OM se stropoštao na peto mjesto

Maja Giljanović • nedjelja, 21.12.2008.

52.000 navijača na sav je glas izviždalo igrače Marseillea kojima je u njihovoj zadnjoj utakmici prije praznika usred Velodromea Nancy očitao lekciju...

Statistika prije meča nije nagovještavala ovakav rasplet. Correina je momčad, naime, zadnji put u Marseilleu pobijedila 1985., a na sljedećih je devet gostovanja ovdje samo dvaput - među ostalim i lani - odnosila bod.

Oprez je, međutim, zazivala drugačija vrsta statistike po kojoj je Geretsova momčad na zadnjih pet utakmica postigla samo dva gola. Gosti su maestralno iskoristili jalovu igru Marseillea - nema ozlijeđenog Nianga nema ni golova, a izmiču sada i bodovi - ubilježivši i treći trijumf vani u posljednje četiri utakmice.

Nekadašnji je europski prvak sjajno otvorio utakmicu, ali veselje je na tribinama nakon gola Cheyroua potrajalo samo koju sekundu dok nisu shvatili da je vodstvo njihove momčadi poništeno zbog ofsajda. U vodstvo je zato prešao u 33. minuti Nancy golom Hadjija, a samo šest minuta kasnije Marokanac je prednost svojim petim golom sezone podebljao.

Nevjericu je u 56. produbio i Dia, a koliko su se god trsili u prvom redu Kone i Cheyrou nisu uspjeli poslati loptu iza leđa raspoloženog Bracigliana.

Ni 44.000 navijača u Parizu nije kućama otišlo najsretnije. PSG je, naime, protiv slabašnog Valenciennesa čak dvaput propuštao vodstvo te je propustio izbiti visoko na drugo mjesto ispred Rennesa i samo tri boda iza Lyona.

Prednost Lavova koju prenose u Novu sada je ispred Lacombeova Rennesa četiri boda, a PSG-a, Marseillea i Lillea šest bodova. Parižani su nakon dviju pobjeda zaredom u Le Championnatu (Le Mans, Auxerre) i trećoj u nizu protiv Twentea (4:0 u Kupu UEFA) odavno su upisali sva tri boda protiv davljenika Valenciennesa.

Potvrdilo se još jednom, međutim, da su upravo utakmice protiv izrazito slabijeg protivnika ponekad teže nego protiv primjerice sedmerostrukog uzastopnog prvaka - PSG je ovdje na svom Parku prinčeva slavio (1:0) protiv Lyona prije tri tjedna.

11. golom sezone Hoaraua u 26. je minuti sve izgledalo da se odvija prema scenariju, međutim, Mater je u prvoj minuti drugog poluvremena izjednačio. Rothen je u 71. vratio PSG u vodstvo, ali Tiene loptu odbijenu od prečke - Landreaua je u prvi mah nakon udarca Pujola spasio okvir gola - zakucava za bod svakom.