Nantes se vratio lošim navikama

Maja Giljanović • subota, 01.11.2008.

Bod protiv Marseillea osvojen u srijedu ispunio je navijače Nantesa nadom da je Elie Baup napokon uspio posložiti momčad, ali večerašnjom beskrvnom partijom Kanarinci su upisali i sedmi ovosezonski poraz te ostali na samo 11 bodova nakon 12 kola Le Championnata...

Nantes je istrčao na noge Lilleu - Rudy Garcia nije među 18-oricom koja su konkurirala za sastav uvrstio nekadašnjeg zagrebaša Marka Marića - momčadi neporažene još od 24. kolovoza.

Hrvatski je reprezentativac odigrao 59 minuta, "istaknuo" se žutim u 30. i još jednom mu mu suigrači nijednom nisu "proturili" kakvu-takvu loptu koju bi 28-godišnji Killer napokon pospremio u mrežu za svoj prvijenac od ovoljetnog transfera iz Werdera. LOSC je, pak, petog mjesta vrijedan trijumf, a posve zaslužen, ostvario golovima Obraniaka u 40. i Fauverguea u 47. minuti.

Prigodu sustići Lyon na vrhu imali su - te je neslavno propustili - i Bordeaux i Toulouse: Žirondinci u gostima protiv Nancyja, a Les Violets na svom Stadiumu protiv Caena.

Nancy je ugostio drugoplasirani Bordeaux tražeći prvu ligašku pobjedu još nakon 30. kolovoza. U međuvremenu jesu izborili Kup UEFA (štoviše pobijedili su i Motherwell oba puta u 1. kolu i sada u Skupini H Feyenoord), ali u Le Championnatu nisu slavili još od 4. kola (Le Havre 2:1).

Bordeauxu, pak, Marcel-Picot nije osobito omiljen travnjak. Zadnji put su, naime, ovdje slavili 1999. u godini kada su zasad posljednji, a peti put u povijesti (slavnoj od 1881.) osvojili naslov prvaka.

Nancyjev je Andre Luiz u 20. minuti uzdrmao prečku prije nego je Ramea u 70. svladao Hadji te svojim drugim golom sezone zadao Bordeauxu treći ovosezonski poraz. Viceprvaci lani sva su tri puta gubili u gostima (PSG, Lille), a ovim su prekinuli pozitivnu seriju od osam ligaških utakmica bez poraza (četiri su, pak, puta pobijedili u zadnjih pet susreta).

Još gore je prošao le Tefece. Casanovini su igrači pretrpjeli prvi poraz pred svojim navijačima, a stigao je od tradicionalno neugodnog im Caena. Toulouse, naime, Normandijce nije pobijedio još od sezone 1990./'91.. Gostima je prvi ovosezonski gostujući trijumf osigurao Nivet šutinom s više od 25 metara u 79. minuti.

Ćudljivi PSG minimalno je poražen u Nici. Gym je naprotiv petu utakmicu neporažen te i dalje ne gubi na svom Stade du Rayu - triput je ovdje uzastopce remizirao (Le Mans, Sochaux, Bordeaux), ali večeras je pobjednički gol vrijedan čak šestog mjesta postigao u 39. minuti Mouloungui. 24-godišnji je Gabonac glavom matirao Landreaua, a pun je pogodak trenera Antonettija koji je upravo njega uveo u 9. minuti umjesto ozlijeđenog Remyja.

Auxerre je nulom protiv Valenciennesa i četvrtu utakmicu u nizu sačuvao Riouovu mrežu netaknutom, a bodove su još podijelili i Lorient i Grenoble. Gosti su poveli u 54. (Courtois) prije nego su les Merlus izjednačili iz jedanaesterca (Abriel u 59.) da bi u 89. minuti protiv desetorice nakon isključenja Courtoisa (70.) propustili zabiti za potpun preokret. Ispred nadirućeg Morela u zadnji je tren, naime, izbio Robin.

Le Championnat, 12. kolo:
Nancy - Bordeaux 1:0, Toulouse - Caen 0:1, Lorient - Grenoble 1:1, Lille - Nantes 2:0, Nice - PSG 1:0, Auxerre - Valenciennes 0:0