Aquilani izvukao Talijane

Borna Rupnik • srijeda, 15.10.2008.

Večerašnji domaćini u skupini 8 mogu biti prilično zadovoljni svojim izvedbama. Irci i Talijani osvojili su po tri boda, dok su Gruzijci nadigrali Bugare i protiv favorita izvukli jedan...

Trener aktualnih svjetskih prvaka, Marcelo Lippi, izveo je u Lecceu protiv Crne Gore isti sastav kao i Bugarskoj, samo s jednom izmjenom - ali kakvom. Umjesto Riccarda Montoliva u veznom je redu zaigrao Alberto Aquilani i odlučio utakmicu.

Svoj je prvi pogodak Aquilani postigao već u osmoj minuti, kada je pospremio odbijanac nakon ubačaja Simonea Pepea. Ipak, debitanti u kvalifikacijama za SP, Crnogorci, uzvratili su samo deset minuta kasnije iz protunapada, a strijelac je bio dobar poznavatelj talijanskog nogometa - Romin napadač Mirko Vučinić.

Međutim, Crnogorci nisu dugo držali bod. U 28. minuti pucao je ponovno Aquilani, a Jovanović je dotaknuo loptu koja se zakoprcala u mreži. Talijani su u svom stilu sačuvali željeni rezultat i sigurno koračaju prema Južnoj Africi.

Irci su Ciprane svladali s minimalnih 1:0, a pogodak odluke glavom je postigao napadač Liverpoola Robbie Keane, a asistenciju je dobrim centaršutom upisao Damien Duff. Momčad Giovannija Trapattonija uspješno je održala vodstvo tijekom cijele utakmice, a da je Talijan bio većinom zadovoljan viđenim na terenu, pokazuje i činjenica da je obavio samo jednu izmjenu, i to tek u sudačkoj nadoknadi.

Cipar je svoju najbolju priliku propustio u drugom dijelu, kada je Konstantinou opalio, Given obranio, a Christofi odbijenu loptu s pet metara poslao visoko preko gola.

Bugarska i Gruzija u Tblisiju su odigrali neodlučeno, 0:0. Logično bi bilo pomisliti kako su Gruzijci bili ti koji su sačuvali bod, međutim stvari su se u Gruziji odvijale nešto drukčije. Bugari su bili ti koji morali uložiti puno truda kako bi izbjegli poraz.

Pritisak domaćina rezultirao je mnogim dobrim prilikama, koje su redom propuštali Šašiašvili, Razmadze, Kobiašvili i Gotsiridze. Bugari su se nakratko trgnuli u drugom dijelu, ali je i Lomaia na gruzijskom golu bio na visini zadatka.

Pri samom kraju utakmice bugarski se vratar Petkov već prometnuo u junaka susreta, a u samoj završnici Bugare je pomazila i sreća - Siradze je pogodio vratnicu. Bugarska je tako i treći puta remizirala, te ostala na trećem mjestu s tri boda, iza Italije sa deset i Irske sa sedam.