Ostali sportovi

Yang Weiju naslov u višeboju

Maja Giljanović • četvrtak, 14.08.2008.

Pred dupko ispunjenim tribinama - s tim da se petstotinjak navijača bjesomučno, a na koncu bezuspješno pokušali domoći ulaznica - Wei Yang je osvojio naslov olimpijskog pobjednika u višeboju...

28-godišnji Yang, srebro s OI u Sydneyju 2000. iza Alekseja Nemova i dvostruki uzastopni svjetski prvak iz Aarhusa 2006. i Stuttgarta lani, ni u jednoj od šest sprava nije ostvario najvišu ocjenu, ali se pokazao najkonstantnijim - najbolji drugi bio je u preskoku (16.550) i na karikama (16.625), treći na ručama (16.100), peti na konju s hvataljkama (15.275), sedmi na tlu (15.250), a najlošiji 15. kad je, međutim, pitanje pobjednika bilo riješeno, na preči (14.775).

Ukupno je akumulirao 94.575 bodova i srebrnim ostavio Kohei Uchimuru. 19-godišnji Japanac je ponovio izvedbu iz Tianjina na parteru kojom je dosad ostvario najveći uspjeh u karijeri osvojivši prvo mjesto u natjecanju Svjetskog kupa i s 15.825 privremeno izbio na prvo mjesto. Uslijedio je, međutim, kiks na konju s hvataljkama (13.275) pa na koncu omaleni, 1.61cm visoki i 53kg teški, srebrni u ekipnom finalu prije dva dana može biti presretan drugim mjestom.

Samo je 0.050 bodova, naime, zaostala iznenađujuća bronca, Francuz Benoit Caranobe - 27-godišnjak je sakupio 91.925 i napredovao u odnosu na prije četiri godine za čak 14. mjesta, a na SP lani je primjerice zauzeo tek 33. mjesto (88.350). Briljirao je na preskoku (16.600) i ostavio bez medalje na četvrtom mjestu svjetskog prvaka iz Melbournea 2005. Hiroyuki Tomitu (91.750) - prvo je ovo odličje Francuske u višeboju još od 1920. i OI u Antwerpenu te srebra i bronce Marca Torresa i Jeana Gounota.

Dark horse mnogih, Nijemac Fabian Hambuchen je, pak, zauzeo samo sedmo mjesto.

Kina dakle sasvim zasluženo slavi junaka dosadašnjih šest dana Igara - Wei Yanga - koji je nakon današnjeg dana u rangu neprikosnovenih Yao Minga i Liu Xianga kojima tek predstoji opravdati breme očekivanja milijardi navijača.

Sutra je na rasporedu ženski višeboj, a od nedjelje kreću finala po spravama: prvo je na programu muški parter, a nama najzanimljiviji - konj s hvataljkama i Filip Ude - također su zakazani za 17. u 13.30 po srednjoeuropskom vremenu.