arhiva

Bernabeu ili Centenario?

Tomislav Pacak • ponedjeljak, 27.10.2008.
Bernabeu ili Centenario?

Dom velikog Reala iz Madrida ili nogometni hram na kojem je odigrano prvo finale svjetskih prvenstava? Na redu je drugi 'dvoboj' u Sportnetovom naumu da uz Vašu pomoć otkrije najvažniji svjetski nogometni stadion...

Novac je promijenio pogled na stadione, mjesta koja su nekada bili nogometni hramovi, a danas služe za zgrtanje novca ionako bogatim Arapima, Rusima ili Amerikancima. Međutim, novac ne može nekom stadionu donijeti slavu koja dolazi s bogatom poviješću...

Na vama je, pak, da izaberete stadion za koji mislite da je nogometu - najviše dao. Stadion koji vam se čini najznačajniji, stadion koji smatrate ultimativnim nogometnim hramom. Ne zato jer ima najbolje dućane ili najudobnije stolice, već zato jer ima nenadmašnu povijest. Zato jer su na njemu igrali najveći igrači, jer su na njemu igrane najslavnije utakmice, jer su na njemu navijali najbolji navijači.

Marakana prvi četvrtfinalist

U dvoboju prvog i 16. nositelja, odlučili ste se prednost ipak dati velikoj Marakani, iako je škotski Hampden Park skupio respektabilnih 33 posto glasova.

Zato, ne birajte "klubaški"; nemojte glasovati za Nou Camp jer volite Barcelonu, glasujte za njega jer je tamo igrao Johan Cruyff ili zato jer je tamo publika koja voli isključivo napadački nogomet. Glasujte za Old Trafford zbog Besta i Cantone, a ne zbog Cristiana Ronalda, glasujte za... Ma skužili ste već.

Mi smo za vas izabrali 16 stadiona za koje smatramo da imaju prošlost dovoljno bogatu za ovaj izbor, a vi ćete po "kup sustavu" birati pobjednike iz dana u dan sve do finala gdje ćete među velikima izabrati - najveći. Neće to biti Allianz ili Amsterdam Arena, takvi ne ulaze u izbor, a ne ulaze ni oni na kojima se više ne igra ili su srušeni.

U drugom ogledu čeka vas "dvoboj" drugog i 15. nositelja- Santiago Bernabeua i Centenarija.

SANTIAGO BERNABEU

Bespredmetno je uopće raspravljati o tome je li među najvećim svjetskim stadionima mjesto stadionu koji je dom najvećeg svjetskog kluba. Real Madrid proslavio je taj stadion diljem svijeta, Santigao Bernabeu vidio je velike klupske uspjehe i iz tjedna u tjedan bio domaćin najvećim svjetskim nogometašima.

Izvorno nazvan Estadio Chemartin, prema prethodnom madridskom stadionu, stadion je otvoren krajem 1947. godine. Osam godina kasnije dobio je svoje sadašnje ime u čast klupskom predsjedniku Santiago Bernabeu.

Slika 1 od 1.

Kao i većini velikih stadiona, kapacitet se često mijenjao kroz godine. Najvećih 120.000 gledatelja Bernabeu je mogao ugostiti 1953. godine, a nakon toga uslijedila su mnoga smanjivanja (zbog sigurnosti), pa i proširenja. Od 2003. godine stadion prima 80.400 ljudi, što ga čini jednim od najvećih nogometnih stadiona u Europi.

Tri puta je Bernabeu ugostio finala Kupa prvaka - 1957., 1969. i 1980. godine, a bit će domaćin i u sezoni 2009./2010. Ipak, najveće finale koje je Bernabeu ugostio je svakako ono svjetskog prvenstva 1982. godine između Italije i Njemačke (3:1).

Santigao Bernabeu svoju mistiku ipak prvenstveno duguje - Realu. Najveći svjetski klub osvojio je svoj drugi Kup prvaka protiv Fiorentine upravo na Bernabeu, a kroz desetljeća velikih uspjeha gledatelji su imali priliku uživati u potezima majstora poput Di Stefana ili Zidanea; bolje od toga jednostavno ne može. I u ovom izboru, najveći Bernabeuov adut je - Real.

CENTENARIO

Impresivni Estadio Centenario istinski je nogometni hram uz koji se vežu najveći uspjesi urugvajskoj nogometa, a Urugvaj je svojevremeno bio prava nogometna velesila.

Centenario je izgrađen iz dva razloga - za svjetsko prvenstvo u nogometu, ali i proslavu urugvajskih 100 godina od prvog ustava (od tuda i ime). Iz ove nogometne perspektive, već sama činjenica da je Centenario ugostio prvo nogometno svjetsko prvenstvo, kao i prvo finale (Urugvaj je dobio Argentinu s 4:2), dovoljna je ponosu Urugvaja da bude u ovoj utrci.

No Centenario je i mnogo više od toga - godinama je to gotovo neosvojiva utvrda urugvajske reprezentacije. Iako Urugvaj danas nije što je nekada bio, doći u Montevideo i uzeti bodove domaćinu nije nimalo lagana zadaća. Ni najveća svjetska reprezentacija, Brazil, ne zna za puno uspjeha na Centenariju (dvije prijateljske pobjede u 20 susreta).

Slika 2 od 2.

Centenario danas prima 76.000 gledatelja, sa 65.000 sjedalica. Projektirali su ga Juan Antonio Scasso i Jose Domato, a građevinari su imali manje od godinu dana da ga dovrše. Stadion je čak kasnio pet dana za početak SP-a, pa je prvi susret svih vremena na svjetskim prvenstvima odigran na Pocitos stadionu.

Naravno, kada je stadion izgrađen, bio je među najmodernijima na svijetu (što se danas zaista ne može reći), a isticao se toranj od 100 metara, kao simbol tog velikog projekta; upravo je na tom tornju obješena zastava prvog svjetskog prvaka.

Na Centenariju se igra i najveći urugvajski derbi, Penarol - Nacional, koji je uostalom i jedan od najvećih svjetskih derbija uopće.

U svakom slučaju, ako je vrijeme možda nagrizlo ljepotu i funkcionalnost ovog stadiona, prvo finale svjetskih prvenstava ni vrijeme mu ne može oduzeti i ono će ga uvijek činiti jednim od najvažnijih svjetskih stadiona...

Sviđa ti se članak? Podijeli ga!

Povezani tagovi

arhivaS vrha
  • Najnovije
  • Najčitanije

Pročitaj više

Sportnet Forum

Za komentiranje članaka morate biti prijavljeni kao član Sportnet Kluba. Prijavite se!