Burne posljednje minute

Borna Rupnik • nedjelja, 28.09.2008.

Raspucana Valencia u petom je kolu zadržala vodeće mjesto na ljestvici, dok su lekciju kako utakmica traje svih 90 minuta na svojoj su koži dobro ponovili nogometaši Recreativa, Athletica iz Bilbaa i Racinga, izgubivši bodove u završnicama svojih susreta. Sevilla je u posljednjoj utakmici dana zaustavila Atletico iz Madrida.

Junaci ove tri utakmice zovu se Alvaro Negredo iz Almerije, Javier Casquero iz Getafea, te Pierre Webo iz Mallorce. Najdramatičniji je bio pogodak Negreda, postignut u četvrtoj minuti sudačke nadoknade. Napadač domaćih loptu je u mrežu ubacio nakon udarca Alberta Crusata, koji se odbio od vratnice. No treba spomenuti kako je Recreativo u trenutku primanja pogotka imao samo osam igrača na terenu. Između 80. i 90. minute u svlačionicu su zbog drugih opomena poslani Vasquez, Pablo Oliveira i Sisi.

Najljepši je ipak bio pogodak iz Bilbaa, kojim je Casquero svojoj momčadi osigurao tri nova boda. Vezni igrač gostiju sam je ušetao u polovicu Athletica i preciznim udarcem lijevom nogom prebacio Gorku Iraizoza. Međutim, samu priliku za pobjedu Getafeu je osigurao vratar Jacobo Sanz, koji je tijekom cijele utakmice uspješno skidao pokušaje Baska.

Webov se pogodak razlikuje utoliko što nije bio - jedini. Mallorca je u Santanderu slavila s 2:1, a oba su ranija pogotka pala u prvom dijelu. Domaća je momčad čak i vodila pogotkom Ivana Marcana iz 22. minute. Racing je već tada mogao slomiti otpor gostiju, ali Tchite jednom pogađa okvir vrata, a par minuta kasnije promašuje i stopostotnu šansu iz blizine.

Stvari je na početak vratio Fernando Varela netom prije samog sučevog zvižduka za poluvrijeme, što je podiglo moral gostiju, koji su u drugom poluvremenu odigrali znatno bolje. Ključan potez odigrao je trener Manzano, koji nakon sata igre Aranga mijenja Webom. Zahvalna zamjena pogodila je glavom nakon kornera i ostavila Racing na pretposljednjem mjestu.

Najviše su golova vidjeli gledatelji na Mestalli. Valencia je Deportivo svladala s 4:2, a nova je dva pogotka upisao raspoloženi David Villa. On se u strijelce upisao u 49. i 82. minuti, a po pogodak su dodali Juan Mata u 35. i Joaquin u 68. minuti susreta.

Ipak, nije sve išlo glatko po Valenciju. Već u 11. minuti smrznuo ih je autogol Emiliana Morettija. Pedro Alvarez ubacio je naizgled neopasnu loptu, a Talijan je samo ispružio nogu i pospremio je iza svog vratara. Tada na scenu stupa tercet strijelaca Šišmiša. Oni su, osim pogodaka, međusobno podijelili i sve četiri asistencije.

Poraz momčadi iz La Corune ublažio je Lafita neuobičajenim pogotkom pet minuta prije kraja. Linijski sudac digao je zastavicu označavajući zaleđe, ali je glavni sudac Miguel Angel Perez Lasa ignorirao njegovu sugestiju i dopustio nastavak akcije Deportiva dok je obrana Valencije nepomično stajala.

Od utakmice u Madridu očekivalo se puno, a vidjelo ipak nešto manje. Sevilla se dobro postavila protiv zahuktalog Atletica i otupila oštricu njihovog učinkovitog napada. Štoviše, u 22. minuti Luis Perea skrivio je prekršaj izvan šesnaesterca, a slobodan udarac precizno izvodi Luis Fabiano i dovodi goste u vodstvo.

Atletico do poluvremena pokušava podići razinu igre i hvatati izjednačenje, ali pokušaji Evera Banege, Maxija Rodrigueza i Gourkasa Seitaridisa nisu bili uspješni. S druge strane, Sevilla se zadovoljila čuvanjem svoje prednosti, a ponovno se pokušala nametnuti početkom drugog poluvremena, što je rezultiralo novim pokušajem Luisa Fabiana u 56. minuti. Ovaj ga je put zaustavila prečka.

Strijelca jedinog pogotka u 68. minuti zamijenio je Frederic Kanoute, a najveća domaća uzdanica, Sergio Aguero, šest minuta kasnije puca zamalo pored gola. U sudačkoj nadoknadi pokušavaju još i Maxi Rodriguez i Luis Garcia, ali također promašuju. Sevilla je tako odnijela vrijedne bodove koji su joj omogućili proboj na četvrto mjesto ljestvice.

Malaga je prve golove i prvu pobjedu ubilježila protiv Valladolida. Vodstvo od 2:0 donijeli su Lolo (34.) i Adrian (55.), ali je pogodak Pedra Leona unio nervozu u redove Malage. Pritisak Valladolida vrhunac je doživio pokušajem Victora Fernandeza, no vratnica je bodove odlučila ostaviti na domaćem terenu.

Osasuna i Numancia odigrali su utakmicu za zaborav, s ukupno jednim udarcem u okvir vrata i crvenim kartonom Juana Carlosa Morena - također u posljednoj minuti utakmice.