Hrvati vrući na istoku Europe

Branimir Korać • utorak, 06.01.2009.

Prvi vikend u 2009. godini za hrvatske košarkaše protekao je u znaku vrlo dobrih igara. Posebno su se istaknuli naši internacionalci na istoku Europe...

AUSTRIJA

Marko Morić (Oberwart): U derbiju 13. kola austrijskog prvenstva Swans Gmunden u gostima je nadigrao Oberwart na krilima 40 poena Deterija Mayesa. U sastavu Oberwarta dobru utakmicu odigrao je Marko Morić koji je igrao 26 minuta i ubacio 16 poena (5/11 za dva, 0/1 za tri, 6/8 slobodna) uz osam skokova i dvije asistencije.

Milan Stegnjaić (Oberwart): U porazu od Swansa minutažu je dobio i Milan Stegnjaić, no nije se istaknuo. Igrao je 11 minuta i za to vrijeme promašio po jedan šut za tri i za dva te upisao tri skoka i tri osobne pogreške.

Jurica Dražović (UBC St. Pölten): Neizvjesno je bilo u dvoboja St. Pöltena i Welsa. Wels je na gostujućem terenu u tijesnoj završnici slavio 70:68. Kod poraženih vrlo zapaženu utakmicu odigrao je Jurica Dražović koji je igrao 32 minute i ubacio 19 poena (8/12 za dva, 3/5 slobodna) uz uhvaćenih deset skokova.

Branimir Josipović (Kapfenberg): Posljednjeplasirana Vienna nije imala šanse protiv Kapfenberga. Bullsi su slavili 79:67 u laganom ritmu. Karlovčanin Branimir Josipović igrao je 20 minuta i ubacio devet poena (0/1 za dva, 2/5 za tri, 3/3 slobodna) uz pet skokova, ali i pet osobnih pogrešaka.

BELGIJA

Jure Lalić (Spirou Charleroi): Anzulovićev Charleroi upisao je desetu prvenstvenu pobjedu. Na svom parketu je bez većih problema očekivano svladao Gent 76:62. Jure Lalić je igrao tek sedam minuta i za to vrijeme ubacio je dva poena (1/2 za dva, 0/2 slobodna).

CIPAR

Ivan Grgat (Achilleas): Ivan Grgat ima odličnu sezonu na Cipru. Trenutno je drugi strijelac i treći skakač lige, no u 14. kolu njegov Achilleas nije mogao do pobjede. Poražen je na gostovanju kod AEK-a 77:69, a naš centar sa 16 poena bio je među najistaknutijim pojedincima kod Achilleasa.

ČEŠKA

Denis Mujagić (Podebrady): U derbiju začelja češkog prvenstva Kolin je svladao Podebrady 82:73. U porazu od posljednjeplasirane momčadi prvenstva Denis Mujagić igrao je 22 minute i ubacio šest poena (1/2 za dva, 1/3 za tri, 1/2 slobodna) uz četiri skoka i dvije asistencije.

FRANCUSKA

Hrvoje Perinčić (Hyeres Toulon): U 12. kolu francuskog prvenstva Toulon je upisao vrlo važnu pobjedu protiv Strasbourga 84:75. Pobjeda Perinčićevu momčad barem privremeno miče van opasne zone na začelju ljestvice. Naš košarkaš imao je vrlo dobru večer i za 40 minuta ubacio je 20 poena (6/8 za dva, 2/6 za tri, 2/2 slobodna) uz tri skoka i dvije ukradene lopte.

NJEMAČKA

Jasmin Perković (EWE Baskets Oldenburg): Oldenburg ostaje u samom vrhu Bundeslige nakon što je u 16. kolu tijesno svladao momčad Walter Tigersa 82:79. Jasmin Perković igrao je 30 minuta i za to vrijeme ubacio devet poena (4/5 za dva, 0/3 za tri, 1/1 za dva) uz osam skokova i pet prekršaja.

GRČKA

Damir Mulaomerović (PAOK): PAOK je na svom parketu u 12. kolu grčkog prvenstva lakše od očekivanja svladao Kolossos 104:79. U odličnoj igri Solunjana istaknuo se i Damir Mulaomerović koji je igrao 32 minute i ubacio 16 poena (1/6 za dva, 3/5 za tri, 5/5 slobodna) uz tri skoka i tri asistencije.

Nikola Vujčić (Olympiakos): Olympiakos nije imao baš nikakvih problema protiv Panelliniosa. Slavio je 92:77 preskočivši još jednu potencijalno opasnu prepreku. Nikola Vujčić igrao je vrlo dobru utakmicu i za 19 minuta ubacio je deset poena (4/7 za dva, 2/3 slobodna) uz osam skokova, dvije asistencije i dvije osvojene lopte.

Hrvoje Henjak (Rethimno): U grčkoj A-2 ligi priključak s vrhom zadržao je Rethimno koji je u gostima nadigrao Lagadu sa 74:65. Hrvoje Henjak kod Rethimna igrao je 11 minuta i ubacio sedam poena (3/4 za dva, 1/2 slobodna) uz četiri skoka.

