Totti odlučio derbi, novi kiks Udinesea

Branimir Korać • nedjelja, 30.11.2008.

14. kolo talijanske Serie A donijelo je derbi dvoboj u Rimu gdje je Roma ugostila Fiorentinu. Rimljani su bili bolji protivnik i na kraju zasluženo slavili. Uspješan je bio i vodeći Inter na svom stadionu protiv Napolija dok je novi kiks upisao Udinese koji je poražen u Udinama od posljednjeplasiranog Chieva...

Nakon niza loših rezultata, Roma je ušla u pobjedničku seriju koja je nastavljena u 14. kolu u kojem je ugostila Fiorentinu. U otvorenom dvoboju Rimljani su slavili 1:0, a propustili su priliku ubilježiti i značajno višu pobjedu obzirom da su se i pošteno ispromašivali. Svoje prilike imala je i Fiorentina, no na sreću po navijače Rome Mutu, kojeg su posebno oštro dočekali, i društvo nisu također bili precizni.

Ključni trenutak susreta dogodio se u 59. minuti kada je Taddei dobro proigrao kapetana Rome Francesca Tottija, a ovaj odličnim udarcem dovodi Romu u vodstvo. U završnici susreta Roma je mogla i povećati vodstvo, no udarac Baptiste završio je na gredi.

Inter je uz manje probleme upisao domaću pobjedu protiv Napolija 2:1. Jose Mourinho prilično je izmiješao momčad, Adriano je završio na klupi, u sastavu nije bilo niti Materazzija, Quaresme i Balotellija, no unatoč tome Inter je slavio.

U 16. minuti Inter je poveo. Nakon kornera koji je izveo Sulley Muntari, Ivan Cordoba je snažnim udarcem iz voleja zatresao mrežu gostiju. Osam minuta kasnije već je bilo 2:0 za Inter, a strijelac krasnog gola bio je Sulley Muntari. Maicon je snažno nisko pucao, a Muntari je spretno petom preusmjerio loptu u nebranjeni dio mreže.

Napoli se vratio u utakmicu u 36. minuti, sve je sam napravio Lavezzi, krasno prošao Stankovića, razmijenio dupli pas sa Zalayetom, a zatim pogodio mrežu Julija Cesara. Deset minuta prije kraja susreta gosti su tražili jedanaesterac nakon pada Lavezzija u kaznenom prostoru, međutim sudac je procijenio (čini se krivo) kako nije bilo kontakta.

Udinese je nakon sjajnog ulaska u sezonu drastično pao. U 14. kolu upisao je četvrti uzastopni poraz i to protiv skromnog Chieva koji je do ovog kola osvojio tek šest bodova.

Način na koji je Udinese izgubio utakmicu na svom terenu spada u sferu predbožićnog darivanja. Prvo je Di Natale u 58. minuti dobio crveni karton zbog udaranja Mora nakon što ga je ovaj zaustavio prekršajem, a zatim je u 88. minuti Diaz Felipe nakon kornera skrenuo loptu u svoju mrežu i poklonio Chievu pobjedu.

Treću utakmicu u nizu bez pobjede ostaje Lazio. Ovaj put poraženi su na gostovanju kod Atalante 2:0 i to zahvaljujući vlastitim pogreškama. Prvo u 54. minuti griješi Rozehnal koji se pokliznuo i dao domaćinu priliku za čisti kontranapad, Carrizo prvo brani udarac Floccarija, ali onda kapitulira na pokušaj Valdesa koji dobro reagira na odbijanac. U 68. minuti sve je riješeno, a pobjedu momčadi iz Bergama donio je Floccari krasnim pogotkom s 25 metara.

Cagliari je prestigao na ljestvici Sampdoriju svladavši ju s minimalnih 1:0. Odlučila je krasna reakcija Nelsona Jede u 48. minuti koji je u skoku bio najspretniji i glavom poslao loptu nakon Finijevog ubačaja u mrežu.

Važan bod s gostovanja odnosi Bologna koja je u Genovi s Genoom igrala 1:1. U 54. minuti Genoa je stigla do vodsva, Gasbarroni je probio lijevu stranu i ubacio na drugu stativu za usamljenog Scullija koji s lakoćom posprema loptu u mrežu. Devet minuta kasnije gotovo identična akcija, samo s druge strane. Bivši igrači Genoe kreirali su poravnanje, Adailton je ubacio, a Di Vaio izjednačio. Ivan Jurić u domaćoj momčadi odradio je svih 90 minuta.

Siena igra sve bolje, a u ovom kolu svladala je Torino s minimalnih 1:0. Massimo Maccarone u 18. minuti bio je strijelac jedinog pogotka koji je Torino poslao u opasnu zonu.