Samo Žižiću poraz, Banić odličan

Goran Markuš • nedjelja, 18.01.2009.

Dovršeno je i 18. kolo španjolske ACB lige koje je svim Hrvatima, s Andrijom Žižićem kao izuzetkom, donijelo nove bodove i pomak u ukupnom poretku. Posebno valja izdvojiti tek Marka Banića koji je najzaslužniji za novu pobjedu svojeg Bilbaoa...

Susret Bilbaoa i Estudiantesa, koji ne igra niti približno kvalitetno kao godinu/dvije ranije, započeo je prilično izjednačeno, no u posljednje tri minute prve četvrtine domaćini rade 11:0 seriju i za danas se opraštaju od gostiju.

Bila je to velika partija našeg Marka Banića koji je upisavši 15 poena i šest skokova bio uvjerljivo najkorisniji igrač domaćina, a vrlo zapaženu ulogu odigrao je i Drago Pašalić ubacivši 11 poena uz četiri skoka. Svoju prvu utakmicu u dresu Iurbentia odigrao je i Damir Markota zabivši pet poena tijekom 11 minuta provedenih na terenu. Kod gostiju sa 16 poena i pet skokova uvjerljivo najefikasniji igrač bio je Pancho Jasen.

Vezane vijesti

Za razliku od Markote koji je barem odnio pobjedu u svojem debitantskom nastupu, Andrija Žižić i njegova Zaragoza nisu mogli izdržati pritisak domaćina i slabim nastupom u drugom poluvremenu upisali su i 12. ovosezonski poraz.

Iako su trojica igrača Zaragoze, predvođena Taureanom Greenom (16 poena), upisala dvoznamenkasti broj poena, Pamesa našeg Nevena Spahije na čelu s odličnim Shammondom Williamsom (15 poena, 8 asistencija), pokazala se prevelikim zalogajem za slabašne goste. Andrija Žižić na terenu je proveo pune 24 minute upisavši sedam poena uz pet skokova.

Iako su vrlo loše ušli u susret i na veliki odmor otišli sa -7 košarkaši Real Madrida sjajnom igrom, posebice tijekom treće četvrtine, osigurali su i 12. ovosezonsku pobjedu tj. četvrto mjesto u ukupnom poretku lige. Domaćine je predvodio odličan Louis Bullock zabivši 25 poena uz čak pet asistencija, a slijedi ga sjajan Felipe Reyes sa 16 poena i sedam skokova.

Kod gostiju uvjerljivo najbolji igrač na terenu bio je Robert Archibald koji je uz 15 poena upisao i sedam skokova. Naš Marko Tomas odigrao je prosječnih devet minuta upisavši svega dva obrambena skoka.

Novom, sigurnom pobjedom Tau Ceramica je potvrdila prvo mjesto u ukupnom poretku lige. Iako su u susret ušli pomalo nervozno u drugoj četvrtini gostujuću ViveMenorcu ostavili su čak 14 poena iza sebe i tu je bio kraj svih nedoumica. Igor Rakočević (21 poena, 6 skoka) predvodio je domaćine dok su gosti do 66 poena uopće stigli ponajviše zahvaljujući odličnom dvojcu Pooh Jeter (20 poena) - Mario Stojić (19 poena, 6 skokova).