74. donio Raffael, a u redovima domaćina svih 90 minuta odigrao je Josip Šimunić, za razliku od Leona Benka koji nije konkurirao za sastav gostiju.

Iako je nakon pobjede Energieja nad HSV-om svakako ispala iz lige, Hansa se od svojih navijača nije uspjela oprostiti pobjedom. Tri važna boda koja ga ostavljaju u igri za Kup Uefe iz Rostocka je odnio Bayer. Apotekari su u vodstvo stigli u 40. minuti, nakon što je Vidal oboren u 16-ercu domaćina, a Rolfes je precizan s bijele točke. Na identičan način, pogotkom iz 11-erca, Bayer je stigao do drugog pogotka, a u strijelce se u 58. minuti upisao Castro. Sve što su domaćini uspjeli učiniti do kraja susreta bio je počasni pogodak Menge u 67. minuti.

Unatoč slavljeničkom raspoloženju, Bayern nije imao nikakve milosti prema Duisburgu. Da neće biti popusta prema Zebrama već je u trećoj minuti pogotkom za vodstvo Bayerna najavio Ottl. Podolski u 18. minuti udvostručuje prednost Bavaraca, da bi samo dvije minute kasnije isti igrač zabio za 0:3 i praktički riješio sve dvojbe oko pobjednika. Nadu domaćinima u trećoj minuti drugog dijela vraća Tararache, da bi Daun u 54. minuti postavio konačnih 2:3 i oproštaj Duisburga od prvoligaškog društva. Posljednjih 15 minuta za Duisburg odigrao je i Bojan Vručina.

Pravu golijadu vidjeli su gledatelji u Bremenu. Mrežu gostiju u 14. je minuti načeo Hugo Almeida, da bi vodstvo Werdera u 27. minuti udvostručio Naldo. 2:0 s poluvremena stajalo je na semaforu sve do 73. minute kada Borowski koristi zbunjenost obrane Hannovera i zabija za 3:0. U 79. minuti Diego promašuje 11-erac, no Brazilac se iskupljuje u nastavku akcije asistencijom za Klasnića, koji, devet minuta nakon ulaska u igru, glavom postiže četvrti pogodak Werdera. Hrvatski je napadač u ulozi asistenta bio u 82. minuti kada mrežu gostiju pogađa Rosenberg, da bi na 6:0 u 87. minuti povisio Hunt. Počasni pogodak Hannovera djelo je Husztija u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Za razliku od Werdera, Schalkeu je za osvajanje tri boda protiv Eintrachta i očuvanje izgleda za drugim mjestom bila dovoljna i minimalna pobjeda nad Eintrachtom. Do sva tri boda momčad iz Gelsenkirchena stigla je u 65. minuti, nakon što Krstajić glavom posprema u mrežu ubačaj Rakitića iz kuta. Hrvatski reprezentativac do 84. je minute bio na terenu.

Izravan dvoboj za mjesto u Kupu Uefa igran je u Wolfsburgu, gdje je istoimeni domaćin s uvjerljivih 4:0 deklasirao aktualnog prvaka Stuttgart. Od prve minute Vukovi su bolje krenuli u susret, a već u 15. minuti Marcelinho pogađa mrežu Švaba. Novi udarac gosti su doživjeli tri minute kasnije kada Meira zbog udaranja Grafitea bez lopte zarađuje isključenje. Igrača više domaćini su po prvi put kapitalizirali već u 22. minuti kada Džeko lijepim udarcem s 20 metara zabija za 2:0. Početkom nastavka, u 55. minuti Ricardo Costa zabija za 3:0, da bi konačnih 4:0 u 75. minuti postavio Dejagah.

U jedinom susretu bez ikakvog rezultatskog značaja, Bochum je uvjerljivo slavio u Karlsruheu. Goste je u vodstvo u posljednoj minuti prvog dijela doveo Azaouagh, da bi pobjedu Bochuma početkom nastavka potvrdili Dabrowski u 47. i Šestak u 50. minuti. Počasni pogodak za domaćine dvije minute prija kraja susreta postigao je Eggimann.

Bundesliga, 33. kolo, 10.5.2008.:
Wolfsburg - Stuttgart 4:0, Duisburg - Bayern 2:3, Karlsruhe - Bochum 1:3, Schalke - Eintracht 1:0, Arminia - Borussia 2:2, Werder - Hannover 6:1, Energie - HSV 2:0, Hansa - Bayer 1:2.