1. Hrvatska nogometna liga, 11. kolo, 19.10.2008, 15:30 h, Stadion Varteksa, Varaždin, gledatelja: 1500
Suci: Igor Pristovnik, Andrija Olujić, Krunoslav Ambrinac (Zagreb)

Ivana Strahija • nedjelja, 19.10.2008.

Nakon što su gubili 3:0 i izgledali u potpunom rasulu, Varaždinci su s tri pametne izmjene trenera Beseka došli do boda. Čak i s igračem manje Varteks je bio na svega korak od potpunog preokreta.

Dario Dabac
80'
Robert Rubčić

Premda je Dražen Besek najavljivao kako će Rijeka biti opasna zbog svoje brzine, i kako treba iznimno paziti na kontre i polukontre te ekipe, očito ga njegovi igrači nisu ozbiljno shvatili, što su teško platili u prvom dijelu utakmice.

Još se nismo pravo ni smjestili, a već je Varteks bio u zaostatku. U brzoj je kontri varaždinskoj obrani po lijevoj strani pobjegao Ahmad Sharbini, i s loptom pobjegao u kazneni prostor Varteksa, gdje ga u želji da ulovi loptu neoprezno ruši vratar Dreven. Sudac Pristovnik pokazuje na bijelu točku, a siguran je realizator najstrože kazne Anas Sharbini.

Oporavivši se od šoka, Varaždinci kreću u ponešto anemičnu opsadu riječkog gola, a odličnu je prigodu imao Mujanović, koji sa svega par metara pogađa tek vanjski dio mreže. Kazna stiže skoro odmah, jer u 15. minuti nakon faula Brezovca na sredini igrališta slobodan udarac brzo ispucava Matko, s loptom je neuhvatljiv Ahmad Sharbini, koji je Drevena samo pitao na koju stranu želi primiti pogodak.

Do kraja prvog dijela Varaždinci nisu uspjeli zbiti redove i odigrati išta iole konstruktivno. Kapetan plavih, Miljenko Mumlek, koji je imao dvije kakve-takve prilike, također je zakazao, prvi puta u 21. minuti, kad slobodni udarac s 18 metara koristi kako bi loptu opalio u živi zid, i drugi puta u 33. minuti, kad je trebao nogu dići za svega desetak centimetara više kako bi loptu Brezovca uputio u Radmanovu mrežu.

U drugi dio Varteks ulazi s dvije izmjene, umjesto Ivančića je ušao Papa, a umjesto nevidljivog Bloudeka Besek stavlja Novinića. Varaždinski strateg pokušao je na taj način donijeti malo više čvrstine u obrani, gdje očito još uvijek nije bio potpuno oporavljen Ivančić, dok je Bloudek pokazao premalo da bi ostao na travnjaku.

No, već u 58. minuti Varteks gubi 3:0, kad Anas točno pronalazi svog brata Ahmada, a ovaj još jednom matira Drevena. I kad se očekivao potpuni potop Varaždinaca, nadu je domaćim navijačima dao penal kojeg je Pristovnik dosudio nakon što je Novaković srušio Brezovca u svom 16-tercu. Mumlek zna zabiti s 11 metara, a rezultat se mijenja u 1:3.

Ako smo u prvom dijelu žalili za atraktivnim događanjima na terenu, u posljednjih smo ih 25 minuta imali i previše. Prvo je u 75. minuti direktni crveni karton dobio Vukman, jer je omeo Ahmada Sharbinija u izglednoj prilici, no umjesto očekivanog pada u raspoloženju domaćih, ono se diže. S igračem manje, u svega tri minute Varteks izjednačuje, iznenadivši i vlastite navijače.

Odličnima su se pokazale izmjene koje je uveo varaždinski trener Besek. Papa je u 78. minuti skoro srušio Radmana silovitim šutom, a na odbijenu loptu fantastično reagira Mujanović i zabija za samo gol zaostatka. U 81. pak minuti Vuk kao grom iz vedra neba odlučuje pucati po golu s nekih 18 metara, lopta "liže" stativu i ulazi u riječki gol.

I dok se publikom orilo "Hoćemo pobjedu!" Varaždinci su krenuli kao da im je samo to na pameti. Mujanović je mogao u 90. minuti donijeti plavima potpuni preokret, no umjesto da iskoristi prazan gol istrčalog riječkog vratara on za dlaku prebacuje prečku. Ni u tri minute sudačke nadoknade Varteks nije stigao do potpunog preokreta, no bod je nakon 0:3 veći od – vodotornja.