Matija Češković (ICBS):: Olympias nastavlja s lošim igrama, a novi poraz upisao je na svom parketu od ICBS-a 86:75. Matija Češković u gostujućoj momčadi dobio je 17 minuta i ubacio je pet poena (2/3 za dva, 0/2 za tri, 1/2 slobodna) uz dva skoka i dvije asistencije.

Ivan Kartelo (KAOD): MENT je upisao očekivani poraz u Dramasu protiv domaćeg KAOD-a 83:78. U sastavu iz Dramasa zapaženu ulogu odradio je Ivan Kartelo koji je igrao 30 minuta i ubacio deset poena (1/2 za dva, 1/1 za tri, 5/5 slobodna) uz osam skokova i tri asistencije.

Željko Župić (KAOD): Osim Kartela, dosta je igrao i Željko Župić, no s nešto slabijim učinkom. Župić je dobio 29 minuta i ubacio četiri poena (1/2 za dva, 0/4 za tri, 2/2 slobodna) uz sedam skokova.

MAĐARSKA

Zoran Helbich (Marso): U 11. kolu mađarskog prvenstva Marso je pregazio Enternet sa 116:67 uz izvrsnu igru Roya Bookera koji je ubacio 42 poena. Zoran Helbich kod pobjednika igrao je 25 minuta i ubacio deset poena (4/5 za dva, 2/2 slobodna) uz pet skokova.

ITALIJA

Sandro Nicević (Benetton): Benetton je zadržao visoku drugu poziciju na ljestvici pobjedom u 11. kolu protiv Snaidera 88:70. U laganoj domaćoj pobjedi Sandro Nicević sudjelovao je 19 minuta ubacivši osam poena (4/7) za dva uz dva skoka i četiri asistencije.

POLJSKA

Kristijan Ercegović (Gornik): Gornik čvrsto drži začelje ljestvice poljskog prvenstva. U 19. kolu na svom parketu je poražen od Sportina, a Kristijan Ercegović igrao je tek pet minuta i za to vrijeme je promašio dva šuta za dva i uhvatio dva skoka.

Igor Miličić (AZS Koszalin): Koszalin je neugodno iznenadio svoje navijače porazom kod "davljenika" Znicza u Jaroslawu 94:87. Gostima nije pomogla niti dobra predstava našeg internacionalca Igora Miličića koji je igrao 26 minuta i ubacio 11 poena (2/3 za dva, 1/2 za tri, 4/4 slobodna) uz pet asistencija, pet prekršaja, četiri ukradene lopte i dva skoka.

RUSIJA

Ivan Tomas (Lokomotiv Rostov): Ivan Tomas s Lokomotivom u 2009. godinu krenuo je porazom na gostovanju kod Triumfa 80:68. U 23 minute provedene na parketu Tomas je ubacio osam poena (1/2 za dva, 6/6 slobodna) uz pet asistencija i tri skoka.

Krešimir Lončar (Uniks Kazan): Za razliku od Tomasa, odličan start imali su Marko Popović i Krešimir Lončar. Uniks je u Kazanu svladao Spartak iz St. Petersburga 76:62 uz odličnu predstavu Popovića koji je u 20 minuta ubacio 19 poena (0/2 za dva, 4/6 za tri, 7/9 slobodna) uz dva skoka.

Krešimir Lončar (Uniks Kazan): Ništa lošiju večer nije imao niti Krešo Lončar. Lončar je po učinku čak bio i ispred Popovića obzirom da je za 25 minuta ubacio 17 poena (6/11 za dva, 0/1 za tri, 5/5 slobodna) uz devet skokova.

Zoran Planinić (CSKA Moskva): Moskovski CSKA nastavlja s uvjerljivim predstavama u ruskom prvenstvu. U ovom kolu svladali su s lakoćom CSK iz Samare 85:54. Zoran Planinić igrao je 23 minute i ubacio deset poena (4/5 za dva, 0/1 za tri, 2/2 slobodna) uz pet asistencija i dva skoka.

SLOVAČKA

Ivan Škara (Banska Bystrica): U izravnom dvoboju za četvrto mjesto Banska Bystrica na svom parketu nadigrala je Levice 84:73. Prvo ime susreta bio je naš internacionalac u dresu domaćina Ivan Škara koji je za 37 minuta ubacio 22 poena (8/9 za dva, 1/3 za tri, 3/5 slobodna) uz 13 skokova.

Dominik Štefanac (Dolny Kubin): Dolny Kubin i dalje je zabetoniran za dno ljestvice. U ovom kolu poražen je od Komarna na svom parketu 69:62, a Dominik Štefanac za 34 minute ubacio 13 poena (6/10 za dva, 0/1 za tri, 1/4 slobodna) uz 11 skokova, tri osvojene lopte i dvije blokade.

Rudolf Jugo (Dolny Kubin): Pristojnu minutažu u porazu Kubina dobio je i Rudolf Jugo. Igrao je 20 minuta i za to vrijeme ubacio devet poena (2/5 za dva, 1/2 za tri, 2/3 slobodna).

