Werder izravno u Ligu prvaka, Nürnberg ispao

Duje Mogić • subota, 17.05.2008.

Posljednjih 90 minuta ovogodišnje Bundeslige donijelo je pregršt golova i uzbudljivih trenutaka. Werder je pobjedom u Leverkusenu zadržao drugo mjesto i izravno se plasirao u Ligu prvaka, dok je situacija na začelju ostala nepromijenjena i dosadašnjim sigurnim putnicima u drugu ligu se pridružio Nurnberg...

Od četiri kluba sa 51 bodom koja su se tukla za dva mjesta koja vode u kup Uefa najbolje je stajao Olićev HSV. S ionako dobrom gol-razlikom ovisio je samo o sebi i trebao je pobijediti da bi se ugurao na jedno od ta dva mjesta. Demotivirani Karlsruher je došao na sjever Njemačke i kući se vratio s punom mrežom pogodaka. Čak 7:0 je bio konačan rezultat u koji je naš reprezentativac ugradio dva pogotka. Guerrero s tri gola, Olić s dva, te Trochowski i Van der Vaart s po jednim su priredili navijačima veliko veselje. Plasmanom u kup Uefa će biti sretan i budući trener HSV-a Martin Jol.

Nurnberg je morao pobijediti Schalke da bi zadržao kakve-takve nade za ostanak u Bundesligi. No, rudarima su bodovi također bili od važnosti u borbi za izravan plasman u Ligu prvaka. Stoga, kvalitetniji gosti nisu dopustili iznenađenje i izborili su pobjedu koja se na kraju pokazala - Pirovom. Dva gola u koprodukciji kapetana Bordona, u ulozi strijelca, i Pandera, u ulozi asistenta, bila su dovoljna plavima za pobjedu, ali ne i za drugo mjesto. Ivan Rakitić ušao je u igru u 72. minuti. Ovom utakmicom su Buskens i Mulder završili svoj posao na klupi Schalke, i od ljeta će taj posao preuzeti Fred Rutten.

Stuttgart i Arminia su također igrali utakmicu s velikim ulogom. Remijem je na kraju zadovoljna Arminia koja je osigurala ostanak, dok su Švabe ostale bez europskog nastupa sljedeće sezone. Tesche je šokirao navijače na Gottlieb-Daimler stadionu dovevši goste u vodstvo u 10. minuti. Taj rezultat je stajao na semaforu do posljednjih 15 minuta kada su se strijelci probudili. Prvo je Gomez izjednačio iskoristivši jedanaesterac u 75., a Fischer preokrenuo rezultat deset minuta kasnije. Ipak, konačnih 2:2 je postavio Eigler tri minute prije konačnog zvižduka.

U BayAreni su domaći navijači očekivali pobjedu svojih ljubimaca koja bi ih odvela u kup Uefa sljedeće sezone. Ipak, Werder nije dopustio taj scenarij koji bi mu kompromitirao izravan plasman u Ligu prvaka. Momčad Thomasa Schaffa odolijevala je naletima domaćina i pogotkom Rosenberga u 80. minuti odnijela puni plijen s gostovanja. Ivan Klasnić je započeo na klupi, ali je ušao u 57. minuti i ubilježio svoj posljednji nastup za klub iz Bremerhavena.

U Dortmundu je Borussia bez ozlijeđenog Petrića i suspendiranog Kovača dočekala Wolfsburg koji je lovio mjesto koje vodi u kup Uefa. Vukovi su krenuli furiozno i poveli s 2:0 već u šestoj minuti. Riether i Marcelinho su golovima potvrdili namjere gostiju. Do kraja je Magathova momčad pobijedila s 4:2 i zaslužila svoje mjesto u kupu Uefa. Schafer i Grafite su dokrajčili domaćine dok je Švicarac Frei dvaput smanjivao rezultata na 3:1, odnosno na 4:2.

Novi prvak Njemačke, Bayern, u Munchenu je potvrdio status najbolje momčadi Bundeslige deklasiravši Herthu bez ozlijeđenog Šimunića. Za pobjedu od 4:1 su najzaslužniji oni koji su iznijeli najveći teret u cijeloj sezoni. Hattrick Luce Tonija uz pogodak i asistenciju Riberyja bili su dovoljni za veličanstveni oproštaj od sezone i dvije klupske legende.

Legendarni Oliver Kahn je okončao 21-godišnju karijeru u svom 557. bundesligaškom nastupu, dok je trener Hitzfeld, po dobroj staroj navici, s trofejom napustio klupu Bavaraca (od srpnja će voditi reprezentaciju Švicarske).

U ostalim utakmicama s nebitnim rezultatskim značajem, Hannover, Hansa i Eintracht su svladali Energie, Bochum i Duisburg. Energie s Cvitanovićem, Radeljićem i Rivićem u prvih 11 je glatko izgubio od Hannovera s 4:0. Otpisana Hansa je u gostima pobijedila Bochum, a Eintracht je s 4:2 svladao putnika u drugu ligu, Duisburg.

Bundesliga, 34.kolo, 17.05.2008.:
Nurnberg - Schalke 04 0:2, Bayer - Werder 0:1, Bayern - Hertha 4:1, Stuttgart - Arminia 2:2, Hannover - Energie 4:0, Borussia - Wolfsburg 2:4, HSV - Karlsruher 7:0, Bochum - Hansa 1:2, Eintracht - Duisburg 4:2.