Fred oteo bodove Hrvatima

Maja Giljanović • subota, 08.11.2008.

Lyon je neokrznut prošao "škakljivo" gostovanje u Kneževini. Lavovi su slavili golom Freda, a Monacov je trener Ricardo u startnu jedanaestoricu uvrstio svu trojicu naših...

Dario Šimić je i drugu utakmicu uzastopce ponio kapetansku vrpcu te usprkos propuštenim treninzima zadnja dva dana, a zbog lakše povrede zauzeo svoju stopersku poziciju, Nikola Pokrivač je 90 minuta prodirao po lijevoj strani, a Jerko Leko je iz središnjice nekadašnjeg prvaka zamijenjen u 63. minuti.

Sedmerostruki je, pak, uzastopni prvak Lyon slavio jednim, ali vrijednim golom Freda u 55. minuti kojim je momčad s Gerlanda sačuvala četiri boda prednosti ispred drugoplasiranog Marseillea i to u sitauaciji kada su nakon vrijednog trijumfa protiv Steaue odmarali JUninha i Keitu te su još uvijek bez cijele armije ozlijeđenih (Pjanić, Bodmer, Clerc, Mensah).

Slavlje u Monacu je, međutim, nezasluženo uzme li se u obzir "viktorija" Monaca u zadnjih dvadesetak minuta susreta odnosno stativa Licate u 72. minuti i još više nedosuđeni jedanaesterac nad Parkom. Prekršaj Llorisa u 71, minuti, naime, gotovo da bi i sam Lyonov trener Puel sankcionirao, ali nije sudac Pere.

Tri je boda na gostovanju uprihodio i Marseille. Olympique je pregazio Baždarevićev Grenoble i zaokružio sjajan tjedan trećom pobjedom u šest dana i drugu utakmicu zaredom identičnim rezultatom.

Nakon PSV-a u Ligi prvaka OM je pred 20.000 gledatelja na Stade des Alpesu potvrdio izvrsnu napadačku formu - i prije 13. kola su zabili najviše u Le Championnatu (24 gola) - te golovima Ben Arfe (4.), Konea (32.) i Benoita Cheyroua (82.) s više od 35m zadržao korak s Lyonom.

I treći Francuzi u Ligi prvaka su slavili. Žirondinci još na svom Chaban-Delmasu ove sezone ne znaju za poraz, a nakon dva remija večeras su ubilježili i petu pobjedu.

Auxerre je Bordeauxu mogao zakuhati da je Niculae u 29. minuti bio samo mrvicu prisebniji i iz polu-voleja stisnuo loptu te je poslao iza leđa Valverdea, a budući nije Blancova je momčad u samoj završnici slomila otpor gostiju i zahvaljujući sedmom golu u 2008. Cavenaghija (70.) odnosno drugom Chamakha (75.) osvojili tri boda kojima za Lyonom kaskaju šest, a Marseilleom dva boda.

Jedinu još pobjedu pred svojim navijačima večeras je - na opće iznenađenje - ostvarila momčad Sochauxa. "Fenjeraši" su utekli s dna prepustivši neslavnu čast Valenciennesu prvom prvenstvenom pobjedom sezone nakon 12 utakmica posta. Neočekivani junaci susreta protiv Le Mansa su Santos (23.) i nakon izjednačenja Paula Andrea u 44. minuti Boudebouz 20 minuta prije kraja.

U kolu gostiju s druge strane punim su se plijenom osladili Nice u Lorientu (Echouafni 24.) i Le Havre u Caenu (Dieuze 81.), a Toulouse je remijem u Nantesu skliznuo na peto mjesto (zbog gol-razlike prestigla ga je Nice).

Kanarinci za koje je još jednu utakmicu za zaborav odigrao Ivan Klasnić (61 minutu) su poveli u 4. minuti golom Moulleca, Le Tefece su izjednačili šestim golom sezone Gignaca u 19., a usprkos prečki Moulleca s jedne i stativi Keserua s druge strane, rezultat se više nije mijenjao.

U sutrašnjim utakmicama još se sastaju Saint-Etienne i Rennes, Valenciennes i Nancy te PSG i Lille.

Le Championnat, 13. kolo:
Monaco - Lyon 0:1, Grenoble - Marseille 0:3, Bordeaux - Auxerre 2:0, Lorient - Nice 0:1, Sochaux - Le Mans 2:1, Caen - Le Havre 0:1, Nantes - Toulouse 1:1