Ivan Barišić (Komarno): Za razliku od našeg dvojca u Dolnyem Kubinu, učinkom se nije istaknuo dvojac u Komarnom, ali je slavio pobjedu. Ivan Barišić igrao je 22 minute i ubacio pet poena (2/5 za dva, 1/2 slobodna) uz pet skokova i tri osvojene lopte.

Goran Marić (Komarno): Skromnu minutažu u pobjedi Komarna imao je Goran Marić. On je igrao tek šest minuta i za to vrijeme upisao skok i asistenciju.

Jure Lozančić (Nova Ves): Chemosvit je propustio približiti se gornjem dijelu ljestvice i uhvatiti Novu Ves. Nova Ves ih je svladala na svom parketu 72:60, a Jure Lozančić za 33 minute ubacio je osam poena (3/9 za dva, 2/2 slobodna) uz devet skokova, četiri asistencije i dvije blokade.

Dražen Klarić (Chemosvit): Pognute glave parket je napustio Chemosvit na čelu s Draženom Klarićem. Naš dugogodišnji internacionalac u Slovačkoj igrao je 36 minuta i ubacio 12 poena (2/4 za dva, 2/5 za tri, 2/3 slobodna) uz pet skokova.

Dario Livajić (Prievidza): U derbiju kola Prievidza je na svom parketu poražena od Pezinoka 78:66 te su obje momčadi na omjeru 14-5. Dario Livajić kod domaćina igrao je 15 minuta i ubacio četiri poena (2/5 za dva).

Antonio Bičvić (Handlova): U dvoboju momčadi s dna ljestvice Košice su na svom parketu bile bolje od Handlove 77:66. Kod poraženih najbolji je bio Antonio Bičvić koji je igrao 37 minuta i za to vrijeme ubacio 18 poena (6/9 za dva, 1/3 za tri, 3/5 slobodna) uz tri asistencije, dva skoka i dvije osvojene lopte.

Marko Vlaić (Handlova): Uz bok Bičviću bio je i Marko Vlaić koji je također igrao 37 minuta. Vlaić je susret završio s poenom manje, ubacio je 17 poena (7/16 za dva, 3/3 slobodna) uz 12 skokova i četiri asistencije.

ŠPANJOLSKA

Marko Tomas (Real): Ova sezona za Marka Tomasa je najbolja dosad u dresu Reala. I u 16. kolu španjolske ACB lige Tomas je bio dobar, Real je slavio kod Menorce 80:65, a Tomas je za 15 minuta ubacio 11 poena (4/4 za dva, 1/3 za tri) uz dva skoka.

Marino Baždarić (ViveMenorca): Menorca je deseti prvenstveni poraz doživjela u dvoboju s Realom, a Marino Baždarić igrao je 35 minuta i ubacio 14 poena (4/4 za dva, 2/7 za tri, 0/1 slobodna) uz četiri skoka i tri ukradene lopte.

Mario Stojić (ViveMenorca): Kapetan Menorce protiv svoje bivše momčadi nije bio raspoložen. Za 25 minuta ubacio je devet poena (2/4 za dva, 0/8 za tri, 5/6 slobodna) uz tri asistencije, dvije ukradene lopte i dva skoka.

Marko Banić (Iurbentia Bilbao): U tijesnoj završnici Fuenlabrada je na svom parketu svladala Iurbentiju 88:86. Marko Banić bio je među boljim pojedincima kod Bilbaa, ali to mu nije pomoglo. Igrao je 29 minuta i ubacio 13 poena (4/6 za dva, 5/5 slobodna) uz osam skokova.

Drago Pašalić (Iurbentia Bilbao): Drago Pašalić imao je manju minutažu, igrao je svega deset minuta i za to vrijeme ubacio tri poena (0/3 za dva, 1/1 za tri) uz šest skokova.

Stanko Barać (Tau Ceramica): Tau Ceramica svladala je u derbiju kola u gostima Barcelonu 74:70, no Stanko Barać neće posebno pamtiti ovu večer. Igrao je osam minuta, ostao bez poena (0/1 za dva), ukrao dvije lopte i napravio četiri osobne pogreške.

TURSKA

Andrija Žižić (Galatasaray): Dok u Europi igraju dosta promjenjivo, igrači Galatasaraya nastavljaju s odličnim igrama u prvenstvu Turske. U derbiju kola ugostili su Fenerbahče Ülker i svladali ga lako sa 78:62. Andrija Žižić igrao je 16 minuta i ubacio osam poena (3/6 za dva, 2/2 slobodna) uz četiri skoka i četiri ukradene lopte.

UKRAJINA

Jurica Žuža (Poltava): I poslije 13. kola ukrajinskog prvenstva Poltava ostaje na dnu ljestvice. Novi porazu stigao je na gostovanju kod Mykolaiva koji je slavio 84:75. U dresu Poltave odličnu utakmicu odigrao je Jurica Žuža koji je ubacio za 27 minuta 22 poena (9/11 za dva, 4/5 slobodna) uz šest skokova, tri blokade i pet osobnih pogrešaka.