Zagreb pred ispadanjem iz Europe

Bernard Jurišić, Branimir Korać • utorak, 04.11.2008.

Košarkaši Zagreb CO-a doživjeli su uvjerljiv poraz i samo ih čudo u uzvratu može ostaviti u Eurochallenge kupu. Na gostovanju u ruskoj Samari kod tamošnjeg CSK-a, "Mravi" su poraženi 80:60. Uzvrat je 11. studenog u Zagrebu...

Nakon nekoliko dobrih izdanja, košarkaši Zagreba u posljednja dva susreta pokazali su drugačije lice, ono lošije. Prvo ih je u petak Helios nadigrao neočekivano lako, a sada su u prvom susretu drugog pretkola Eurochallenge kupa visoko poraženi na gostovanju kod Samare 80:60.

Samara je kao i najveći dio ruskih klubova dosta uložila u ovu momčad uoči sezone i to se osjeti na igri. Nekolicina izuzetno kvalitetnih pojedinaca dobro se uklopila u momčad, imaju širinu i na klupi te su, jasno, bolja momčad od Zagreba. No opet nije se očekivao ovako visok poraz i to praktički u jednom poluvremenu.

Zagreb nije loše otvorio utakmicu, imao je dominaciju u prvoj četvrtini i tek u završnici prvog poluvremena Samara je uspjela preuzeti vodstvo. Na odmor se otišlo s prednosti Samare 44:42.

Drugo poluvrijeme Zagrebaši će željeti što prije zaboraviti. U 20 minuta ubacili su tek 18 poena, izgubili pregršt lopti i promašili previše toga da domaćin ne bi to iskoristio. Samara je prednost iz minute u minutu sve više povećavala i na kraju je slavila s visokih 80:60.

Standardno, Zagreb je predvodio Ante Tomić koji nije mogao igrati sam. Još jednom je bio na visokom nivou, ubacio je 19 poena uz sedam skokova, ali podrške suigrača nije bilo. Nedostajali su poeni Krune Simona i Jakova Vladovića prije svih, a Zagreb bez doprinosa svih protiv ovakvog protivnika teško da može tražiti povoljan rezultat.

S druge strane odlično je šutirao Sergej Demeškin koji je ubacio 19 poena od čega pet trica iz isto toliko pokušaja. Općenito, domaćin je sjajno šutirao za tri poena (11/17) za razliku od Zagreba koji je iza linije za tricu bio tek na 22 posto ubačaja.

Uzvratni dvoboj u Zagrebu će teško nešto promijeniti, Zagrebu će trebati čudo protiv iskusne ruske momčadi koja posjeduje kvalitetu i samo njezin vrlo loš dan uz odličan dan Zagreba može dovesti do velikog iznenađenja.