SP 2010., Kvalifikacije, Skupina 6, 15.10.2008, 20:15 h, Zagreb, stadion Maksimir, gledatelja: 15.000
Suci: Istvan Vad, Zsolt Attila Szipsjak, Gyorgy Ring (svi Mađarska)

Ni Jesus ih nije spasio

Tomislav Pacak, Vedran Attias • srijeda, 15.10.2008.

Ne posebno dojmljivom igrom hrvatska je nogometna reprezentacija upisala tri boda protiv Andore pobijedivši gostujuće amatere s 4:0. Hrvatska je obogatila svoj bodovni konto, ali nije do kraja uspjela u onom drugom naumu - napuniti mrežu gostiju i time gol-razliku koja može biti itekako važna...

Jose Manuel Garcia
79'
18
Alexandre Somoza
85'
14
Juan Carlos Toscano
86'
David Rodrigo

U vrlo lijepom ambijentu u Maksimiru, gdje je susret protiv apsolutnog autsajdera Andore došlo pogledati približno 20 tisuća gledatelja, Hrvatska je sa po dva pogotka u svakom poluvremenu slomila Andoru s 4:0 i tako upisala drugu pobjedu u ovom kvalifikacijskom ciklusu.

Nažalost, nije to bila ona Hrvatska od prije dvije godine koja je istu Andoru u Zagrebu "samljela" sa 7:0. Iako je izbornik Slaven Bilić na teren poslao na papiru ofenzivnu momčad, s trojicom napadača, čini se da je pravih španera nedostajalo u sredini jer su Klasnić, Petrić i Olić ostali bez pravih lopti kroz tijek utakmice.

Andora se postavila jedino kako može - naslagali su se gosti pred svoj kazneni prostor, no "hokejski pristup" koji je izbornik najavio negdje je zakazao. Od samog početka Hrvatska je gospodarila posjedom lopte, ali prave prilike jednostavno nije stvarala. Barem ne koliko bi trebala protiv amaterske ekipe.

Tako smo i do pogotka stigli iz prekida, a ne iz igre. Ivan Rakitić namjestio je loptu na 20 metara od gola i vrlo lijepim udarcem preko živog zida matirao Jesusa za 1:0 Hrvatske u 16. minuti.

Ni postignuti pogodak nije promijenio puno toga na travnjaku. Gosti su branili minimalni zaostatak, a Hrvatska nije imala neka posebna rješenja za taj blok. Napadači su uglavnom bili indisponirani, ali puno bolja nije bila ni podrška sredine gdje je Modrić pokušavao puno više od blijedog Rakitića.

U 20. minuti Pranjić je prošao po lijevoj strani i ubacio na drugu stativu odakle Klasnić glavom puca preko gola. Potom je vrlo lijep dupli pas odigrao Tottenhamov dvojac Modrić-Ćorluka, a "Čarlijev" udarac umjesto Jesusa brani - stativa.

U 31. minuti ipak dolazimo do 2:0. Olić je izborio jedanaesterac, a isti igrač u gol posprema odbijanac nakon što je Jesus obranio udarac s bijele točke Luki Modriću. Pokušao je u 37. minuti Petrić iz slobodnog udarca, ali lopta odlazi za malo pored gola. Petrić pokušava i četiri minute kasnije, volejem iz šesnaesterca lansira loptu iznad grede.

Bilo je to sve od hrvatske reprezentacije u prvom dijelu, a ništa puno impresivnije nismo vidjeli ni u drugom. 11 Andoraca na 30-40 metara od gola i, uglavnom sterilni, pokušaji Hrvatske da taj bedem probije.

U 61. minuti Petrić je dobro pucao sa 7-8 metara od gola, no još bolje reagira Jesus. Sve jači pritisak "kvadratića" urodio je plodom u 73. minuti kada je Modrić lijepim udarcem s 12-ak metara poslao loptu u donji lijevi kut za 3:0.

Iako se činilo da će Hrvatska završiti susret sa "siromašnih" 3:0, u 84. minuti gosti nam poklanjaju još jedan jedanaesterac koji je ovoga puta Rakitić pretvorio u pogodak.

Prvu pravu akciju na utakmici Hrvatska je zapravo složila u sudačkoj nadoknadi. Modrić je gurnuo vrlo lijepu loptu za Klasnića koji izlazi sam pred Jesusa, ali pogađa krivi dio mreže i tako propušta zapaliti "petardu" u golu Andore.

Cilj je ostvaren, upisana su tri boda protiv autsajdera pa je tako Hrvatska ostala na kursu hvatanja drugog mjesta (i eventualno Engleza) u skupini, iako nakon ove utakmice Bilić i njegova ekipa nisu zaslužili toliko komplimenata kao poslije prethodna dva ogleda s Andorom.

4:0 je lijep rezultat, no dojma smo da tim omjerom kod kuće Andoru mogu pobijediti i ostali suparnici u skupini, pa je teško reći da smo ovim nastupom napravili važan korak prema Južnoj Africi. Sve u svemu, četiri boda u četiri dana ispunili su minimalni cilj jer su dokazala da je "engleski šok" iza nas. S Eduardom i Kranjčarom sigurno snažniji ulazimo u nastavak kvalifikacija...