Federer krenuo po obranu u stilu

Maja Giljanović • srijeda, 14.05.2008.

Prvi igrač svijeta, prvi nositelj i branitelj lanjskog naslova Roger Federer krenuo je po peti trijumf na 2.270.000 eura vrijednom Mastersu u Hamburgu s lakoćom eliminiravši Jarkka Nieminena...

Švicarac je u njihovom devetom međusobnom suretu upisao i devetu pobjedu, a 27. je igraču svijeta prepustio samo četiri gema - Finac je primjerice u prvom setu osvojio ukupno samo 12 poena: "Odigrao sam odličan susret protiv veoma nezgodnog igrača. Servis me služio, nisam griješio s osnovne linije i sve u svemu mogu biti posve zadovoljan osobito jer je s druge strane mreže bio igrač sposoban zagorčati svakome život", izjavio je poslije susreta Federer.

26-godišnjaku je inače trijumf nad Nieminenom 26. na posljednjih 27 mečeva odigranih na hamburškom Rothenaumu: poslije poraza u prvom kolu 2001. nanizao je titule protiv redom Safina (2002.), Corije (2004.), Gasueta (2005.) i lani Nadala.

Sljedeći protivnik mu je, pak, Robin Sőderling koji je nakon Igora Andrejeva u prvom kolu, u drugom svladao finalistu Australian Opena Jo-Wilfrieda Tsongu. Šveđanin je 14. nositelja eliminirao nakon 70 minuta u dva seta, a protiv Federera se nada prvoj pobjedi nakon dosadašnjih pet poraza.

Drugi je nositelj Rafael Nadal - lanjski finalist kojem je Federer prekinuo niz od 81 uzastopne pobjede na zemlji kopao protiv Potita Staracea: Talijan je, ove sezone trostruki četvrtfinalist (Buenos Aires, Acapulco, Valencia), imao break viška - 3:1 - u prvom setu i set-loptu na 6:5 u drugom prije nego je na koncu s 8:6 potpisao poraz u tie-breaku.

Nakon što je sredio Staracea nakon dva sata i 10 minuta igre i to po četvrti uzastopni put, Nadalu slijedi 15. nositelj Andy Murray. 20-godišnji je Škot u drugom kolu svladao Gillesa Simona također u dva seta, a protiv drugog igrača svijeta ulazi s dva dosadašnja poraza (lani u Melbourneu i Madridu).

Marin Čilić nije, pak, osamljena žrtva nekadašnjeg broja jedan, a danas kvalifikanta Marata Safina: Rus je nanizavši dvojicu u kvalifikacijama (Reister, Koroljev) i našeg Davis Cup reprezentativca ubilježio vrijedan trijumf nad Tomašem Berdychom, devetim nositeljem i 11. igračem svijeta.

Prolaza dalje nema ni za sedmog nositelja Jamesa Blakea kojeg je, naime, nadoknadivši set zaostatka eliminirao gost Zagreba Janko Tipsarević, dok je prvo kolo parova u kombinaciji sa Söderlingom prošao Ljubičić izgubivši samo četiri gema protiv argentinsko-peruanskog para Monaco/Horna.

Svog je sutrašnjeg protivnika s druge strane saznao naš jedini preostali predstavnik: Karlo će treći meč iza 11 sati igrati protiv trećeg igrača svijeta Novaka Đokovića koji se u drugom kolu uvjerljivo razračunao s Jose Ignacio Chelom.

Hamburg, 2. kolo:
Federer (Švicarska, 1) Nieminen (Finska) 6:1, 6:3, Söderling (Švedska) - Tsonga (Francuska, 14) 6:2, 7:5, Kiefer (Njemačka) - Wawrinka (Švicarska) 7:5, 7:5, Monaco (Argentina, 12) - Bolelli (Italija) 6:2, 6:1, Tipsarević (Srbija) - Blake (SAD, 7) 4:6, 6:3, 6:3, Montanes (Španjolska) - Acasuso (Argentina) 7:6(3), 6:3, KARLOVIĆ (Hrvatska) - Robredo (Španjolska, 13) 3:6, 6:2, 7:6(3), Safin (Rusija, q) - Berdych (Češka, 9) 7:5, 6:4, Moya (Španjolska, 11) - O. Rochus (Belgija, ll) - 7:5, 6:3, Murray (Velika Britanija, 15) - Simon (Francuska) 6:3, 6:3, Nadal (Španjolska) - Starace (Italija) 6:4, 7:6(6), Đoković (Srbija, 3) - Chela (Argentina) 6:3, 6:1