Juventus pao, Inter profitirao

Ivana Spahija • srijeda, 28.01.2009.

Bilo je prilično iznenađujućih rezultata u susretima 21. kola Serie A. Najveće iznenađenje je poraz Juventusa na gostovanju u Udinama, gdje je posrnuli Udinese pomrsio planove Staroj dami. Iz toga je najviše profitirao Inter, koji je pobjedom nad Catanijom učvrstio prvo mjesto, a ne mora se pribojavati ni Milana, kojeg je remi s Genoom također udaljio od gradskog rivala...

Nakon niza od nekoliko pobjeda, nogometaši Milana zaustavljeni su na svom San Siru, a Rossonerima je bod uzela vrlo dobra Genoa, koja momčadi iz Milana predstavlja konkurenciju u utrci za mjestom koje vodi u Ligu prvaka. Milan je imao vodstvo tijekom većeg dijela susreta, ali ga nije uspio zadržati te je utakmica završila rezultatom 1:1. Naš Ivan Jurić odigrao je svih 90 minuta u dresu gostiju.

Milan je krenuo oštro od samog početka, Beckham je već u prvoj minuti mogao donijeti prednost domaćinima, ali je njegov udarac uspio odbiti gostujući vratar Rubinho. Domaćini su do pogotka mogli i u 15. minuti, ali je greda spriječila da se udarac Pirla nađe u mreži Genoe. Upornost se Milanu ispatila u 33. minuti, Beckham je slobodnim udarcem s lijeve strane matirao Rubinha i domaćinima donio vodstvo od 1:0, koje je u 44. minuti mogao udvostručiti Pirlo, ali je ponovno gađao u gredu.

U drugom dijelu konkretniji su bili gosti iz Genove, koji su pritisak na obranu Milana uspjeli okruniti pogotkom, i to u 87. minuti kada je Milito zatresao mrežu Abbiatija za konačnih 1:1 i raspodjelu bodova iz ovog dvoboja. Milan je propustio veliku priliku bodovno se izjednačiti s Juventusom na drugom mjestu, a Genoa se Rossonerima primakla na svega četiri boda zaostatka i trenutno drži četvrto mjesto na ljestvici.

Definitivno najveće iznenađenje ovog kola je poraz Juventusa od Udinesea, bijelo-crni su na domaćem terenu prekinuli crni niz poraza na najljepši mogući način, pobjedom nad prvom pratiljom Intera. Staroj dami je ovaj poraz stigao u najgore vrijeme, umjesto da pritisnu Inter i održavaju minimalnu razliku za crno-plavima koji ne blistaju u nastavku sezone, nogometaši Juventusa porazom su se još tri boda udaljili za vodećom momčadi prvenstva. Naš Dario Knežević zbog ozljede nije bio u sastavu Juventusa.

Udinese je od samog početka krenuo vrlo agresivno, znajući da protiv Juventusa nema što izgubiti. Goste iz Torina u dva je navrata spasio Buffon obranivši solidne pokušaje Quagliarelle i D'Agostina u 12., odnosno 13. minuti. Domaćini su došli do pogotka u 20. minuti, Di Natale je idealno uposlio Quagliarellu koji je prošao Juventusova braniča Legrottagliea i matirao Buffona za 1:0 Udinesea.

Potpuno neprepoznatljivi gosti vratima Udinesea ozbiljnije su zaprijetili tek u 30. minuti kada je slobodan udarac Giovinca obranio Handanović. Nakon relativno mirnog drugog dijela bez većih prilika za promjenu rezultata, uzbuđenja na Friuliju počela su se nizati u posljednjih desetak minuta susreta. Prvo je u 75. minuti Di Natale lijepim pogotkom povećao vodstvo domaćina na 2:0, a samo dvije minute kasnije dosuđen je jedanaesterac za Juventus zbog prekršaja Pasqualea nad Grygerom.Iaquinta je s bijele točke postavio rezultat na konačnih 2:1 za veliku pobjedu Udinesea koja ga vraća na 12. mjesto, dok Juventus ostaje drugi, ali sa šest bodova zaostatka za Interom.

Nogometaši Intera sigurnom su pobjedom nad Catanijom riješili sve dileme oko prvog mjesta te će i nadolazeće kolo dočekati na vodećoj poziciji na tablici. Izabranici Josea Mourinha na Siciliju su došli bez glavnog trenera, kažnjenog u susretu sa Sampdorijom, ali su rezultatom 2:0 uzeli sva tri boda solidnoj Cataniji i time se od Juventusa odmaknuli na šest bodova prednosti.

Inter je susret otvorio na najljepši mogući način - pogotkom, i to već u petoj minuti. Cruz je probio po desnoj strani obrane domaćina, izbjegao zaleđe i idealno uposlio Stankovića, koji nije imao težak posao zatresti mrežu Bizzarrija za vodstvo gostiju od 1:0. Do povećanja vodstva crno-plavi su mogli i u 22. minuti, ali je Ibrahimović pogodio gredu.

Gosti iz Milana su od 33. minute ostali s igračem manje zbog izravnog crvenog kartona Muntarija nakon prekršaja nad Tedescom. Ni brojčani manjak nije spriječio Inter da niže prilike za povećanje rezultata. Prijetili su i domaćini, najveću priliku prvog dijela propustio je Paolucci u 38. minuti kada je njegov udarac gotovo čudesno obranio Julio Cesar.

U drugom dijelu gosti su nastavili jednakim ritmom, uz nekoliko poluprilika za promjenu rezultata, a jednu je iskoristio Ibrahimović u 71. minuti kada je nakon solo akcije matirao Bizzarrija i postavio rezultat na konačnih 2:0 za Inter. Crno-plavi su najviše profitirali u ovom kolu, nakon Juventusova kiksa u Udinama, ali i remija Milana s Genoom, Inter se našao na +6 ispred Juventusa i lakše diše na samom vrhu.

Može se reći da je dugotrajna kriza polako iza momčadi Rome, koja je nakon uspjeha u Napulju, gdje je s visokih 3:0 nadigrala Napoli, i na svom Olimpicu došla do sva tri boda, i to iz dvoboja s Palermom, kojeg su Vukovi svladali rezultatom 2:1. Naš Igor Budan zbog ozljede nije konkurirao za ovaj susret.

Najljepši povratak nakon ozljede ostvario je kapetan Rome Totti, koji je u 23. minuti načeo mrežu gostiju sa Sicilije i Vukovima donio vodstvo od 1:0. Ipak, slavlje domaćina nije trajalo dugo. Sedam minuta kasnije Liverani je dobro dodao za Cavanija, koji nije propustio priliku zatresti mrežu Donija i poravnati rezultat na 1:1.

U posljednjoj minuti prvog dijela mreža Palerma ponovno se tresla, Totti je dobro uposlio Brighija, koji je nadskočio Nocerina i glavom pospremio loptu u mrežu za vodstvo Rome od 2:1. Tim je rezultatom susret i završen, Roma se s nova tri boda našla na visokom petom mjestu na ljestvici i Vukovi su se potpuno ravnopravno uključili u utrku za Ligom prvaka.

Od ostalih susreta, do pobjede je došla i druga posrnula momčad, Sampdoria, koja je na domaćem terenu s 3:1 svladala Lazio. Fiorentina se također uključila u utrku za Europom domaćom pobjedom nad Napolijem (2:1), a ponovno je uspješna bila i momčad Cagliarija, koja je minimalnom pobjedom kod kuće svladala Sienu i zauzela deseto mjesto na ljestvici.