Spursi razbili Liverpool, debakl Chelseaja

Marin Vuković • srijeda, 12.11.2008.

Impresivnom predstavom Tottenham je na White Hart Laneu svladao Liverpool i plasirao se u četvrtfinale engleskog Liga kupa. Spursi su utakmicu riješili već u prvih 45 minuta u kojima su čak triput pronašli put do mreže gostiju. Prvoklasno iznenađenje priredio je drugoligaš Burnley koji je na Stamford Bridgeu nakon izvođenja jedanaesteraca iz daljnjeg natjecanja izbacio Chelsea.

Visokom pobjedom od 4:2 Tottenham je izborio nastup u četvrtfinalu Liga kupa i ostaje u igri za obranu trofeja kojeg su osvojili prošle sezone. Po dva pogotka Romana Pavljučenka i Fraizera Campbella riješili su utakmicu u korist domaće momčadi, a utakmica je produžena čak devet minuta zbog teške ozljede vratara Heurelha Gomesa.

Harry Redknapp se odlučio za nekoliko izmjena u svojoj momčadi, a nama najbitnija bila je izostavljanje Luke Modrića iz početnog sastava. Strateg Spursa odlučio se za sustav s dva napadača, Romanom Pavljučenkom i Fraizerom Campbellom, pa je Luka čitavu utakmicu odgledao s klupe. Vedran Ćorluka je krenuo od prve minute u stoperskom paru s Michaelom Dawsonom i odigrao vrlo dobru utakmicu, no mora se priznati da nije imao previše posla.

Bila je to po mnogočemu različita utakmica od one prije desetak dana, kada je Liverpool tijekom cijele utakmice napadao i bio bolja momčad, a na kraju nesretno izgubio pogotkom u posljednjoj minuti. Ovaj put Tottenham je od prve minute preuzeo stvari u svoje ruke i lako izlazio na kraj s kombiniranom i bezidejnom momčadi Liverpoola, u kojoj je Fernando Torres bio tek besposlena figura u napadu.

Iz minute u minutu opasne situacije redale su se pred vratima Diega Cavalierija, kombinatorna i brza igra Spursa stvarala je puno problema zadnjoj liniji Liverpoola koja je izdržala tek 38 minuta. Tada je lijevom stranom prošao Campbell i uputio povratnu loptu za usamljenog Pavljučenka koji s desetak metara bez problema donosi prednost domaćinu.

Samo četiri minute kasnije Tottenham je udvostručio prednost zahvaljujući pogrešci Cavalierija. Liverpoolov je vratar nepotrebno istrčao, srušio svog braniča i omogućio Campbellu da prihvati loptu prsima i pošalje je u praznu mrežu. Kao da to nije bilo dovoljno, u posljednjoj minuti prvog dijela ubačaj Aarona Lennona Campbell glavom pretvara u pogodak za visokih 3:0.

Odmah početkom drugog poluvremena, već u 49. minuti Daniel Plessis je pogotkom nakon kornera vratio nadu Liverpoolu, a još jednom je izgubljen u vremenu i prostoru bio vratar Spursa Heurelho Gomes. Na njegovu sreću Spursi su ubrzo uzvratili, Pavljučenko samo tri minute kasnije vraća prednost domaćina na tri pogotka.

U 64. minuti Gomes je pokazao kako ne uči iz svojih pogrešaka, nakon novog kornera Liverpoola još je jednom zaplivao u prostoru i omogućio Samiju Hyppiji pogodak za 4:2. Samo pet minuta kasnije Gomesova večer postala je još gora, nakon jedne intervencije snažnim ga je udarcem nogom nehotice nokautirao Philippe Degen, Brazilac je ostao ležati na travnjaku i nakon desetak minuta ukazivanja pomoći iznesen je na nosilima. Prema riječima Harryja Redknappa ipak se ne radi o ozbiljnoj ozljedi, Gomes je dobio snažan udarac u usta, ali će prema svemu sudeći proći bez težih posljedica.

Do kraja utakmice mreže su ostale mirovati, bilježimo tek jednu spornu situaciju kada je Gareth Bale u šesnaestercu srušio Degena, no glavni sudac utakmice nije pokazao na bijelu točku. Liverpool je ispao iz igre za jedan trofej, a Tottenham nastavio sjajan niz pod vodstvom Harryja Redknappa.

Petoplasirana momčad druge lige Burnley plasirao se u četvrtfinale Carling kupa pobjedom nad Chelseajem nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. Čini se kako udarci s bijele točke i dalje ostaju noćna mora igračima londonske momčadi, kojima se sigurno i večeras po glavi vrtjelo prošlosezonsko finale Lige prvaka.

Sve je na prvi pogled krenulo u pravom smjeru pogotkom Didiera Drogbe u 27. minuti utakmice, no u 69. minuti stvari na početak vraća Ade Akinbiyi. Kako je nakon 120 minuta igre rezultat ostao nepromijenjen pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

U prvoj seriji od pet kaznenih udaraca obje su momčadi po jednom promašile vrata, za domaće je promašio Bridge, a za goste Elliot. Potom Duff pogađa za vodstvo gostiju od 5:4, a udarac Jona Obija Mikela brani gostujući vratar i donosi veliko slavlje za nogometaše Burnleya.

Sunderlandu u posljednje vrijeme malo toga polazi od ruke, u prvenstvu su upisali tri uzastopna poraza, a danas su na domaćem travnjaku poraženi od Blackburna s 2:1 i ispali iz Carling kupa. U samo pet minuta, od 65. do 70. gosti su stigli do nedostižne prednosti od dva pogotka, prvo je Roque Santa Cruz donio vodstvo, a potom Phil Bardsley pogodio vlastitu mrežu. Utješni pogodak za momčad Roya Keanea, kojemu se sada već opasno trese stolica, djelo je Kenwynea Jonesa.