Italija bez prvaka, Budan strijelac

Ivana Spahija • nedjelja, 11.05.2008.

Nikad uzbudljivije susrete ponudilo je 37. kolo Serie A. Inter ni u ovom kolu nije uspio potvrditi naslov prvaka, remi protiv Siene stavlja crno - plave u nezgodnu poziciju uoči posljednjeg kola, s obzirom na domaću pobjedu Rome protiv Atalante. Mjesto u Ligi prvaka Milan je porazom od Napolija stavio pod znak upitnika, a Fiorentina je sigurnom predstavom protiv Budanove Parme ponovno zasjela na četvrto mjesto. Naš nogometaš se i u ovom kolu upisao u strijelce...

Šampanjac je bio na ledu, navijači spremni za feštu, kad ono - "u ništa". Nula, ona rezultatska, Inter ni u ovom kolu nije uspio potvrditi naslov prvaka Italije, a Roma je sve bliže i bliže. Inter je na San Siru podijelio bodove sa Sienom u susretu koji je završio rezultatom 2:2, iako su domaćini imali nebrojeno prilika ostvariti pobjedu i uzeti Scudetto. No, sreća je htjela drugačije i prvaka Italije dobit ćemo tek u posljednjem kolu.

Domaćini su poveli već u 11. minuti susreta. Udarac iz kuta izveo je Balotelli, a Vieira je glavom pospremio loptu u mrežu nemoćnog Manningera. Iako je Inter dominirao u igri, gosti su iskoristili trenutak nepažnje u obrani vodeće momčadi lige i došli do izjednačenja. Igrala se 30. minuta, Maccarone je pobjegao Interovu braniču Burdissu i udarcem s desne strane matirao je Julia Cesara za 1:1.

Ipak, domaćini nisu željeli otići na odmor "samo" s izjednačenjem, pa su u 45. minuti ponovno došli do vodstva. Akciju je započeo Maicon dugom loptom prema Vieiri, koji je glavom produžio za Balotellija, a mladi napadač Intera je glavom pogodio prazna vrata gostiju za 2:1 Intera. Vodstvo je donijelo ležerniju igru domaće momčadi, što su nogometaši Siene iskoristili u 69. minuti. Kharja je udarcem s ruba šesnaesterca pronašao put do mreže Julia Cesara i poravnao rezultat na 2:2.

U 77. minuti dosuđen je jedanaesterac za Inter. Rigano je u prostoru Siene srušio Materazzija, a sudac je dosudio najstrožu kaznu. Materazzi je izveo prilično loš udarac s bijele točke kojega je Manninger lako pročitao i obranio. Do kraja susreta obrana Siene izdržala je sav pritisak na svojim leđima i pitanje prvaka ostavila otvorenim do posljednjeg kola. Trener Intera Roberto Mancini bijesan je napustio travnjak, a kako i ne bi. Već dva tjedna zaredom njegovi izabranici nisu uspjeli uzeti Scudetto, što bi im se, uz tek bod prednosti ispred Rome, igrom sudbine lako moglo obiti o glavu u posljednjem kolu.

Najveći "sretnik" posljednjih nekoliko tjedana, Roma, i dalje živi san o mogućem osvajanju Scudetta. Iako se činilo kako će Inter dominirati nad Sienom i na San Siru proslaviti naslov prvaka, to se ipak nije dogodilo, a samo jedan bod prednosti momčadi iz Milana ne znači mnogo uoči posljednjeg kola lige, u kojem Inter odlazi na noge fenjrašu Parmi, a Roma gostuje kod također nesigurne Catanije.

Roma je povela u 23. minuti susreta. Mancini je iz slobodnog udarca ubacio loptu u sredinu, a Panucci je glavom rutinski zatresao mrežu Atalante. Dobra igra tijekom cijelog susreta Vukovima je donijela povećanje vodstva u 67. minuti. De Rossi je majstorski izveo slobodan udarac s 20 metara udaljenosti i rasparao mrežu Coppole za velikih 2:0 Rome. Konačan rezultat je na 2:1 postavio Bellini pogotkom u 88. minuti susreta.

Vrlo važnu pobjedu ostvarila je momčad Fiorentine u borbi za četvrto mjesto na ljestvici. Viole su na domaćem terenu svladale Parmu rezultatom 3:1 i tako se ponovno našle na četvrtom mjestu, zahvaljujući porazu Milana u Napulju. Igor Budan bio je zvijezda prvog poluvremena, ranim pogotkom donio je prednost Parmi, koju gosti na kraju ipak nisu uspjeli zadržati. Naš reprezentativac odigrao je 45 minuta u dresu Parme.

