Ostali sportovi

Lagatu prve OI u novom dresu

Maja Giljanović • utorak, 01.07.2008.

U Eugeneu je na američkim olimpijskim trialsima Kenijac rođenjem, naturaliziran 2004., Bernard Lagat pobijedio na 5000 metara i po prvi će put na Olimpijskim igrama predstavljati svoju novu domovinu...

33-godišnji je Lagat blistao: "San mi se ostvario. Olimpijske su igre kruna karijere svakog sportaša i presretan sam da u Peking idem kao član tima SAD-a". Svjetski je prvak na 1500 i 5000 metara iz Osake lani utrku odradio pod ručnom da bi svejedno slavio s 13:27.47 i preko 10 metara prednosti nad drugoplasiranim Mattom Tegenkampom (13.29.68) i Ianom Dobsonom (13:29.76) na trećem mjestu.

Olimpijsko srebro Bryan Clay je desetoboj osvojio s novim osobnim rekordom - 8832 boda i ujedno najboljim rezutatom na svijetu u zadnje četiri godine. Vizu za Peking izborili su i drugoplasirani (8534) Trey Hardee i trećeplasirani, nekadašnji svjetski prvak Tom Papas (8511) kojem su OI 2008. treće Igre u karijeri.

Na jamajčanskim se, pak, kvalifikacijama Veronica Campbell-Brown iskupila za četvrto mjesto na stotki dan ranije osvojivši 200 metara s vodećim rezultatom sezone - 21.94. Olimpijska je pobjednica iz Atene slavila ispred drugoplasirane Kerron Stewart (osobni rekord 21.99) i Sherone Simpson (22.11) na trećem mjestu, a pravila su takva da prva dva mjesta znače automatski plasman u Peking dok je treća viza diskreciono pravo Nacionalne federacije.

Usain Bolt je dublirao svoju stotku i s 19.97 osvojio 200 metara ispred Marvina Anderona (20.17) i Christophera Williamsa (20.20).