Međimurje 36:22 Varteks di Caprio
Varteks di Caprio

Potop Varteksa, Čakovec slavi

Ivana Strahija • srijeda, 17.12.2008.

U današnjem derbiju Premijer lige lijepu su utakmicu odigrali vječni rivali Međimurci i Varaždinci, a nakon 60 minuta slavio je Pipo, i to s ogromnih +14.

Perutnina Pipo IPC – Varteks di Caprio 36:22 (18:9)

Čakovec, dvorana Graditeljske škole, gledatelja 500
Suci: Sarajlić (V. Gorica), Vukušić (Zagreb)

Perutnina Pipo IPC: Arnaudovski 5, Crnić 2, Varga 3, Barić 1, Petek, Zadravec, Turk 5, Krajner 3, Herman, Ćavar 2, Pažin 9 (2), Mesarić 6

Obrane: Lončar 17, Sladoljev -
Isključenja: 8 minuta
Sedmerci: 2/2

Varteks di Caprio: Breljak 1, Babić 3, Jagačić 4 (2), Brkinjač 1, Huđ 3, Žnidarić, Gotal 2, Batinović 4 (3), Žganec 1, Štimac 2, Prole 1, Zirdum

Obrane: Tolić 10, Žitnjak -
Isključenja: 4 minute
Sedmerci: 5/5

Nakon mnogo godina u najvišem rangu rukometnog natjecanja u Hrvatskoj, ove se sezone Varaždinci i Čakovčani nalaze u dijametralno suprotnim pozicijama. Varteks di Caprio, koji se još prošle sezone grčeviti borio za ostanak (na kraju je to ispalo nepotrebno, no to je jedna sasvim druga priča), ove je jeseni pod ravnanjem Vladimira Canjuge doživio fantastičan uzlet.

Međimurci su pak u prvom redu ostali bez trenera Canjuge, ali i mnogih igrača, zakinuti su za već dogovorena pojačanja (zbog famoznog slučaja Metković, što je jedna sasvim treća priča), pa su vlastite redove dopunjavali redom mladim i još nedovoljno iskusnim igračima.

Premda je prošlih godina Pipo redovito dobivao utakmice protiv Varteksa, pred ovo premijerligaško kolo prognoze pobjednika bile su u najmanju ruku dvojbene, jer jedno je tradicija, a drugo realni pogled na tablicu. No, Čakovčani su dokazali da je najbolji motiv upravo pozicija "underdoga", koja uparena s fantastičnom obranom i maksimalnom koncentracijom jednostavno nije mogla proći bez nagrade.

Susret vječnih rivala započinje promašajima i obranama, da bi domaći kapetan Varga zabio prvi pogodak u 2. minuti. Njegovi suigrači nastavljaju s pogocima, dok su Varaždinci nemoćni protiv uistinu fantastične domaće obrane. Svoj je dio odradio i vratar Lončar, pa obeshrabreni time Varteksovci često propuštaju realizirati napad zbog promašaja. Svoj su prvi gol gosti dali u 8. minuti, strijelac je bio Huđ za 3:1.

U sasvim istome tonu nastavlja se utakmica sve do isteka 30. minute. Premda su Čakovčani imali i dva isključenja (Mesarić u 13. i 21. minuti), Varteks to nikako nije znao iskoristiti. S druge strane, ko' od šale put do mreže iza Tolića pronalaze u prvom redu Pažin i Arnaudovski na vanjskima, a razlika se penje do +9 (18:9).

Fenomenalni navijači

Petstotinjak gledatelja pratilo je okršaj Perutnine Pipo IPC i Varteks di Capria, no obje su momčadi imale glasnu podršku navijača.
Varaždince su došli podržati White Stonesi, koji su "zanat" ispekli navijajući za NK Varteks, dok su domaći imali potporu uvijek vjernih Sjevernih vitezova.
Navijanje je u dvorani GOC-a stvorilo prekrasnu atmosferu, jer se sportski i afirmativno bodrilo plave i žuto-zelene, pa čestitke idu u oba navijačka tabora.

Poučeni međutim iskustvom utakmice protiv Karlovca, kad je Pipo prokockao +12, domaći navijači nisu se usudili unaprijed zaključiti utakmicu. No, nisu trebali brinuti. Lončar nastavlja s obranama (do kraja ih je skupio izvanrednih 17), dok se na listu strijelaca sa po pet odnosno šest pogodaka upisuju Turk i Mesarić.

Varaždinci umjesto da pojačaju koncentraciju sve više gube živce, pa je s terena u 43. minuti, kad se razlika popela do +16 za domaće, morao izaći i vratar Tolić, zbog napucavanja lopte. Kad je četiri minute pred kraj utakmice Pipo imao sedamnaest pogodaka prednosti mogli su odahnuti i domaći kibici, koji su s radošću zaključili kako ni najbolja postava hrvatske reprezentacije ne bi više stigla rezultat.

U tim posljednjim minutama Perutnina je već počela slaviti, pa Varteks uspijeva smanjiti na "svega" –14.