Spahija i Planinić prvaci Španjolske

Branimir Korać • srijeda, 04.06.2008.

Košarkaši Tau Ceramice prvaci su Španjolske za sezonu 07/08. Najveći dio posla obavili su u prva dva susreta u kojima su u Barceloni ostvarili dvije pobjede, a u Vitoriji su tek dovršili posao i pobjedom 76:61 došli do 3-0 u seriji i naslova prvaka...

Tau nije napravio nemoguće i izgubio ogromnu prednost iz prva dva susreta s Barcelonom. Kada su u Barceloni dva puta slavili, postalo je izvjesno kako će uzeti naslov prvaka Španjolske. Trebalo je tek dovršiti posao i u Vitoriji u paklenoj atmosferi doći barem do jedne pobjede. Uspjeli su već u prvom pokušaju slavivši 76:61.

Cijelim tijekom susreta Tau je bio u vodstvu i kontrolirao rezultat. Domaćin je susret i konačno prelomio sredinom treće četvrtine kada je s četiri poena pobjegao na više od deset poena prednosti što je za Barcelonu kasnije bilo nedostižno. U euforičnoj atmosferi prednost je samo rasla i na kraju se zaustavila na plus 15.

Iako nisu uspjeli u Kupu kralja i Euroligi, u Vitoriji će biti itekako zadovoljni. Osvojili su naslov u najjačoj svjetskoj ligi nakon NBA-a što je velika stvar. Velika stvar je i za našeg bivšeg izbornika Nevena Spahiju čija bi budućnost bila neizvjesna da je Tau Ceramica ostala bez ijednog trofeja.

U ovom susretu kod domaćina istaknuli su se Igor Rakočević sa 16 poena i Pete Mickeal s 14 poena i deset skokova. Zoran Planinić igrao je 20 minuta i ubacio sedam poena (2/4 za dva, 1/1 za tri, 0/2 slobodna) uz dva skoka i ukradenu loptu. Kod gostiju Fran Vazquez ubacio je 12 poena uz šest skokova, Pepe Sanchez dodao je 11 poena, a Mario Kasun za svega deset minuta ubacio je deset poena (4/5 za dva, 2/4 slobodna) uz dva skoka.