Monaco izbio na čelo

Maja Giljanović • subota, 16.08.2008.

Gostujućim bodom u Nantesu, Monaco je privremeno s četiri boda izbio na prvo mjesto Le Championnata...

28.996 gledatelja na La Beaujoireu je posvjedočilo prvom bodu njihovog Nantesa nakon povratka. Kanarinci su u prvoj utakmici pred svojim navijačima u okviru Le Championnata poslije 19. svibnja lani i godine dana putešestvija drugom ligom protiv Monaca odigrali 1:1.

Prošlo kolo je momčad našeg Ivana Klasnića - igrao je 28-godišnjak cijelu utakmicu - poražen od Auxerrea, a ni današnje otvaranje susreta protiv Monaca hrvatskih reprezentativaca Jerka Leke, Nikole Pokrivača i Darija Šimića nije obećavalo.

Gosti za koje je od prve minute svih 90. odradio (i žuti zaradio) Leko, Pokrivač je, pak, ostao na klupi, a Šimića usprkos najavama Ricardo nije uvrstio među 18 putnika u Nantes, u vodstvo je odmah u 5. minuti, naime, doveo Meriem.

Gol je, međutim, zakuhao upravo Leko koji se na drugoj stativi riješio Pierrea, prevario potom vratara Heurtebisa i savršeno uposlio 28-godišnjaka kojem nije bilo teško pospremiti loptu u mrežu domaćina.

Zagrepčanin je u 47. umalo izravno iz kornera podebljao prednost, a nagovještaj na koncu konačnih 1:1 stigao je u 53. minuti. Keserüov udarac, međutim, zaustavlja Ruffier samo da bi u sljedećih 10 minuta Der Zakarian preizmješao momčad osvježivši je s dvojicom nivih igrača i izazvao agresivniju i opasniju igru svoje momčadi.

21-godišnji se Rumunj u 66. minuti snašao nakon loba Klasnića, a u prvoj je minuti nadoknade zapucao izvrsnu prigodu jedan-na-jedan s Ruffierom osigurati sva tri boda - sve u svemu u nervoznoj utakmici - podijeljeno je seam žutih kartona - posve realna podjela bodova.

Toulouse je u zadnjih pola sata anulirao vodstvo Le Havrea iz 10. minute (Alassane) i golovima Congrea i Gignaca (87.) osvojio nakon poraza od Lyona u prvom kolu premijerna tri boda u novoj sezoni, a u 89. je pobjedu izborila i Nice (Traore) protiv Nancyja.

Iznenađujuće je uvjerljiv bio Le Mans u gostima kod Lillea Marka Marića - trener Rudy Garcia nije ga imao u planu - golovima Helstada i dvaput Maige slavili su, naime, s 3:1.

Florentin (3.), Savidan (22.) i Eluchans (30.) donijeli su Caenu pobjedu nad Valenciennesom, a Feindouno je u 19. minuti iz penala povisio na nedostižnih na koncu 2:0 Saint Etiennea protiv Sochauxa - gosti su jedini nakon dva kola bez osvojenog boda.

U posljednjem je susretu večeras PSG na svom Parku prinčeva s 1:0 svladao viceprvaka Bordeaux. Gosti su umalo poveli u 50. minuti, ali je Landreau odličnom intervencijom zaustavio udarac Gourcuffa s 20-tak metara da bi tri minute kasnije Guillaume Hoarau na asistenciju Armanda u svom debiju i u PSG-u i u Le Championnatu razgalio 40.000 navijača.

24-godišnji je nekadašnji napadač Le Havrea i Guegnona, lani prvi strijelac Ligue 2 s 28 golova u 38 utakmica u 53. svladao Ramea, a rezultat se do kraja nije mijenjao - u 65. je Giuly okrznuo stativu, ali ni Cavenaghi s druge strane u dva navrata u 70. minuti nije uspio izjednačiti.

Sutra se igraju preostale tri utakmice: Lyon gostuje u Lorientu, Grenoble je domaćin Rennesu, a u večernjem terminu derbi igraju Marseille i Auxerre.

Le Championnat, 2. kolo:
Nantes - Monaco 1:1, Toulouse - Le Havre 2:1, Caen - Valenciennes 3:1, Nice - Nancy 2:1, Lille - Le Mans 1:3, Saint-Etienne - Sochaux 2:1, PSG - Bordeaux 1:0