Tuga i čemer na White Hart Laneu

Marin Vuković • nedjelja, 05.10.2008.

Niti nakon sedam odigranih kola momčad Tottenhama na kontu nema niti jednu jedinu pobjedu. Trenutno najgora momčad Premiershipa upisala je peti poraz, ovaj put s White Hart Lanea pjevajući odlazi Hull City. Chelsea i Liverpool ostali su na vrhu ljestvice, a posebno je intrigantna pobjeda Redsa koji su se nakon dva gola zaostatka vratili i svladali Manchester City.

Luka Modrić i Vedran Ćorluka našli su se u početnom sastavu Tottenhama kojim je Juande Ramos pokušao stati na kraj jednom od najlošijih početaka sezone u klupskoj povijesti. U goste na White Hart Lane stigao im je Hull City, inače najugodnije iznenađenje dosadašnjeg tijeka prvenstva, i vrlo borbenom predstavom odnio sva tri boda.

Već u devetoj minuti utakmice stvari su krenule nizbrdo i postalo je jasno kako se krizi u redovima Spursa ne nazire kraj. Iz briljantno izvedenog slobodnog udarca Geovanni je pogodio sâm gornji desni kut Gomesovog gola i doveo goste u vodstvo od 1:0. Neobranjiv, zaista sjajan udarac, kojega ne bi obranila niti dva vratara.

Uslijedio je pritisak Spursa koji do odmora ipak nije urodio plodom, a najbliže pogotku bio je Jonathan Woodgate čiji je udarac zatresao vratnicu. Vratnicu su, međutim, pogodili i gosti, koji su na odmor mogli otići s dva pogotka prednosti. Dean Marney je lijepim udarcem s ruba kaznenog prostora već svladao Gomesa, ali se drugom pogotku Hulla ispriječio okvir gola.

I nastavak utakmice donio je utrku za izjednačujućim pogotkom, Spursi su navaljivali i pleli mrežu pred vratarom Hulla, ali uz premalo koncentracije u završnici i premalo konkretnih prilika. Bilježimo pokušaj Darrena Benta koji je završio koji centimetar pored vratnice.

Ćorluka i Modrić odigrali su solidnu utakmicu, Luka je u završnici mogao i do pogotka, no njegov volej završio je preko grede. Međutim, i jedan i drugi, baš kao i čitava momčad Tottenhama, morat će pokazati znatno više žele li se izvući iz sada već prilično zabrinjavajuće krize. Spursi su i dalje posljednji na ljestvici, a konkurencija iz kola u kolo odmiče sve dalje. White Hart Lane još se uvijek nije okrenuo protiv igrača, podrška je i dalje sjajna, no pitanje je dana kada će "glas naroda" zatražiti i konkretne promjene.

Premda je prema poziciji na prvenstvenoj ljestvici sraz Chelseaja i Aston Ville dobio epitet derbija, neizvjesnosti je bilo malo. Momčad Luiza Felipea Scolarija već je u prvom poluvremenu odličnom igrom slomila otpor gostiju iz Birminghama i došla do velike prednosti, koju je potom zadržala do kraja utakmice, baš kao i čelnu poziciju u Premiershipu.

Dvadesetak minuta tražili su domaćini put do mreže Ville, a tada je Frank Lampard ubacio za Joea Colea, koji pogađa za vodstvo Bluesa. Aston Villa je i nakon primljenog pogotka u svakom pogledu bila podređena momčad i bilo je samo pitanje trenutka kada će Chelsea udvostručiti svoje vodstvo. Zbilo se to dvije minute prije odlaska na odmor, Nicolas Anelka je iz drugog pokušaja svladao Brada Friedela.

Liverpool je na krilima sjajne igre i pobjede nad PSV Eindhovenom stigao na Eastlands i nevjerojatnim preokretom stigao do novih prvenstvenih bodova. Manchester City je već u prvih 45 minuta postigao dva lijepa pogotka i, barem se tako činilo, došao do nedostižne prednosti. Prvo je u 19. minuti Stephen Ireland zakucao loptu iza leđa Reine, a potom je Javier Garrido precizno izvedenim slobodnim udarcem povisio na 2:0.

Gosti se ipak nisu pomirili s porazom i u nastavku utakmice uslijedio je impresivan preokret. U 55. minuti nakon lijepe akcije smanjio je Fernando Torres, a potom su Liverpoolove dionice porasle posve zasluženimn crvenim kartonom za Zabaletu. S igračem više pritisak gostiju na vrata Cityja rastao je iz minute u minutu, pa prvo Torres donosi izjednačenje, a potom Dirk Kuyt u posljednjim sekundama postavlja konačnih 2:3.

Portsmouth je na svom Fratton Parku izborio četvrtu pobjedu sezone, zahvaljujući pogocima Petera Croucha i Jermainea Defoea. Posebno treba istaknuti fantastičan potez Croucha, koji je u 25. minuti utakmice škaricama zatresao mrežu gostiju. Početkom drugog dijela gosti su se vratili u život golom Richarda Fullera, ali je prednost i bodove domaćinu samo tri minute kasnije vratio Defoe.

Od dolaska na klupu Čekićara Gianfranco Zola susretao se s problemima, jedina je idila vladala na travnjaku gdje je West Ham protiv Boltona tražio treću uzastopnu pobjedu. Na žalost prepunog Upton Parka, bodove su ipak odnijeli gosti, a do prvog pogotka stigli su zahvaljujući velikoj pogrešci vratara Roberta Greena. Green je je neočekivano ispustio jednu laganu loptu i dao priliku Kevinu Daviesu koji pogađa za 0:1.

Samo četiri minute kasnije loš dan za Čekićare postao je još gori, Gary Cahill udvostručio je prednost gostiju i doveo West Ham u tešku situaciju. Tračak nade domaćinu donio je Carlton Cole u 68. minuti, ali zasluženu pobjedu Bolton je potvrdio četiri minute prije kraja "bombom" Matthewa Taylora.

Gostovanje Newcastlea na Goodison Parku donijelo je naznaku boljih vremena za momčad Joea Kinneara, koji je najavljivao jedan bolji Newcastle u današnjoj utakmici. Premda to tako nije izgledalo kada je Everton poveo s 2:0, gosti su se vratili i izborili zasluženi bod.

Mikel Arteta je doveo domaće u vodstvo s bijele točke, a potom je Marouane Fellaini povisio na 2:0. Prije odmora smanjio je Steven Taylor, a zatim u drugom poluvremenu asistirao Damienu Duffu za konačnih 2:2.