Začarani domaći tereni

Borna Rupnik • srijeda, 12.11.2008.

U najvećem dijelu uzvratnih susreta španjolskog nogometnog kupa gotovo su sve pobjede odnijeli domaćini, a čak je u pet navrata rezultat glasio 2:0. Vlastiti travnjak nesretan je bio samo za Recreativo, koji je ispao usprkos slavlju nad Athleticom iz Bilbaa...

Barcelona je momčad Benidorma na Camp Nou dočekala s minimalnom prednošću iz prve utakmice i iznenađujuće jakim sastavom, u kojem se mjesta našlo i za Puyola, Hleba, Bojana i Messija. No, hrabri su se trećeligaši držali sve do 84. minute susreta, kada Messi realizira jedanaesterac i postavlja konačnih 1:0. Treba spomenuti i kako su prije pogotka u igru ušli Xavi i Eto'o.

Atletico iz Madrida našao se u sličnoj situaciji, ali svog Messija nisu imali. Njihov je trećeligaš, Orihuela, sačuvao 0:0 do samog kraja, te je teško vjerovati da su gledatelji s Vicente Calderona kući otišli zadovoljni, usprkos plasmanu u sljedeći krug.

Valencia je svoj posao odradila bez ikakvih problema. Na Mestalli je pogocima Angula, Michela i Hernandeza s 3:0 svladana momčad iz četvrtog razreda španjolskog nogometa, Portugalete. Šišmiši u osminu finala odlaze ukupnim rezultatom 7:1.

Prolaz su dvostrukim pobjedama osigurali i Almeria, Betis, Sporting iz Gijona te Deportivo. U Almeriji je s dva pogotka Ortiza i jednim Corone ispraćen Rayo Vallecano, dok je nešto manjim rezultatom Betis svladao Castellon. Strijelci za zeleno-bijele bili su Emana i Sergio Garcia.

Sporting je protiv Numancije također slavio s 2:0, a oba su pogotka bila djelo Barrala. U La Coruni je praznih ruku ostao drugoligaš Elche. Za još jednu domaću pobjedu od 2:0 pogodili su Alvarez s bijele točke i Bravo.

U Huelvi je domaća ekipa hvatala zaostatak od 0:2 iz Bilbaa. Recreativo je do 76. minute imao produžetke u rukama, jer su ga u vodstvo od dva pogotka doveli Akale i Martin. No, tada Llorente realizira jedanaesterac i u daljnje natjecanje odvodi ponos Baskije.

Tijesan poraz (1:2) u prvoj utakmici doživjeli su nogometaši Racinga iz Santandera, te su protiv Murcije morali proliti mnogo znoja kako bi osigurali prolaz. S obzirom da je mreža Racinga ostala netaknuta, dovoljan bi im bio i pogodak Tchitea iz 12. minute, no osminu finala pet minuta prije kraja potvrdio je Perreira.

Mallorca je nakon 1:1 u Malagi nastavak natjecanja u kupu izborila slavljem na vlastitom terenu. U 34. minuti pogađa Navarro, a sve je sumnje u ukupnog pobjednika otklonio Keita netom prije posljednjeg sudačkog zvižduka.

Naš Marko Babić priliku u Betisu nije dobio niti u večerašnjem susretu, dok je Mate Bilić, koji brani boje Sportinga, u drugom poluvremenu zamijenio dvostrukog strijelca Barrala. U četvrtak se sastaju Osasuna i Getafe, te Sevilla i Ponferradina.