Spektakl u Rennesu

Maja Giljanović • subota, 09.08.2008.

Spektakularnih su 95 minuta na Stade de la Route de Lorient odigrali Rennes Guya Lacombea i nadobudni Marseille Erica Geretsa...

Rennes kojem je sezone otpočela još ranije Intertotom te im slijedi Stabaek u drugom pretkolu Kupa UEFA, a dosad u pet utakmica nove sezone imaju pet pobjeda, protiv lani je trećeplasiranog Marseillea koji, pak, u trećem pretkolu Lige prvaka igra s također Norvežanima Brannom iz Bergena, poveo odmah u 5. minuti (Thomert).

U 13. i 15., međutim, ko-produkcija Marseilleovih ovoljetnih prinova Kone/Ben Arfa preokreće rezultat, a da bi sva tri boda mogla put Velodromea daje naslutiti Niang u 27. minuti.

Crveno-crne u igru vraća još jednom Thomert, a eksploziju oduševljenja izaziva u 90. minuti Mandanda koji sam sebi nes(p)retno zabija gol za 3:3. Douchez ne ostaje dužan na suprotnoj strani - izlijeće grlom u jagode i otvara širom otvorena vrata za Grandina (92.) samo da bi u doslovce zadnjoj sekundi kapetan i nekadašnji Marseljez Bruno Cheyrou iščupao bod.

Nantes je s našim Ivan Klasnićem od prve minute - oporavio se hrvatski reprezentativac od uklještenja živca u leđima i igrao do 82. - poražen na gostovanju kod Auxerrea. Momčad Jeana Fernandeza ubilježila je na svom Abbe Deschampsu petu uzastopnu prvenstvenu pobjedu protiv Kanarinaca - lani drugoplasirane momčadi Ligue 2.

Auxerre je poveo u 36. minuti u jeku inicijative Nantesa - primjerice dvije minute ranije Klasnić se elegantno riješio pratnje, ali mu je udarac, međutim, zaustavio Riou - Jelen se neočekivano našao samim na ubačaj Pedrettija iz kornera i neobranjivim udarcem doveo lani 15. momčad Le Championnata u vodstvo.

U nastavku sličan rasplet na suprotnoj strani - najprije Quercia umalo svladava Heurtebisa u 62. da bi De Freitas nakon neopreznosti upravo 21-godišnjaka prekrasnim udarcem s 30 metara poravnao na 1:1. Nekladašnji igrač Sochauxa iskupio se, pak, u 72. minuti volejem s druge stative za sva tri boda svog Auxerrea na otvaranju nove sezone.

U derbiju kola Monaco je reprezentativnog tandema Leko/Pokrivač od kojih je Leko odigrao svih 90. minuta, a nesuđeni(?) povratnik u Dinamov dres Pokrivač nije ni ulazio u igru, golom Nimanija u 79. minuti slavio protiv i ove sezone ambicioznog (hoće li i u 2009. strepiti do zadnjeg kola?) PSG-a ojačanog primjerice Giulyjem i novim kapetanom, dojučerašnjim Chelseajevcem Makeleleom.

Igrači trenera Ricarda ubilježili su sasvim zasluženo sva tri boda jer dominirali su cijelom utakmicom - s druge strane Parižani su najbliže golu stigli u 59. minuti, ali je Pancratea zaustavio oprezni Ruffier.

Lani viceprvak Bordeaux je na svom Chaban Delmasu na jedvite jade osvojio pun plijen protiv Caena - igrači Franka Dumasa vodili su od 14. minute, ali stjerani u svoj šesnaesterac nisu uspjeli odoliti napadima Žirondinaca.

Gourcuff je odmah u prvoj utakmici (prvenstvenoj - sudjelovao je u osvajanju Superkupa protiv Lyona prije sedam dana) pokazao da je posudba iz Milana pun pogodak za svih - 22-godišnjak je u 55. poravnao spektakularnim udarcem punom nogom, a Plantea je upravo nakon njegova slobodnog udarca u 80. minuti za sva tri boda Bordeauxa svladao Cavenaghi.

Novi prvoligaš Grenoble je s čak devet novih igrača u prvoj postavi u odnosu na lanjsku jedanaestoricu trenera Baždarevića u gostima slavio kod Sochauxa i to preokretom u zadnjih pet minuta susreta - Akrour i Moreira u 86. i 88. anulirali su vodeći gol Erdinga u 77. minuti - a sva je tri boda dohvatio i lani prvoplasirani u drugoj ligi Le Havre kući protiv Nice (Lesage 72.).

U Lilleu (0:0 kod Nancyja) Marko Marić nije dobio priliku, a još svoj susret prvog kola ima odigrati sedmerostruki uzastopni prvak Lyon na Gerlandu protiv Toulousea.

Le Championnat, 1. kolo:
Auxerre - Nantes 2:1, Bordeaux - Caen 2:1, Le Havre - Nice 1:0, Le Mans - Lorient 0:1, Monaco - PSG 1:0, Nancy - Lille 0:0, Rennes - Marseille 4:4, Sochaux - Grenoble 1:2, Valenciennes - Saint Etienne 1:0