Kup UEFA, Kvalifikacije, 2. pretkolo, 28.08.2008, 18:30 h, Gradski stadion, Koprivnica
Suci: Martin Ingvarsson, Magnus Sjöblom, Peter Martinsson (Švedska)
Slaven Belupo
Nacho García 13' (ag)
Bojan Vručina 64'
2:0 Aris
Aris

Sjajni Slaven se probio dalje!

Tomislav Globan, Ante Pažanin • četvrtak, 28.08.2008.

Slaven Belupo je večeras hrabrom i kvalitetnom igrom osvjetlao obraz hrvatskog nogometa i s 2:0 izborio prvo kolo Kupa Uefa. Povijesni je to i najviši plasman u Europi koprivničke momčadi kojoj se dobar rad tijekom priprema vratio na najbolji mogući način...

Darcy Dolce Neto
33'

Felipe Sanchón Huerta
67'
Enrique Hernandez

Utakmica je počela u mirnom tonu, Aris je bio malo aktivniji prema naprijed, ali Slaven je dobro stajao na terenu i držao raspored. Sve do 14. minuti nismo vidjeli nekih uzbuđenja, a tada je Slaven uz malu dozu sreće došao do zlatnog vodstva. Vručina je izveo oštar slobodan udarac iskosa s lijeve strane, pred golom je Regueiro loptu odbio visoko u zrak i pri njenom padu na drugoj vratnici Nacho Garcia ju je nespretno odbio u vlastitu mrežu. Bolji početak utakmice Slaven nije mogao poželjeti. Četiri minute nakon toga na drugoj strani Calvo je bio u opasnom prodoru prema Slavenovom golu, no uz malu nespretnost obrane Rodić je uspio uhvatiti loptu.

U 23. minuti Aurelio je iz slobodnog udarca ubacio loptu u šesnaesterac gdje je Jahić za malo pospremio loptu u gol. Slično je bilo i u sljedećoj minuti kada je nakon ubacivanja Garcie Ronaldo za malo promašio vrata. Nakon tog manjeg pritiska Arisa Slaven je ipak izišao prema naprijed u pokušaju da povrati ravnotežu u igri. U 28. minuti Vručina je izveo slobodan udarac iz slične pozicije kao i pri pogotku, udarac je opet bio opasan i izravan prema golu, no vratar Arisa Kelemen je bio siguran i uhvatio loptu. U 37. minuti danas vrlo aktivni Jajalo oprobao je svoj udarac s nekih 18, 19 metara, no Kelemen je i ovaj put bio siguran. Do kraja poluvremena Slaven se ipak nesvjesno povukao pokušavajući očuvati prednost do kraja poluvremena što je rezultiralo pritiskom Arisa, no srećom grčka momčad nije uspjela izvesti ništa opasno pred vratima Rodića.

Bilo je to sve u prvom poluvremenu u kojem je Slaven mogao biti zadovoljan i igrom i rezultatom. Igrači Mile Petkovića puno su hrabrije i samouvjerenije ušli u utakmicu nego u Solunu, bili su agresivni i čvrsti u duelima i strpljivi u građenju igre prema naprijed.

Pri početku drugog dijela Aris je ponovno krenuo u napad u potrazi za izjednačenjem, no Farmaceuti se nisu dali iznenaditi. Ipak su se malo povukli i lopta je počela teško dolaziti prema Vručini i Juriću u napadu. U 57. minuti Aris je propustio svoju najveću šansu. Nakon ubacivanja Aurelia Koke je glavom prebacio do Calva koji se našao sam pred Rodićem i opasno pucao, no mladi vratar Slavena odlično se postavio i obranio svoj gol. Tri minute nakon toga na drugoj strani okuražio se Purić i s desne strane iskosa jako i dobro pucao, a lopta je prošla jako blizu Arisovih vrata. Napadi Arisa nisu urodili plodom, Slaven je čekao svoju priliku iz kontranapada i jednu takvu priliku uspjeli su iskoristiti.

U 64. minuti Slaven je došao i do drugog još zlatnijeg gola na utakmici. Nakon dobre akcije Purić je sjajno s lijeve strane ubacio pred gol Arisa, gdje se Vručina na drugoj vratnici još bolje snašao i u padu nogom matirao Kelemena. Bio je to vjetar u leđa igračima Slavena, a u 67. minuti Jurić je pucao s vrha kaznenog prostora i za milimetar promašio okvir vrata. Nakon pogotka Farmaceuti se nisu povukli nego su još srčanije krenuli u napad u potrazi za trećim pogotkom koji bi riješio sve dvojbe. Igrači Arisa bili su pomalo šokirani i teško su dolazili pred vrata Rodića, sve su pokušavali ubacivanjima s bokova koje su braniči Slaven Belupa suvereno rješavali.

Deset minuta prije kraja Vručina se nakon sjajnog prodora našao pred Kelemenom, ali se umjesto da doda Šehiću, koji je bio u boljoj poziciji, spetljao i sve što se iz te akcije dogodilo bio je udarac Šehića nakon odbijene lopte u vanjski dio mreže. Dvije minute nakon toga bilo je vrlo opasno pred vratima Slavena kada je Regueiro prevario Rodića na lijevoj strani i paralelno s vratima opasno ubacio, no srećom nitko od igrača Arisa nije stigao na tu loptu. Samo minutu prije kraja opet je bilo neugodno pred vratima Rodića kada je nakon ubacivanja Gentila Jahić iz dobre pozicije glavom poslao loptu daleko iznad gola. Aris je bacio sve karte u napad i obrana domaćih krajnjim je naporom, ali rezolutno i samouvjereno rješavala sve opasnosti. U drugoj minuti sudačke nadoknade Brazilac Neto izveo je jako opasan slobodni udarac s nekih 20 metara koji je prošao milimetre pokraj lijeve vratnice, navijači na Gradskom stadionu duboko su uzdahnuli, ali srećom lopta nije ušla u mrežu.

Pola minute nakon toga švedski sudac je označio kraj utakmice i slavlje u Koprivnici moglo je početi. Slaven Belupo je sasvim zasluženo, hrabrom i dobrom igrom izborio povijesni plasman u prvo kolo Kupa Uefe. Veliko je to postignuće momčadi trenera Petkovića koja sutra mirno može čekati ždrijeb Kupa Uefe. Čestitamo!