Ostali sportovi

Razbijene i komšije!

Hrvoje Vuković • utorak, 12.08.2008.

Početak je bio očajan. Osam minuta za zaborav. I onda je krenulo. Hrvatska vaterpolska reprezentacija u najtežoj utakmici u skupini svladala je Srbiju u sklopu drugog kola skupine B i tako otjerala najveću prijetnju prvom mjestu u grupi na Olimpijskim igrama...

Zapamtite osjećaj. Ponovit će se. S ovakvom igrom, mora vam zadrhtati srce. Ili kosti, ako ste na suprotnoj strani. Već sami pogled na tribine, bio je razlog za osmijeh. Rukometaši, košarkaši direktno sa svoje utakmice, i ostali, svi u kapicama, svi za jednu zemlju. Našu. Bolju od Srbije. U vaterpolu. Brkonje su ponovno kreirale ludnicu. I zaslužili su. Bez Boškovića više od pola utakmice, bez Hinića zadnju četvrtinu, a ples po vodi nije patio.

No krenimo redom. Od sudaca koji su bili kriminalni. Ne naklonjeni jednoj ili drugoj strani. Jednostavno loši. Pravi dokaz da egzotične vaterpolske zemlje nemaju što tražiti sa zviždaljkom u ustima. Ovako samo ubijaju vaterpolo i čine ga razumljivim poput kineskog pisma. Srbija je bolje otvorila utakmicu, naši nisu niti ušli u bazen u prvoj četvrtini. Šapić je ostao sam na lijevoj strani i zakucao loptu u mrežu za 0:1.

Naš odgovor bio je predivan. Barač fintira i sjajnim lobom ismijava velikog Šefika. Nije mu bilo lako. Gol na njegovu dušu. No to je sve od Hrvatske u prvih osam minuta. Igrač više nije nam nikakva prednost, dok na drugoj strani iste situacije Vujasinović i Šapić pretvaraju u opasnih 1:3.

Rudićeva oštra lekcija na odmoru dala je ploda. Počinjemo igrati, no prije toga suci isključuju Mihu Boškovića do kraja utakmice s pravom zamjene zbog navodnog namjernog udaranja protivnika. Nismo vidjeli, pa zato navodno. Strašan udarac, svi su tu strahovali kako ćemo dalje. No, s dva igrača više Maro Joković pokazuje da je uhvatio pravu formu, zabija za minus jedan, a potom svojim drugim pogotkom nas vraća i u egal. Potpuni preokret kreira Barač, žabicom na asistenciju Jokovića, ali Udovičić izjednačuje na 4:4. I onda kreće. Hrvatski vaterpolo. Za udžbenike. Ma, za Bibliju.

S igračem više Teo Đogaš diže na 5:4 i s tom prednošću odlazimo na poluvrijeme. U nastavku, urnebes i ludnica na kvadrat. Mile Smodlaka pogađa za 6:4, njegov primjer slijedi i drugi centar Hinić, koji koristi jednu grešku srbijanske obrane i odbijenu loptu bez problema šalje iznad glave Šefika. Jedan od heroja, Samir Barač, zabija još jedan. Za velikih, nenormalnih 8:4. Obrana s druge strane igra idealno, Vićan skida sve uz malu pomoć vratnica, Srbi tonu, nemaju ideje i utakmica se lomi. Posljedni čavao u njihov lijes zakucao im je poludjeli Joković za 9:4, da bi Šapić ipak u samoj završnici treće četvrtine pogodio za minus četiri. Tu smo ostali i bez Hinića, također zbog navodnog namjernog udaranja.

Ako su se čemu i nadali, nakon Burićevog pogotka za 10:5, Srbi su se pomirili s porazom. Porazom, kojeg je potvrdio Mile Smodlaka fino se izvukavši na stranu uz udarac ispod ruke Šefika za nedohvatljivih 11:5. Do kraja utakmice, naši su već proslavljali pobjedu, dok su naši protivnici pokušali ublažiti poraz, pa su tako Prlainović, Šapić i Udovičić "zataškali" rezultat na prihvatljivih 11:8. Nakon ovoga, svima je jasno na što ciljamo. Brkonje, svaka čast. Od danas ih i mi puštamo. Pa dokud ide.