EP 2008., Završnica, Četvrtfinale, 20.06.2008, 20:45 h, Beč, stadion Ernst Happel, gledatelja: 51.428
Suci: Roberto Rosetti, Griseli, Calcagno (svi Italija)

Kakav tragičan kraj

Bernard Jurišić, Zoran Zdelar • petak, 20.06.2008.

Put hrvatske nogometne reprezentacije na Europskom prvenstvu završio je na nesretan način u četvrtfinalu. U 119. minuti Ivan Klasnić Hrvatsku je doveo u prednost, no u posljednjim sekundama drugog produžetka Sentürk je izjednačio i odveo utakmicu u rulet jedanaesteraca. Tamo je sreća otišla na stranu Turaka...

Ugur Boral
61'
9
Semih Senturk
76'
10
Karadeniz Gokdeniz
117'
Fatih Terim

Turci su u četvrtfinalnom ogledu okrenuli taktiku i za razliku od utakmica u skupini, gdje su okretali rpednost protivnika u drugom dijelu, Hrvatsku pokušali napasti već u prvim minutama. Tako je u 5. minuti Altintop pokušao s 20 metara snažnim udarcem, pored desne vratnice.

U kontranapadu Rakitić vuče loptu do gol-aut linije i traži Srnu u sredini, Balta u zadnji tren odbija u korner. Turski pritisak nastavio se pokušajima Tuncaya i Altintopa iz slobodnog udarca, no bez veće opasnosti za našeg vratara.

Petrić - Rüstü brani

Od 16. minute 15-minutno vladanje terenom preuzima Hrvatska, a u 19. minuti morali smo povesti. Modrić je munjevito prošao po desnoj strani i ubacio u sredinu, Olić sa tri metra prebacuje Rüstüa, ali umjesto mreže pogađa - gredu. Na odbijenu loptu natrčava Kranjčar i glavom je umjesto u prazan gol šalje preko vratnice.

Osim te prigode, ni naša kontrola lopte nije donijela neku veliku prigodu. Na drugoj strani Turci su zaprijetili žestokim udarcem Topala s 25 metara u 38. minuti, Pletikosa se izvio do maksimuma, ali lopta je srećom fijuknula pored lijeve vratnice. Rovovska borba u 45 minuta završena je bez pogodaka.

Drugo poluvrijeme otvorio je Olić, presjekavši jedno vraćanje prema Rüstüu, ali iz "mrtvog kuta" nije mogao poslati loptu u mrežu. U 57. minuti Kranjčar za trenutak kreće sam prema turskim vratima, no sustižu ga dvojica turskih braniča pa ne uspijeva opasnije pucati.

Olić je loptu uspio ukrcati u mrežu u 62. minuti, nažalost tek nakon zaleđa. Bilić Kranjčara mijenja Petrićem, no bez taktičke promjene. Petrić je preuzeo Kranjčarovu ulogu polušpice, a Olić je ostao sam u vrhu napada.

Furiozna hrvatska završnica kreće u 70. minuti. Rakitić odigrava dvostruko dodavanje s Olićem i kreće sam prema Rüstüu, no loše puca i velika prigoda propada. Rakitić je dvije minute kasnije asistent, Srna je u skoku na drugoj vratnici, no lopta nikako neće u mrežu.

U 84. minuti Srna sjajno izvodi slobodan udarac s 20 metara, ali Rüstü ostaje u svom kutu i još ljepše brani. "Meč-loptu" imali smo i u 90. minuti, kada Srna i Modrić kombiniraju po desnoj strani, Olić uklizava na prvoj vratnici, no Rüstü je još jednom na pravom mjestu i spašava svoju momčad.

Srna u prvoj minuti sudačke nadoknade još jednom prijeti iz slobodnog udarca, turski vratar i dalje je nesavladiv. Još je u zadnjem napadu Niko Kovač potegnuo s 25 metara, lopta se zaustavila kod Olića u kaznenom prostoru, no njegov udarac iz okreta bio je neprecizan.

U drugih 45 minuta Hrvatska je potpuno nadigrala Tursku, ali sjajni Rüstü i centimetri nepreciznosti priječili su hrvatsko vodstvo i odveli Turke u produžetke.

Prvi produžetak otvara silovit prodor Tuncaya u 95. minuti, no Pletikosa je odbio njegov ubačaj. Klasnić ulazi umjesto Olića, ali šansu na drugoj strani ima Sentürk s ruba kaznenog prostora, srećom puca preko grede. U 102. minuti Tuncay još jednom opasno poteže s 20 metara, a lopta odlazi pored nemoćnog Pletikose, ali i desne vratnice.

Drugi produžetak otvorila je navijačka grmljavina hrvatskih navijača, više od 15.000 grla žestoko je zapjevalo u jedan glas "... jer ovdje igra Hrvatska..."

I onda kad smo se već spremali za triler, za izvođenje jedanaesteraca i maksimum napetosti, Luka Modrić uzeo je jednu loptu u kaznenom prostoru ispred istrčalog Rüstüa u 119. minuti, ubacio u sredinu za Ivana Klasnića, koji je glavom sprema u mrežu za 1:0. Najljepša priča bila je već napisana.

I nismo izdržali, nevjerojatno. U posljednjim sekundama drugog produžetka, kad smo već mogli "namirisati" Basel i polufinale, Rüstü je izbio jednu loptu pred naš kazneni prostor, Senturk ju ju snažno dočekao na volej i smjestio pod Pletikosinu gredu. Ipak smo se morali pripremiti za jedanaesterce...