Ostali sportovi

Nastavljeno litavsko prokletstvo

Bernard Jurišić • subota, 16.08.2008.

U hrvatskom sportu ne postoji goreg prokletstva od nailaska košarkaške reprezentacije na Litvu na nekom velikom natjecanju. Šest puta dosad pokušavali smo na Europskim prvenstvima i Olimpijskim igrama - svih šest puta parket smo napuštali poraženi...

Olimpijske igre, skupina A, 4. kolo

Hrvatska - Litva 73:86 (15:13, 45:42, 62:58)

Hrvatska: Ukić (13), Kus (8, 3 asistencije), Popović, Rozić (8), Prkačin (1), Tomas (3), Planinić (11), Nicević (6), Rudež, Banić (10, 7 skokova), Lončar (8, 6 skokova), Barać (5).

Litva: Kaukenas, Lukauskis (20), Maciulis, D.Lavrinovič, Šiškauskas (7), Prekevičius, Jasaitis (12), Kleiza (18), K.Lavrinovič (8, 7 skokova), Jasikevičius (9, 6 asistencija), Petravičius (5), Javtokas (7).

Šut za dva: Hrvatska 21/44, Litva 19/34.

Šut za tri: Hrvatska 5/17, Litva 11/20.

Slobodna bacanja: Hrvatska 16/19, Litva 15/19.

Skokovi (obrana+napad): Hrvatska 33 (17-16), Litva 27 (19-8)

Asistencije: Hrvatska 11, Litva 16.

Osobne pogreške: Hrvatska 21, Litva 19.

Izgubljene lopte: Hrvatska 14, Litva 11.

Osvojene lopte: Hrvatska 14, Litva 11.

Blokade: Hrvatska 2, Litva 2.

Hrvatski košarkaši doživjeli su drugi poraz na olimpijskom turniru u Pekingu. Nakon Argentine, čestitati smo morali i Litvi, kojoj je za uvjerljivu pobjedu na kraju bilo dovoljno pet minuta završne četvrtine.

Utakmicu smo otvorili vrlo dobro, posebno obrambeno, a Litavci su u prvih 7 minuta zabili samo dva poena. Pred kraj prve četvrtine vodili smo 12:4, no "zeleni" su se usprkos lošem "tonusu" uspjeli približiti na samo 15:13 na kraju prvog perioda.

Drugu četvrtinu otvaramo još bolje, koš-faul Rozića, pa ukradena lopta i trica istog igrača donijeli su nam prednost od 29:17 u 13. minuti utakmice. Još u 17. minuti držali smo značajniju prednost (38:30), no opet je Litva do kraja četvrtine uspjela smanjiti, pa se na poluvrijeme otišlo s našom prednošću 45:42.

U trećoj četvrtini nešto drugačija slika. Dok smo uspješno kočili Šiškauskasa, Jasikevičiusa, Kleizu i Jasaitisa, neriješive probleme stvarao nam je razigravač Lukauskis. Izluđivao je branič Lietuvos Rytasa našu obranu, pogađao, asistirao i doveo Litvu u prvu prednost, 51:52 u 26. minuti.

Naš šut bio je jako loš, tri trice Planinića u trećoj četvrtini bile su tek kratkotrajni izuzetak. Usprkos litavskim prijetnjama, uspjeli smo za jedan poen povećati prednost i na kraju treće četvrtine, bilo je 62:58.

Međutim, kad je Lukauskis uspio sam držati Litvu praktično u egalu, bilo je jasno da će veliki problemi nastati probudi li se netko od "uspavanih medvjeda" u zelenom dresu. I to se dogodilo. Kleiza je otvorio zadnju četvrtinu "bombom" s NBA udaljenosti, a naš je napad potpuno stao.

Počelo je curiti sa svih strana u našoj obrani, pa je Litva strašnom serijom od 3:22 u samo pet minuta, završila utakmicu prednošću 65:80. Kleiza je pogodio sva četiri pokušaja za tricu u zadnjoj četvrtini, Litva nas je potopila i na kraju slavila vrlo uvjerljivom razlikom. Tih pet minuta posljednje četvrtine djelovali su kao hladni tuš na vjeru da konačno možemo pobijediti Litvu na nekom velikom natjecanju.

Kako bilo, poraz od Litve nije nam nanio veliku štetu, jer bi nas i pobjeda s manje od 15 razlike svejedno ostavila na trećem mjestu. U zadnjoj utakmici u skupini očekuje nas još okršaj s Iranom, u kojem bismo pobjedom trebali zapečatiti treće mjesto i susret vjerojatno sa Španjolcima u četvrtfinalu.