Nogomet

Koliko je pretrčao Kranjčar?

Marin Vuković • srijeda, 11.06.2008.

Dok je Niko Kranjčar u 61. minuti utakmice s Austrijom napuštao travnjak kako bi bio zamijenjen Darijem Kneževićem, marljivi statističari Uefe pobrinuli su se da svi gledatelji pred malim ekranima saznaju koliko je točno metara pretrčao naš veznjak. Ako ste pomislili da do takve statistike dolaze procjenom "od oka" ili brojanjem na prste, silno ste se prevarili, no sigurni smo da su se mnogi od vas po tko zna koji put upitali "pa kako to oni računaju". Vrijeme je da razotkrijemo i ovu nepoznanicu.

Slika 1 od 2.

Statistički podaci u nogometu kroz povijest nikada nisu imali toliku važnost kakvu, primjerice, imaju u američkim sportovima poput NBA košarke, baseballa ili pak footballa. Za sve navedene sportove dostupna je statistika koja se pomno i minuciozno prati već desetljećima, pa je tako bez problema moguće saznati u decimalu točan postotak šuta za dva poena igrača koji se već neko vrijeme umjesto košarke bavi - šetanjem s unucima.

Slika 2 od 3.

Nogomet je dugo odolijevao statističarima, žuti i crveni kartoni, tu i tamo udarci prema vratima, a kasnije tek sramežljivo i omjer posjeda lopte dvaju protivnika bilo je sve što smo mogli saznati nakon 90-minutnih dvoboja. Ipak, bilo je samo pitanje dana kada će statistika na velika vrata ući i u dom najvažnije sporedne stvari na svijetu. Blještavilo i popularnost Lige prvaka, europska i svjetska prvenstva koja pomiču granice i svaki put bivaju bolja od onih prethodnih, sve je to utjecalo na uvođenje novih, modernih tehnologija koje igračima, trenerima, analitičarima, ali i novinarima pružaju uvid u detalje nogometne igre kakve nikad nismo imali.

Slika 3 od 4.

Danas, a posebno tijekom Europskog prvenstva u Austriji i Švicarskoj, svjedoci smo ulaska sofisticirane tehnologije u nogomet, tehnologije od koje se ne može skriti niti jedan igrač i koja će u svakome lancu razotkriti slabu kariku. Na internetskim stranicama Uefe danas je moguće za svaku utakmicu Europskog prvenstva dobiti točne momčadske i individualne statističke podatke, svaka je utakmica raščlanjena na milijun sitnih detalja koji statističkim "freakovima" mogu priuštiti sate zabave.

Mi ćemo se ovom prilikom pozabaviti tehnologijom i načinom izračunavanja pretrčane udaljenosti za svakog pojedinog igrača u momčadi. Ovaj statistički podatak zbunjuje mnoge nogometne fanove i kriv je za brojne pretpostavke kako se dolazi do navedene brojke. Od razmišljanja da postoje ljudi zaduženi za svakog od 22 igrača na travnjaku, do toga da igrači nose uređaje za izračunavanje pretrčane udaljenosti. Za ovaj je podatak ipak po tko zna koji put zaslužna - tehnologija.

Postoji nekoliko različitih sustava i hardversko-softverskih kombinacija koji se koriste u cijeloj Europi, no gotovo svi rade po istom principu. Potreban je određen broj posebnih kamera, specijalizirani softver i, naravno, nešto ljudske snage. Jedan od najpopularnijih sustava za statističku obradu nogometnih utakmica je tzv. ProZone, koji se koristi u engleskom Premiershipu, a njime su opremljeni gotovo svi veći stadioni, a prvi put implementiran je na Arsenalovom Emiratesu.


Primjer sustava instaliranog na Old Traffordu

ProZone analizira učinak momčadi i njezinu spremnost prateći pokrete i poteze svakog igrača tijekom utakmice. U tu svrhu koristi 12 visoko kvalitetnih kamera koje su postavljene u takvom rasporedu da pokrivaju svaki, i najmanji djelić nogometnog terena i mogućnost "slijepe točke" svode na minimum. Sve su kamere mrežno povezane sa središnjim serverom, pa im je putem računala moguće promijeniti fokus, nagib ili bilo što drugo. Kamere u sekundi mogu snimiti deset slika visoke razlučivosti, a kako im se vidna polja preklapaju one mogu pratiti svakog od 22 igrača ponaosob što omogućava izračunavanje individualne statistike.

Slika s kamera šalje se na server gdje ju preuzima poseban softver, u ovom slučaju ProZone, i dodatno obrađuje. Sam softver ima nevjerojatno širok opseg mogućnosti, od izračunavanja posjeda lopte i praćenja omjera točnih i netočnih dodavanja, preko analize napadačkih akcija, udaraca na gol, do iznimno detaljne vratarske statistike. Operater na računalu može u svakom trenutku vidjeti grafički prikaz terena iz ptičje perspektive s točno ucrtanim položajima igrača i njihovim praćenjem u stvarnom vremenu, a nakon utakmice na raspolaganju je detaljan statistički izvještaj gotovo svakog aspekta nogometne igre s bogatim grafičkim prikazima.

Osim što unaprijeđuju i poboljšavaju iskustvo gledanja utakmice tijekom televizijskog prijenosa i gledateljima pružaju daleko više informacija nego prije, ovi sustavi uvelike pomažu i trenerima velikih momčadi, budući da se koriste i za praćenje treninga, ali i kasniju analizu utakmice. Ploča, kreda, markeri i slična pomagala kod velikih momčadi polako odlaze u prošlost, a trenerima poput Arsenea Wengera i Alexa Fergusona znatno je olakšano vođenje treninga i pripremanje utakmice. I ne samo to, sustav se koristi i u analizi sudačkih odluka, redovito ga koristi sudački savez engleske Premier lige.

I zato, sljedeći put kad vas netko upita broje li svaki korak nogometaša deseci volontera, znat ćete odgovor i na to pitanje.

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

  • Najnovije
  • Najčitanije

Izdvojeno

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!