1. Hrvatska nogometna liga, 13. kolo, 02.11.2008, 20:30 h, Varaždin, Stadion Varteksa, gledatelja: 4.000
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Petrović (Valpovo), Šetka (Đakovo)

Hajduk Varteksu "zamaglio" bodove

Bernard Jurišić, Ivana Strahija • nedjelja, 02.11.2008.

U maglom obavijenom ambijentu probuđeni Hajduk pobijedio je Varteks. Splićani su na Varteksovom stadionu odigrali jednu od najboljih gostujućih partija ove sezone i potpuno zasluženo iz maglovitog Varaždina nosi bodove u sunčani Split...

Dario Jertec
90'+3'
Ante Miše

Susret je započeo vrlo agilno na obje strane. Oba su trenera unijela malo izmjena u početne formacije, pa je tako Ante Miše na teren izveo 4-4-2, s Ibričićem i Bušićem u vrhu napada, dok je Besek odlučio i protiv Hajduka izrazito ofenzivno, s tri napadača u formaciji 4-3-3, i to Mujanovićem, Novinićem i Smrekarom.

U prvih petnaestak minuta žustro se izmjenjivao posjed lopte, a momčadi su radile punom parom. Očito je bilo da je i jednima i drugima stalo do pobjede, a sudac Bebek je u tom razdoblju već podijelio dva žuta kartona.

Prvi pravi udarac na gol bilježimo u 17. minuti, nakon prvog kornera susreta kojeg je izveo Ibričić, a Jurica Buljat loptu šalje glavom tik iznad domaće grede. Do iduće opasne akcije, ovog puta s druge strane igrališta, čekali smo tri minute. Brezovec iz slobodnog udarca s 25 metara odlično puca, ali Hajdukov vratar Subašić loptu izbija u korner.

U 27. minuti priliku za intervenciju imao je i domaći vratar Dreven, kojeg izaziva Skoko, no mladi je vratar varaždinske momčadi odlično raspoložen. Opet Varaždinci vraćaju "uslugu", a Brezovec s tridesetak metara šalje topovski šut prema Subašiću, kojeg ovaj ipak zaustavlja. Plavi imaju više lopte u nogama, pa posljedično i više šansi, a iznimno je lijepu imao u 31. minuti Novinić na ubačaj Melnjaka, no lopta odlazi pored mreže.

Neobični gosti

Odmah ispod novinarske lože sjedio je Helmut Hack, predsjednik njemačkog drugoligaša Greuther Furtha, u kojem je ne tako davno (od 2001. do 2003. godine) igrao i Zoran Mamić. Upravo je u njegovom društvu Hack pogledao utakmicu, a je li usput tražio i nove igrače za svoj klub u Bavarskoj, nije nam poznato.

Inicijativu tada preuzimaju Splićani i stvaraju prilike koje je bilo teže promašiti nego zabiti. Tako je nakon petljanja po domaćem kaznenom prostoru Andrić nabacio za Bušića, koji loptu šalje pored mreže, dok je par minuta kasnije poentirati propustio cijeli Hajdukov trolist Ibričić, Bartolović i Bušić. Ovakav pritisak morao je uroditi plodom, a u 42. minuti Bušić konačno pogađa mrežu iza istrčalog Drevena za 0:1, na asistenciju Skoke.

U drugi nas je dio uvela još gušća magla. Iz novinarske lože teško su se razaznavali brojevi na dresovima igrača, pa pretpostavljamo da ni na terenu nije bilo ništa ljepše.

Prije no što smo se pravo smjestili, dugu loptu odlično prihvaća Bušić, vuče je neometan desetak metara i potom servira točno za Ibričića, kojem ostaje matirati Drevena za 0:2.

Varaždinci su s tim rezultatom još pali u tempu, kojeg se Besek nadao promijeniti uvođenjem Lesjaka umjesto slabog Novinića i Frljušca (inače prošle sezone najboljeg strijelca juniorske lige) umjesto Vukmana. Varteks ima poneku šansu iz prekida, no sve one ostaju neiskorištene.

Hajduku se baš nije igralo nakon pogotka, pa u tek u 65. minuti bilježimo prigodu za njih, a pored Varteksovog gola loptu šalje Bušić. Drevena na intervenciju prisiljava Ibričić nekoliko minuta kasnije, a mladi je Varaždinac siguran i protiv Bartolovića.

U 78. minuti prigoda utakmice za Varaždince, kad nakon kornera s desne strane Mujanović glavom šalje loptu u gredu, a na odbijenu loptu Varteksovci pokušavaju i dalje, pa Subašić mora svoju mrežu braniti od, među ostalima, i mladog Punčeca, koji je po prvi puta zaigrao u plavom dresu.

Do kraja susreta ničeg previše, a gosti su iz varaždinske magle zasluženo odnijeli bodove.