Ajax deklasirao PSV

Vedran Babić • nedjelja, 16.11.2008.

Odigran je i najveći derbi nizozemskog nogometa, onaj između Ajaxa i PSV-a. U prepunoj Amsterdam Areni domaćin je u potpunosti nadigrao protivnike i stigao do visoke pobjede 4:1 te tako nastavio niz neporaženosti na domaćem terenu...

Iako su u utakmicu ušli pomalo obeshrabreni nakon neugodnog ispadanja od Volendama u Kupu sredinom tjedna, igrači Ajaxa izvukli su iz sebe ono najbolje u dvoboju protiv, bez obzira na poziciju na ljestvici, najljućih rivala.

Trener Marco van Basten taktiku je morao pripremiti bez ozlijeđenih Huntelaara, Cvitanića, Stekelenburga, Aissatija, Van der Heijdena i Sarponga, no njihovo izbivanje nije se previše odrazilo na igru Kopljanika.

Domaćini su zasluženo poveli u 27. minuti pogotkom Luisa Suareza, da bi gosti nenadano izjednačili u 56. preko Ibrahima Afellaya, a zatim i propustili dvije dobre prilike za vodstvo (Koevermans, Bakkal).

Ipak, u posljednjih 15 minuta Ajaxu se otvorilo i trima pogocima su osigurali pobjedu. U 75. je minuti precizan bio Miralem Sulejmani, tri minute poslije Pieters je zabio autogol, a šestu uzastopnu pobjedu u 90. je uvjerljivijom učinio Leonardo.

Ovom pobjedom Ajax se osvetio PSV-u za poraz na istom mjestu krajem siječnja ove godine, a to je ujedno bio i posljednji poraz Ajaxa u Amsterdamu, dok su aktualni prvaci Nizozemske u nezavidnoj situaciji. I oni su sredinom tjedna ispali u Kupu od AZ-a, a u prvenstvu se nalaze tek na 6. mjestu s 18 bodova, sedam manje od vodećih Ajaxa i NAC-a. Trenera Huuba Stevensa i njegove igrače čekaju teški dani.

AZ je, pak, u Arnhemu kod Vitessea izgubio korak s navedenim dvojcem na vrhu ljestvice. Iako su u 17. minuti pogotkom Brazilca Arija imali povoljnu situaciju, u 50. je izjednačio Santi Kolk.

Utakmicu s istim ishodom odigrali su Twente i Feyenoord, a oba pogotka pala su iz najstrožih kazni. Blaise N' Kufo je u 12. minuti zabio za vodstvo domaćina, no veteran Roy Makaay spriječio je njihovo slavlje u ranoj fazi drugog poluvremena.

Groningen je iskoristio remi AZ-a i pobjedom od 3:0 protiv De Graafschapa zauzeo treće mjesto. Danny Holla bio je igrač utakmice jer je u 27. minuti postigao prvi pogodak i potom asistirao za naredna dva (Granqvist, Berg).