Del Pierova rođendanska majstorija

Ivana Spahija • nedjelja, 09.11.2008.

Slavljenik Alessandro Del Piero, kapetan Juventusa, ponovno je postao junak torinske momčadi. Legendarni Il capitano majstorskim je slobodnjakom presudio Chievu i donio nova tri boda Juventusu. Ostali susreti 11. kola ponudili su očekivane rasplete, pobjedu je upisala i momčad Fiorentine, dok je najzvučniji susret, onaj Intera i Udinesea, riješen tek u posljednjoj minuti...

Juventus ima svog junaka, ime mu je Alessandro Del Piero. Kapetan torinske momčadi danas je navršio 34 godine i, umjesto da pomalo razmišlja o zaključivanju karijere, Il capitano proživljava "drugu mladost" i neumorno trese mreže gdje god stigne. Nakon što je s dva majstorska pogotka presudio Real Madridu na Santiago Bernabeuu, Del Piero tu nije stao.

Iako je Claudio Ranieri razmišljao o tome da kapetana izostavi iz susreta s Chievom kako bi ga odmorio, to se ipak nije dogodilo, a Del Piero je sam sebi potpisao rođendansku čestitku - svojim 158. pogotkom u Serie A za šestu uzastopnu pobjedu torinske momčadi. Juventus je nad Chievom slavio rezultatom 2:0, a naš Dario Knežević zbog ozljede nije konkurirao za pobjedničku momčad.

Utakmica je od početka krenula s izrazito napadačkom igrom Juventusa i već u sedmoj minuti Stara dama je mogla doći do vodstva. Del Piero se oslobodio dvojice čuvara i ubacio za De Cegliea, čiji udarac nije uspio stići Sissoko i iskoristiti rupu u obrani Chieva. Nakon toga probudili su se i domaćini, pet minuta kasnije Pellisier se našao sam oči u oči s Manningerom, ali je gađao preko gola.

U 40. minuti dosuđen je slobodan udarac za Juventus, a na mjesto izvođača stao je Del Piero. Il capitano je preciznim udarcem prebacio cijeli živi zid i loptu poslao u desni gornji kut nemoćnog vratara Sorrentina za vodstvo Stare dame od 1:0. U 52. minuti dosuđen je jedanaesterac za Juventus zbog igranja rukom Mantovanija. Udarac Iaquinte s bijele točke obranio je Sorrentino, ali je odbio loptu ravno do Juventusova napadača, koji ovaj put nije propustio priliku zatresti praznu mrežu Chieva za vodstvo Juventusa od 2:0.

Nakon potvrde vodstva, igra Juventusa potpuno se primirila i gosti su čuvali rezultat do samoga kraja. Chievo je pokušao umanjiti poraz pokušajem Pellisiera u 83. minuti kada se napadač domaćina našao sam ispred Manningera, ali nije uspio zatresti mrežu. Juventus je tako upisao nova tri boda na svoj konto i s 21 bodom se praktički ravnopravno uključio u utrku za Scudettom. Iako se nalaze na šestom mjestu, izabranici Claudija Ranierija za vodećim Interom zaostaju samo tri boda.

Sreća se napokon osmjehnula i nogometašima Fiorentine koji su nakon niza kikseva uspjeli doći do sva tri boda. Žrtva momčadi iz Firenze bila je solidna Atalanta, koju su Viole svladale rezultatom 2:1. Fiorentina je od samog početka krenula vrlo agresivno, što je rezultiralo dvama pogocima u prvom poluvremenu, i to u razmaku od samo tri minute.

Mreža gostiju iz Bergama prvi put se tresla u 20. minuti nakon pogotka Mela, a tri minute kasnije je Gilardino iskoristio gužvu u prostoru Atalante i povisio vodstvo Fiorentine na 2:0. Konačan rezultat je na 2:1 postavio Floccari pogotkom s bijele točke u 77. minuti susreta. Violama je pobjeda donijela uspon na osmo mjesto na ljestvici, dok se Atalanta spustila u "donji dom" i trenutno je na 11. mjestu.

Susret okarakteriziran kao derbi ovog kola, dvoboj Intera i Udinesea, potpuno je "zakazao" i gledateljima na San Siru ponudio gotovo pa negledljivu igru koja je u konačnici završila pobjedom Intera od 1:0, i to zahvaljujući pogotku u posljednjoj minuti susreta. Obje su momčadi ciljale na pobjedu zbog zaostatka od samo jednog boda za vodećim Milanom, a više sreće imao je Inter, kojemu je Cruz pogotkom u 92. minuti donio sva tri boda i prelazak na vodeću poziciju lige.

Što se same utakmice tiče, obje su momčadi odigrale za zaborav. Susret je ponudio tek nekoliko poluprilika za pogodak, od kojih su gotovo sve ostale neiskorištene. Prvu priliku u susretu Inter je propustio u 12. minuti, Ibrahimović je dobro pronašao Vieiru, čiji je udarac završio malo pokraj gola gostiju. Udinese je pokušao uzvratiti u 47. minuti, Flores se dobro ubacio u sredinu, ali je gađao ravno u Interova vratara Julia Cesara.

Rasplet susreta dogodio se u 92. minuti, kada se već činilo da navijači na San Siru neće vidjeti pogodak. Izveden je udarac iz kuta za Inter, obrana Udinesea je zastala, a Cruz glavom pronašao put do mreže Handanovića za vrijednih 1:0 milanske momčadi. Inter se s nova tri boda barem trenutno uspeo na prvo mjesto na ljestvici, s obzirom da vodeći Milan ima utakmicu manje. Udinese se nakon poraza spustio na peto mjesto.

Golijadu na stadionu Luigi Ferraris u Genovi vidjeli su navijači Genoe. Raspoloženi domaćini su odličnom predstavom pred domaćom publikom deklasirali fenjeraša Regginu, koja se kući vraća s četiri pogotka u mreži Campagnola. Prvo ime Genoe je odlični Milito, koji je hat-trickom presudio gostima iz Reggio Calabrije. Naš Ivan Jurić odigrao je cijeli susret za pobjedničku momčad, a u 67. minuti je zaradio i žuti karton.

Prvo poluvrijeme susreta proteklo je bez pogodaka, a mreža Reggine prvi put se tresla u 54. minuti nakon Militova pogotka s bijele točke. Isti je igrač u 74. minuti povisio vodstvo Genoe na 2:0, a šest minuta kasnije u strijelce se upisao i Sculli. Golijadu u Genoi je, kako i priliči, zatvorio Milito pogotkom u 89. minuti susreta za konačnih 4:0 i pobjedu Genoe koja je stavlja na sedmo mjesto na ljestvici.

Od ostalih susreta valja izdvojiti uvjerljivu pobjedu Lazija nad Sienom od 3:0, koja je Nebesko - plavima donijela uspon na visoko treće mjesto na ljestvici i povratak u utrku za naslovom. Uspješna je bila i momčad Napolija, koja je s 2:0 svladala uzdrmanu Sampdoriju u kojoj se još uvijek ne vidi izlazak iz dugotrajne krize. Cassano i društvo su, uz Romu, najveće razočaranje s početka sezone, Sampdoria je trenutno na 16., a Roma na 17. mjestu.