Kriza epskih razmjera posrnulog velikana

Maja Giljanović • subota, 22.11.2008.

Nezapamćenu seriju ligaških poraza nastavio je Saint-Etienne. Rekordnih 10 puta prvak Francuske nikako da pronađe formu iz Kupa UEFA gdje su slavili i oba puta u kvalifikacijama protiv Hapoela i u grupi protiv Kopenhagena te Rosenborga. Večeras se kući pjavajući vraća Nice koja je Perrinovu momčad i sedmi uzastopni tjedan ostavila bez bodova...

Promrzlim navijačima koji su usprkos snijegu u velikom broju podržali posrnuli Saint-Etienne Les Verts nije uzvratio prekidom žalosne serije. Nekadašnjem velikanu - zadnji put prvaci su bili 1981. - najveću je krizu u povijesti kluba još više produbila Nice.

Sedmi uzastopni poraz Saint-Etiennnea nanio im je Echouafni u 21. minuti nakon još jedne već osme ove sezone asistencije Hellbuycka. Smjena Rousseyja i dovođenje Perrina zasad još ne daje rezultate, ali treba biti pošten i nabrojati čak sedam prvotimaca koji što zbog ozljeda što zbog suspenzija nisu mogli na travnjak Geoffroy-Guicharda.

Nije ni da ne stvaraju prigode, ali neće ih gol. Ovog su puta najveće promašaje upisali Ilan i Gomis, a najviše će žaliti za 14. minutom kada Ilan svladava Letizija, međutim, na samoj gol-crti spašava Mouloungui.

Zadnji put je Saint-Etienne slavio u 8. kolu protiv Monaca, a nakon što im je nakon redom Nantesa, Grenoblea, Lorienta, Marseillea i Rennesa košmar produljila i Nice skliznuli su na samo dno dna. Nice je naprotiv u raju - druga.

Zadnjih deset puta kada je gostovao na Chaban-Delmasu Rennes je samo dvaput slavio - posljednji put 2006., ali u ligi neporaženi još od sredine kolovoza ovog su puta u Bordeaux stigli nedvosmisleno najavljujući juriš na sva tri boda.

Da nije riječ o ispraznim prijetnjama igrači Guy Lacombea potvrdili su u 19. minuti. Thomert svojim trećim golom sezone dovodi Rouge et Noir u vodstvo koje desetak minuta poslije zamalo propuštaju podebljati Briand i M'Bia. 23-godišnji se francuski reprezentativac našao sam ispred Valverdea koji brani njegov pokušaj nakon čega Kamerunac otpadak ne uspijeva pospremiti u mrežu pored defenzivaca Žirondinaca koji su u posljednji tren, naime, spriječili najgore.

Bordeauxu je neugodni Rennes stigao u nezgodnom trenutku - Blancovi su igrači prošli tjedan izgubili u Lyonu, a u srijedu im stiže Chelsea u Ligi prvaka. Prvi poraz na svom terenu u Le Championnatu (Roma je u LP slavila s 3:1) i peti ukupno protiv najbolje obrane u gostima koja je dosad van svog terena kapitulirala samo šest puta izbjegnut je zahvaljujući Gourcuffu u 59. minuti.

Caen je proveo zanimljiv tjedan. Najprije su u prošlom kolu u gostima isposlovali solidan remi u Nancyju, a potom su se zabavljali debijem svog Stevea Savidana kojeg je izbornik Domenech pozvao u reprezentaciju u 30. godini učinivši ga trećim igračem Caena u povijesti koji je izborio poziv u najdraži dres.

Klub je u srijedu ponosno iz minute u minutu na službenim stranicama pratio kako se Savidan nosi s Urugvajcima (gosti u na Stade de Franceu izvukli 0:0) da bi danas na Michel-d'Ornanu slavili protiv Auxerrea. Ovog puta čovjek odluke nije bio Savidan - dosad u Le Championnatu strijelac sedam puta - nego Lemaitre koji je u 57. svojim prvijencem u sezoni Normandijcima donio prvi trobod kući nakon trijumfa protiv Nantesa još u 7. kolu.

Dovečeras fenjeraš Valenciennes je gubio nakon prvog poluvremena (Erding) prije nego je u drugom blitz-kriegom u samo tri minute golovima Saeza i Audela okrenuo. Prvu su pobjedu nakon 23. kolovoza i slavlja u 3. kolu protiv Lorienta, međutim, u prvom redu zbog igrača manje (Lacourt) zadnjih 20 minuta ispustili u 86. minuti (Privat).

Les Merlus su, pak, potvrdili sjajnu pobjedu iz prošlog kola uspred Marseilleovog Velodromea večeras golom Gameira u 73. minuti svladavši sada šesti Toulouse.

Naši igraju sutra: Klasnić i Nantes dočekuju Nancy, a Šimić, Pokrivač i Leko Le Mans. Lens Vedrana Runje se u Kupu sastaje s petoligašem Arrasom.

Le Championnat, 15. kolo:
Bordeaux - Rennes 1:1, Caen - Auxerre 1:0, Grenoble - Le Havre 0:0, Lorient - Toulouse 1:0, Saint-Etienne - Nice 0:1, Valenciennes - Sochaux 2:2