Sigurna Barcelona i šest ludih minuta

Borna Rupnik • nedjelja, 21.12.2008.

Dvoboj na vrhu ponovno je pripao Barceloni - u Villarrealu je rezultatom 2:1 pao istoimeni domaćin. Uvjerljivom je pobjedom iznenadila posljednja Osasuna, a ovog je vikenda titula preokreta kola pripala Numanciji, kojoj je samo šest minuta bilo dovoljno da zaostatak od dva gola pretvori u tri iznimno važna boda...

Španjolska nogometna liga postaje velika arena gotovo nevjerojatnih preokreta. Već nekoliko uzastopnih tjedana gledatelji na španjolskim stadionima uvjeravaju se u tradicionalnu njemačku poslovicu kako utakmica traje svih 90 minuta. U nedjelju je za takvom metodom morala posegnuti i vodeća Barcelona, čije pobjedničke izvedbe - neovisno o imenu protivnika - pomalo postaju navika.

Villarreal se nezaustavljivoj Barceloni pokušao suprostaviti čvrstom i organiziranom obranom, koja je u prvom dijelu propustila samo dva naleta Thierryja Henryja, te po jedan Sergija Busquetsa i Lionela Messija. Svoju je priliku tražio u protuudarima, među kojima se istaknuo onaj Giuseppea Rossija, kada je u 17. minuti sam izbio pred Victora Valdesa, ali se mladi Talijan nije najbolje snašao.

Bez obzira što je Manuel Pellegrini rekao svojim nogometašima za vrijeme odmora - upalilo je. Već u drugoj minuti nastavka na dodavanje Rossija natrčava Cani te zabija za 1:0 i euforiju na El Madrigalu. No, čini se da su tim pogotkom domaćini samo izazvali Barcelonu. U 54. minuti Seydou Keita glavom kažnjava lošu procjenu vratara Diega Lopeza, dok se u 66. minuti Xavi probija u šesnaesterac, pronalazi Henryja, a francuski napadač manirom rasnog strijelca pogađa za konačnih 2:1.

Kataloncima je život zakomplicirao stoper Gerard Pique, zaradivši dva žuta kartona u razmaku od samo tri minute, ali Villarreal brojčanu prednost nije znao pretvoriti u pogodak. Dobre su prilike propustili Robert Pires, Guillermo Franco i Nihat Kahveci, no promjene rezultata nije bilo. Barcelona sada vodi s deset bodova viška ispred Seville, dok je Žuta podmornica potonula na šesto mjesto.

Iako je preokret Barcelone bio važniji u kontekstu borbe za naslov, veći su pothvat izveli nogometaši našeg trenera Sergija Krešića. Doduše, Numancia je protiv Valladolida prva povela: u 13. minuti Jose Javier Barkero tehnički dotjeranim volejem u mrežu posprema centaršut Del Pina. Zasluženo izjednačenje gostima donosi Henok Goitom još prije odmora.

U nastavku se činilo kako Valladolid ima potpunu kontrolu nad utakmicom. Dobru su igru okrunili pogocima Vivara Dorada u 53. minuti i ponovno Goitoma, koji je 15 minuta prije kraja izvrsno iskoristio proigravanje Jonathana Sesme. Međutim, igrači Numancije u posljednjih su nekoliko minuta otkrili tajno oružje - ubacivanje visokih lopti u šesnaesterac gostiju.

Prvo je za smanjenje rezultata na 3:2 pogodio asistent Del Pino. Samo dvije minute kasnije stvari na početak glavom postavlja Carlos Aranda, a fantastičnu predstavu dovršava Krešićev džoker s klupe, Gorka Brit, koji u sudačkoj nadoknadi iz velike blizine koristi smušenost obrane Valladolida i donosi pobjedu svojoj momčadi. Numancia se petom prvenstvenom pobjedom uspela na 14. mjesto, dok Valladolidu peta uzastopna utakmica u kojoj postiže tri pogotka nije bila dovoljna za održavanje priključka s momčadima koje vode bitku za europska natjecanja.

U okršaju Osasune i Getafea neupućenom gledatelju ne bi bilo potpuno jasno koja je momčad prikovana za začelje, a koja se čvrsto drži sredine uz pobjedu nad Realom te remije s Barcelonom i Villarrealom. Naime, nogometaši iz Pamplone već su u prvom dijelu do vrha napunili mrežu Roberta Abbondanzierija.

Igrom je dirigirao češki reprezentativac Jaroslav Plašil, ujedno i strijelac prvog pogotka. Sljedeći se u strijelce dalekometnim projektilom upisao Juanfran, a unutar 120 sekundi to je pošlo za nogom i Walteru Pandianiju te Javadu Nekounamu. Nastavak utakmice protekao je u ugodnom blagdanskom ozračju: Hector Font je dodao peti za Osasunu, a da Getafe Baskiju ipak ne napusti s potpunom nulom, s dva se pogotka pobrinuo Roberto Soldado.

Sporting iz Gijona zadržao je zanimljivu naviku izbjegavanja neriješenih ishoda. Svoju su sedmu pobjedu (uz devet poraza) ostvarili na domaćem terenu protiv sve slabije Almerije, a najviše darova za Božić može očekivati Francisco Jose Maldonado, strijelac pobjedničkog pogotka u 27. minuti. On je glavom matirao Diega Alvesa nakon ubacivanja našeg Mate Bilića, koji je u nastavku susreta propustio dobru priliku za povećanje vodstva.

Međutim, treba spomenuti i katastrofalan dan suca Alvareza Izquierda, koji je gostujućim nogometašima poništio naizgled regularan pogodak, propustio dosuditi prilično očiti jedanaesterac, a zamalo ih je oštetio i za isključenje: Juanitu je nakon prvog žutog kartona pokazao i crveni, a svoju je pogrešku shvatio tek na intervenciju igrača. Bilić igrao je sve do 87. minute, kada ga je zamijenio David Barral.

Kao što se i očekivalo, Deportivo je lako preskočio prepreku zvanu Recreativo i s uvjerljivih se 4:1 primaknuo šestoplasiranom Villarrealu na samo dva boda. Pobjedu su domaćinima na Riazoru donijeli Lopo, Sergio (udarcem s bijele točke), Bodipo i Filipe, dok je čast gostiju iz Huelve, također s bijele točke, spasio Colunga.

Sevilla je nakon razočaranja u Europi odigrala samo 0:0 na Mallorci, iako ih je i taj rezultat gurnuo na drugo mjesto tablice. U blijedoj utakmici najbolju je priliku propustio Diego Capel, no njegovom se udarcu ispriječio okvir gola. Bodove su također podijelili drugi europski tragičar, Racing, i Malaga. U Santanderu su poveli gosti preko Bahe, ali je u drugom poluvremenu za konačnih 1:1 zabio Valera

Završnu utakmicu jesenskog dijela prvenstva odigrali su u Sevilli Betis i Athletic Bilbao. Kući se pjevajući vraćaju Baski, koji su sva tri boda zaslužili pogotkom Javija Martineza u 43. minuti. Njima su znatno popravili svoj plasman, domogavši se čak 12. mjesta. Ujedno su preskočili, između ostalih, i svoje današnje suparnike. Marko Babić ponovno nije konkurirao za sastav.

Španjolci će blagdane provesti neradno, a novi je sastanak s Primerom zakazan za 4. siječnja.