Poraz Arsenala, pao i Tottenham

Marin Vuković • subota, 15.11.2008.

Najveće iznenađenje 13. kola Premiershipa priredila je Aston Villa, u derbiju kola na Emiratesu izborili su veliku pobjedu nad Arsenalom i Arseneu Wengeru donijeli nove probleme. Velikom nizu Tottenhama negdje je morao doći kraj, a dogodilo se to na Craven Cottageu, gdje je Fulham odnio zasluženu pobjedu. Manchester United je s čak pet pogodaka napunio mrežu Stoke Cityja, a Sunderland izborio pobjedu koja je Royu Keaneu vjerojatno spasila radno mjesto.

"Medenom mjesecu" Harryja Redknappa ipak je došao kraj, Tottenham je nakon šest utakmica bez poraza zaustavljen na Craven Cottageu. Čovjek s čarobnim štapićem i zlatnim dodirom, kako su treneru Spursa "tepali" engleski mediji, ipak nije našao rješenja za čvrstu momčad Fulhama, koja ove godine na svom stadionu igra doista jako dobro.

Luka Modrić odigrao je vrlo dobro prvo poluvrijeme, ali je potom zamijenjen Aaronom Lennonom i žrtvovan za igru s dva napadača, dok je Vedran Ćorluka ponovno odigrao svih 90 minuta. Ovaj put, međutim, nismo vidjeli čudesan povratak i preokret Spursa, pa je domaća momčad odnijela čitavi plijen pobjedom od 2:1.

Desetak minuta ispitivanja snaga bolje je iskoristio Fulham, preuzevši potom laganu inicijativu iz koje su se izrodile dvije-tri poluprilike pred vratima Tottenhama. Spursi su u utakmicu ušli tek polovicom prvog dijela, a za prve naznake opasnosti pred golom Fulhama bio je zaslužan upravo Luka Modrić, koji je podijelio nekoliko dobrih lopti, ali i zaprijetio udarcem koji je odsjeo daleko od domaćeg gola.

I baš u trenucima kada je Tottenham polako preuzimao kontrolu nad utakmicom, dogodio se - Heurelho Gomes. Svakako najnesigurniji pojedinac u momčadi Spursa u dosadašnjem tijeku sezone iznimno je loše reagirao nakon udarca Simona Daviesa, ispustio loptu i na opće iznenađenje svojih suigrača, ali i navijača iza njegovih leđa, pogledom je ispratio u mrežu.

Redknapp je u nastavku bio prisiljen izvući Luku Modrića kako bi uz Lennona u igru ubacio i drugog napadača, Romana Pavljučenka. Doduše, Luka je u prvom dijelu osjetio bol u predjelu prepona, pa je moguće da je zamijenjen i zbog kakve lakše ozljede.

Promjene u sastavu Spursa ipak nisu donijele nikakve posebne promjene, štoviše Fulham je u 70. minuti golom Andyja Johnsona povisio na 2:0, a mogao je postići još koji pogodak. Devet minuta prije kraja Fraizer Campbell je postigao utješni pogodak za goste, ali bilo je to sve od Spursa u ovoj utakmici.

Arsene Wenger je proteklih tjedan dana uživao u pohvalama, prvo za pobjedu nad Manchester Unitedom, a zatim za izdanje Arsenalovog podmlatka koji je bez poteškoća ostvario plasman u četvrtfinale Carling kupa. Pohvalama će, međutim, danas doći kraj jer su Topnici porazom od Aston Ville u potpunosti iskompromitirali prošlotjednu pobjedu nad aktualnim prvakom.

Sir Alexovih 50 godina

Osim Cristiana Ronalda koji je večeras postigao svoj stoti pogodak za United, veliki je jubilej proslavio i menadžer Manchester Uniteda Alex Ferguson. Prije točno 50 godina Sir Alex je kao 16-godišnjak debitirao za amatersku momčad Queens Parka, postigao pogodak i započeo svoj put do nogometnog Olimpa.

Pedeset godina kasnije Unitedov menadžer jedan je od najcjenjenijih, najtrofejnijih i najboljih trenera svih vremena, koji iza sebe ima čak 29 različitih titula. Njegovi igrači večeras su mu se odužili s pet pogodaka u mreži Stoke Cityja.

Aston Villa je vodeći pogodak mogla postići već u 20. minuti, no udarac s bijele točke Ashleya Younga zaustavlja Manuel Almunia. Arsenalov vratar ipak je bio nemoćan u 70. minuti kada loptu u vlastitu mrežu glavom skreće Gael Clichy, a deset minuta prije kraja Gabriel Agbonlahor donosi gostima iz Birminghama velika tri boda i održanje koraka s "velikom četvorkom".

Stoke City nije dugo izdržao na Old Traffordu, gdje je Manchester United zaigrao bez ozlijeđenog Rija Ferdinanda i bolesnog Waynea Rooneya. To se ipak nije posebno odrazilo na igri domaćina, koji je već u četvrtoj minuti poveo golom Cristiana Ronalda iz slobodnog udarca. Portugalac je ovim pogotkom proslavio i vlastiti jubilej, bio je to njegov stoti pogodak u dresu Crvenih vragova.

Aktualni prvak prednost je udvostručio u najboljem mogućem trenutku, na isteku prvoga dijela. Ovaj put Ronaldo je bio asistent, a mrežu Stokea udarcem s ruba kaznenog prostora zatresao je Michael Carrick. Na samom početku drugog poluvremena United je riješio sve dvojbe oko pobjednika, pogodak za 3:0 postigao je Dimitar Berbatov, a u posljednjih šest minuta utakmice gosti su doživjeli i pravu katastrofu. Prvo je mladi 17-godišnji debitant Danny Welbeck u 84. minuti postigao prekrasan pogodak za 4:0, a pet minuta kasnije Ronaldo postavlja konačnih 5:0 još jednim pogotkom iz slobodnog udarca.

Jedina utakmica 13. kola koja je završena bez pogodaka bila je ona na Upton Parku, gdje je West Ham dočekao Portsmouth. Gosti su odnijeli bod, premda u njihovim redovima nije bilo našeg reprezentativca Nike Kranjčara. Niko je zbog lakše ozljede propustio ovaj dvoboj, no trebao bi se vratiti u redove Mornara već u sljedećem kolu.

Chelsea je vratio čelnu poziciju više nego uvjerljivom pobjedom nad posljednjeplasiranim West Bromwich Albionom, koji je kapitulirao već nakon prvih 45 minuta. Prvo je Jose Bosingwa prekrasnim pogotkom donio prednost gostima, a zatim s nova dva pogotka Nicolas Anelka postavio konačnih 0:3 i tako povećao svoju prednost na vrhu liste strijelaca.

Sunderland je još jednom bio na rubu poraza, ali je preokretom u drugom poluvremenu stigao do bodova koji su spasili posao Royu Keaneu i vratio Blackburnu za identičan poraz u kupu od prije nekoliko dana. Veijeany je Blackburnu donio prednost u posljednjoj minuti prvog dijela, ali su u nastavku Kenwyne Jones i Djibril Cisse osigurali bodove Sunderlandu.

Newcastle i Wigan podijelili su bodove, premda će žalosniji zbog toga ishoda biti domaći nogometaši koji su bodove ispustili praktički u posljednjoj minuti utakmice. Taylor je donio prednost Wiganu već u trećoj minuti, no pogocima Michaela Owena u 81. i Obafemija Martinsa u 87. minuti Newcastle stiže do preokreta. Bod Wiganu ipak spašava Titus Bramble minutu prije kraja.