Van Gaal nadmudrio Van Bastena

Vedran Babić • nedjelja, 23.11.2008.

U pravim zimskim uvjetima, po snijegu, AZ je pred svojim navijačima u derbiju 12. kola Eredivisie nadigrao Ajax s 2:0 i zauzeo čelno mjesto u prvenstvu. Feyenoord je pobijedio Den Haag i polako se vraća u srednji dom, dok su domaćinski dan pobjedama zaokružili Willem II i Utrecht...

Dvoboj između AZ-a i Ajaxa nije bio samo zanimljiv samo zbog pozicija na kojima se klubovi nalaze, već i zbog činjenice da ih vode dva legendarna Nizozemca, Louis van Gaal i Marco van Basten. Učitelj je na kraju pobijedio učenika i to sasvim zasluženo.

Početnu inicijativu AZ nije uspio pretvoriti u pogotke iz igre, ali zato jest s bijele točke. U 22. minuti precizan je bio reprezentativac Demy de Zeeuw. Stvari se nisu mijenjale niti u nastavku. Snježni pokrivač postajao je sve veći, a dominacija domaćih nije prestajala. Nagrada je stigla u 51. minuti kada je David Mendes da Silva asistirao Brazilcu Ariju, koji je efektno petom proslijedio loptu u mrežu.

Tu je nadanjima gostiju za pozitivan rezultat bio kraj, a u konačnici su mogli biti i sretni s porazom 2:0, jer je AZ do kraja propustio nekoliko pristojnih šansi, od kojih je najizgledniju propustio realizirati De Zeeuw.

Iako je u 10. minuti pogotkom Knoppera poveo u Rotterdamu kod Feyenoorda, Den Haag nije dugo izdržao. Samo šest minuta kasnije Roy Makaay izjednačava rezultat, a Leroy Fer krajem prvog i Luigi Bruins početkom drugog dijela donose pobjedu domaćinu, koji se sada nalazi na 11. mjestu s 15 bodova.

Nakon ulaska u sezonu koji je više sličio na noćnu moru, Feyenoord je osjetno porastao u formi i sada već četiri utakmice ne zna za poraz. S druge strane, Den Haagu je ovo šesti uzastopni poraz.

Willem II je ostvario treću pobjedu u nizu deklasiravši Groningen 3:0. Dvostruki strijelac bio je Frank Demouge, a jedan je zabio Mehmet Akgün. Još uvjerljiviji bio je Utrecht protiv Vitessea (4:0). Tu je dva pogotka postigao Ali Boussaboun, a po jedan Keller i Van der Gun.

U jučer odigranim utakmicama PSV je s 4:0 ispratio Heracles (Rodriguez, Afellay, Lazović, Dzsudzsak), a Heerenveen je doživio pravu katastrofu kod Twentea (0:6). Blaise N' Kufo zabio je hat trick, Kenneth Perez dva gola, a Marko Arnautović jedan. Danijel Pranjić za poražene je odigrao cijelu utakmicu.

De Graafschap i Sparta u golijadi su podijelili bodove, dok je bez pobjednika završio i susret između NAC-a i NEC-a.