Crni dani za Tottenham

Marin Vuković • ponedjeljak, 22.09.2008.

Premda je utakmica protiv Wigana trebala označiti početak Tottenhamove renesanse nakon najlošijeg početka sezone u Premiershipu, Spursi su ponovno razočarali svoje navijače i produbili krizu koja sada već trese i same temelje kluba.

Iako su prognoze prije početka sezone govorile kako je Tottenham najizgledniji kandidat za razbijanje engleske "velike četvorke", nakon pet odigranih kola takve se prognoze čine samo dobrom šalom. Spursi igraju očajno, pojačanja ne opravdavaju ogroman novac uložen u njihov dolazak, navijači na White Hart Laneu gube strpljenje, a trofejni menadžer Juande Ramos po prvi put, čini se, nema rješenja za nastalu situaciju.

Wigan je trebao biti prva stanica na putu povratka u natjecateljski ritam. Trebala je to biti prva pobjeda Spursa u novoj sezoni, no čak i protivnik poput Wigana, koji definitivno ne spada u vrh engleskog nogometa, pokazao se prevelikom preprekom za bezidejnu i sterilnu igru londonske momčadi te je susret završen rezultatom 0:0. Više od 70 minuta igre Tottenhamu je trebalo kako bi stvorio prvu kakvu-takvu priliku pred vratima gostiju, a momčad je nakon završetka utakmice s travnjaka ispraćena orkestrom zvižduka.

U momčadi nije bilo Luke Modrića, koji i dalje liječi ozljedu koljena, a Vedran Ćorluka odigrao je svih 90 minuta. Najnovija prinova Roman Pavljučenko djelovao je potpuno izgubljeno, pa je to multimilijunsko pojačanje u poluvremenu zamijenjeno igračem na posudbi iz Manchester Uniteda, Fraizerom Campbellom.

Mediji su, posve očekivano, nakon utakmice potencirali priču kako se Juande Ramos želi vratiti kući, u Španjolsku. Menadžer Spursa nije se složio s takvim konstatacijama: "Nije istina da želim ići kući, presretan sam u Londonu i u Spursima i ovo je jedno sjajno iskustvo za mene", kazao je Ramos na konferenciji za tisak nakon utakmice.

"Treba nam vremena", ponovno je zavapio španjolski trener. "Neki su igrači došli neposredno prije završetka prijelaznog roka i bilo je velikih promjena u momčadi. Publika je na kraju utakmice reagirala i premda mislim da je to opravdano, ne mislim da je bilo osobne prirode. Moramo nastaviti raditi zajedno i promijeniti situaciju u kojoj se nalazimo, no igrači su sada pod velikim pritiskom."

Vrijeme polako, ali sigurno ističe. Čelnici kluba potrošili su velik novac kako bi od Tottenhama napravili kandidata za Ligu prvaka, no kako sada stvari stoje Spursi su nakon pet kola i samo dva osvojena boda najveći kandidat za - drugu ligu.