Tottenham napokon pobijedio

Marin Vuković • srijeda, 24.09.2008.

Više od mjesec dana nakon početka nove sezone Tottenham je napokon izborio i prvu pobjedu. Na gostovanju u Newcastleu Spursi su svladali domaćina i plasirali se u osminu finala Carling Cupa, natjecanja iz kojeg su prošle sezone izašli kao pobjednici.

Na sablasno praznom St. James Parku sastale su se večeras dvije momčadi koje su očajnički trebale pobjedu, pobjedu koja bi probudila nadu i dala neki novi vjetar u leđa posrnulim premierligašima. Domaći Newcastle, klub na prodaju, klub bez trenera dočekao je Tottenham, fenjeraša Premier lige, jedinu momčad koja u dosadašnjem tijeku sezone nije upisala niti jednu jedinu pobjedu.

Vedran Ćorluka odigrao je vrlo dobrih 90 minuta utakmice, nije griješio i sve svoje zadaće na mjestu desnog braniča odradio je besprijekorno. Luka Modrić dobio je povjerenje tek u posljednjih 15 minuta i bio je premalo u kontaktu s loptom za nekakvu objektivnu ocjenu.

Prvo poluvrijeme ćemo preskočiti, bilo je to mučnih 45 minuta u kojima su i Newcastle i Tottenham pokazali zašto su u ovom trenutku na samom dnu prvenstvene ljestvice. Bez igre i bez prilika, uz podosta nervoze jer su i jedni i drugi baš ovu utakmicu označili kao trenutak izlaska iz krize.

Drugo poluvrijeme Newcastle je otvorio sjajnom prilikom Damiena Duffa koji je uputio loptu prema praznoj mreži gostiju, no u posljednji trenutak s gol crte očistio je Jonathan Woodgate. Bio je to znak za buđenje Spursa, koji su ulaskom Giovanija dos Santosa zaigrali dinamičnije i ubrzo stigli do vodećeg pogotka.

Igrala se 62. minuta utakmice kada je s lijeve strane stigao ubačaj za Romana Pavljučenka, koji posve neometan glavom postiže svoj prvijenac u dresu Tottenhama. Vodeći pogodak gostiju šokirao je Newcastle, koji samo četiri minute kasnije čini kobnu pogrešku. Steven Taylor gubi loptu od Jamieja O'Hare koji potom u situaciji jedan na jedan bez problema šalje loptu pored Shaya Givena za vodstvo od 2:0.

Newcastle je do kraja utakmice uspio tek ublažiti poraz, u 90. minuti nadu je probudio Michael Owen, no nada je bila kratkoga vijeka. Zvižduci rekordno praznog St. James Parka poslali su jasnu poruku igračima i stručnom stožeru Newcastlea, nešto se mora promijeniti - uskoro.

Večeras smo svjedočili i dvama velikim iznenađenjima, prije svega pobjedi osrednjeg trećeligaša Brightona & Hovea koji je u zaostaloj utakmici drugoga kola Carling Cupa nakon izvođenja jedanaesteraca iz daljnjeg natjecanja izbacio Manchester City. Cityju su nakon dolaska bogatih Arapa i pobjede od 6:0 protiv Portsmoutha naglo narasla krila, no večeras je doživio teško prizemljenje.

Iako je Gelson Fernandes u 64. minuti donio prednost gostima, produžetak Brightonu donio je Murray, a potom u 95. minuti Joe Anyinsah povisio na 2:1. Nadu gostima produžuje Stephen Ireland u 108. minuti, pa se nakon toga pristupilo izvođenju jedanaesteraca. U četvrtoj seriji domaći je vratar obranio kazneni udarac Ballu, što je bilo dovoljno za veliko slavlje Brightona & Hovea i plasman u treće kolo gdje ih očekuje Derby County.

Drugo iznenađenje vidjeli smo na Villa Parku. Zahuktala Aston Villa, kojoj u prvenstvu zaista dobro ide, dočekala je drugoligaša Queens Park Rangers i - oprostila se od daljnjeg natjecanja. U osminu finala idu gosti koji su u 58. minuti pogotkom Damiona Stewarta upisali minimalnu pobjedu.

Nakon šest pogodaka u mreži u susretu s Manchester Cityjem, samo marginalno bolje Portsmouth je prošao u utakmici protiv Chelseaja. Na svom Fratton Parku teško su poraženi od Chelseaja koji je dominirao susretom i posve zasluženo izborio osminu finala. Mrežu Pompeya načeo je Frank Lampard iz jedanaesterca u 39. minuti, a na 2:0 prije odmora povisio je Florent Malouda. Još jedan pogodak Lamparda i jedan Salomona Kaloua zapečatili su sudbinu Redknappove momčadi, koja je tako u samo dvije utakmice primila čak deset pogodaka.

U još jednom srazu premierligaša Blackburn je s minimalnih 1:0 pogotkom Olssona svladao Everton i prošao u sljedeći krug, a Wigan je bez većih problema i s visokih 4:1 slavio na gostovanju kod Ipswicha.