Panathinaikos teško u 15. finale kupa

Goran Markuš • subota, 24.01.2009.

Teškom pobjedom tek nakon produžetka Panathinaikos je osigurao 15. finale kupa u povijesti kluba dok se poraženi Maroussi na najljepši mogući način oprostio od ovogodišnjeg izdanja grčkog kupa...

Pobjedom protiv solidnog Panelliniosa Panathinaikos je osigurao još jedno polufinale kupa gdje ih je dočekao Maroussi koji se za svoje mjesto dobro oznojio. Naime, u četvrtfinalnom ogledu protiv Olympije košarkaši Maroussija slavili su sa minimalnih +1 i tako si u zadnji čas omogućili borbu za tek treće finale kupa u povijesti kluba.

Svi znamo kako je Panathinaikos u susret ušao kao apsolutni favorit što dokazuje i drugo mjesto u ligi dok sa čak četiri poraza više Maroussi zauzima tek šestu poziciju, stoga ne čudi iznenađenje svih prisutnih kada na leđima odličnog Jaroda Stevensona (9 poena) domaćini otvaraju susret fantastičnom 7:0 serijom.

Međutim, slavlje ne traje dugo i gosti ubrzo hvataju ritam nakon čega, ponajviše zahvaljujući vrlo raspoloženom Stratosu Perperoglou (18 poena, 6 skokova), rade još ljepšu 3:15 seriju te tako preuzimaju vodstvo. Do kraja prvih deset minuta igre gosti tek uspijevaju smanjiti zaostatak na ipak prihvatljivija tri poena.

Drugu četvrtinu mogli smo gledati poprilično izjednačenu igru obiju momčadi, no domaćini se ponovno zahvaljujući Stevensonu i Andreasu Glyniadakisu (6 poena, 4 skoka) razigravaju i 9:4 serijom vraćaju vodstvo te na odmor odlaze sa solidnih četiri poena prednosti.

Niti nakon odmora Panathinaikos se ne snalazi najbolje što domaćini na leđima sve boljeg Billyja Keysa (15 poena, 8 skokova) mudro koriste i rade 12:5 seriju. Međutim, grčki euroligaš se budi i vraća svojom 0:8 serijom što rezultira smanjenjem zaostatka na svega pet poena uoči završnih deset minuta igre.

Ipak nešto boljim otvaranjem četvrte četvrtine kada se Stratosu pridružuje i odličan Vassili Spanoulis (20 poena, 9 skokova), Panathinaikos se približava na svega poen zaostatka od domaćina nakon čega momčadi igraju igraju koš za koš što rezultira prilično neočekivanim izjednačenim rezultatom nakon 40 minuta igre. Utakmica odlazi u produžetak.

Tek u produžetku Panathinaikos uspijeva nadigrati domaćine i na leđima Vassilija, Mikea Batistea (13 poena, 12 skokova) i Šarunasa Jasikevičiusa (6 poena, 5 skokova) bježe na +7 što im omogućava rutinsko privođenje susreta kraju.