Iako su nogometaši Fiorentine bolje otvorili utakmicu, prvi su u vodstvo došli gosti iz Parme, i to u 11. minuti susreta. Coly je udarcem zdesna odlično pronašao Budana, koji nije imao težak posao glavom poslati loptu u mrežu iznenađenog Freya i Parmi donijeti vrijedno vodstvo od 1:0. Prednost gostiju potrajala je do 39. minute kada su Viole uspjele doći do izjednačenja zahvaljujući pogotku Santane, koji je iskoristio pogrešku Parmina vratara Pavarinija i pogodio praznu mrežu Parme.

Ako je u prvom poluvremenu bilo nekakvih sumnji u pobjedu Fiorentine, Viole su to demantirale boljom igrom u nastavku i u posljednjih 20 minuta susreta riješili su dileme oko pobjednika. Semioli je pogotkom u 77. minuti donio Fiorentini prednost od 2:1, a devet minuta kasnije Osvaldo je silovitim udarcem izvana rasparao mrežu Pavarinija za konačnih 3:1 i važnu pobjedu Fiorentine. Parma je trenutno na 18. mjestu na ljestvici i još uvijek ima priliku spasiti se od ispadanja.

Milan nije dugo izdržao niz dobrih rezultata. U možda i najvažnijoj utakmici za plasman u Ligu prvaka Rossoneri su poraženi od Napolija rezultatom 3:1, potpuno zasluženo uz prilično lošu igru svih aktera Milana. Dario Šimić je susret proveo na klupi Milana. Crveno - crne je ovaj kiks gurnuo na peto mjesto na ljestvici i kolo prije kraja izabranici Carla Ancelottija za Fiorentinom zaostaju (velika) dva boda i sve je izglednije da im je Liga prvaka sve dalje i dalje.

Rossoneri su loše ušli u utakmicu i domaćini su već u prvih 20 minuta imali nekoliko izglednih prilika za vodstvo, a najveću je propustio Lavezzi u 10. minuti kada je njegov udarac Nesta u posljednji trenutak izbacio u korner. Loša igra i "nevidljivost" na terenu Milanu se obila o glavu u 36. minuti susreta. Gattuso je na sredini terena izgubio dvoboj s Hamsikom koji je prošao i Kaladzea i preciznim udarcem matirao Kalca za vodstvo Napolija od 1:0.

U nastavku su se probudili i domaćini, Kaka je u 52. minuti propustio veliku priliku za izjednačenje pogodivši gredu gola domaćina. Nogometaši Napolija su unatoč vodstvu nastavili opsjedati prostor Milana, a u 68. minuti su udvostručili vodstvo. Nesta je napravio prekršaj nad Lavezzijem u prostoru gostiju, a sudac je pokazao na bijelu točku. Domizzi je preciznim udarcem svladao Kalca i Napoliju donio prednost od 2:0. Minutu prije kraja Garics je svojim pogotkom povećao vodstvo domaćina na 3:0, a nedugo nakon toga je Seedorf počasnim pogotkom za Milan postavio konačan rezultat na 3:1 za Napoli.

Što se tiče utakmica naših nogometaša, Kneževićev Livorno je domaćim porazom od Torina rezervirao mjesto u drugoj ligi. Jedini pogodak postigao je Rosina u 41. minuti za pobjedu gostiju koja ih stavlja na 15. mjesto na ljestvici. Dario Knežević odigrao je svih 90 minuta u dresu Livorna, a Saša Bjelanović je proveo nešto više od 20 minuta u dresu Torina, u 72. minuti je na terenu zamijenio Stellonea.

Jurićeva Genoa na domaćem je terenu poražena od Lazija rezultatom 2:0. Pobjedu gostima donijeli su Pandev i Rocchi, a Ivan Jurić je odigrao cijeli susret za Genou. Vrijedan bod spasa ugrabila je Catania remijem s gostovanja kod Juventusa (1:1), a opstanak u Serie A osigurao je i Cagliari gostujućom pobjedom nad Udineseom (0:2). Bijeg sa dna osigurala je i momčad Reggine pobjedom nad Empolijem (2:0), koji je na 19. mjestu na ljestvici i kandidira za Serie B.

Serie A, 37. kolo: Inter - Siena 2:2, Roma - Atalanta 2:1, Fiorentina - Parma 3:1, Napoli - Milan 3:1, Genoa - Lazio 0:2, Juventus - Catania 1:1, Livorno - Torino 0:1, Palermo - Sampdoria 0:2, Reggina - Empoli 2:0, Udinese - Cagliari 0:2.