Tau Ceramica nedodirljiva, kiks Unicaje

Branko Barić • ponedjeljak, 29.12.2008.

Tau Ceramica i dalje suvereno vlada španjolskim parketima. 2008 godinu završili su na čelu prvenstva s dvije pobjede više od Barcelone, koja je iskoristila neočekivani kiks Unicaje i preuzela drugu poziciju…

Bruesa je kreirala najveće iznenađenje kola svladavši Unicaju nakon produžetka s 82:81. Junak susreta zove se Bernard Hopkins, čija je trica u posljednjim trenucima produžetka donijela domaćinima šestu prvenstvenu pobjedu i treću uzastopnu. David Doblas ubacio je 17 poena uz sedam skokova, Hopkins 15 uz šest skokova, dok je Andy Pako dodao 14 uz deset skokova. Unacaji nisu pomogla niti 24 poena Thomasa Kelatija.

Barcelona nije propustila pruženu priliku da zasjedne na drugu poziciju na prvenstvenoj ljestvici, iako u Bilbau nije imala nimalo lagan posao. Domaćini su na krilima Marka Banića i Drage Pašalića na poluvrijeme otišli s prednošću, no u nastavku ipak nisu uspjeli izbjeći treći uzastopni poraz. Gianluca Basile s 21 poenom i pet asistencija, te Fran Vasquez s 16 poena i 15 skokova odveli su Barcu do pobjede 66:59. Banić je postigao 15 poena i nedostajao mu je samo jedan skok za double-double, a Pašalić je za svega 18 minuta ubacio 14 poena uz pet skokova.

U Menorci nemaju razloga za zadovoljstvo, budući da su doživjeli poraz od izravnog konkurenta u borbi za opstanak. Cajasol je do pobjede 74:69, tek druge u prvenstvu, stigao zahvaljujući Tyronu Ellisu koji je ubacio 21 poen. Mario Stojić je s 14 poena bio među boljima kod gostiju, dok je Marino Baždarić pružio skromnu partiju ubacivši tek dva slobodna bacanja. Damir Markota niti ovog puta nije ulazio u igru.

Skromnu partiju pružio je i Marko Tomas u uvjerljivoj pobjedi Reala protiv Manrese s 83:56. Najbolji u redovima kraljevskog kluba bio je Felipe Reyes s 19 poena i 13 skokova, dok je Križevčanin promašio svih pet pokušaja za tricu i ubacio tek jednu dvicu.

Vodeća Tau Ceramica nije imala previše problema protiv Estudiantesa, a u konačnih 100:81 najviše se istaknuo William McDonald s 25 poena i devet skokova. Stanko Barać nije niti ulazio u igru. Mnogo dramatičnije bilo je u Badaloni gdje je Joventut uz 16 poena i šest asistencija Rickyja Rubia svladao Fuenlabradu sa 86:84.