Petorica s trofejom kupa

Branimir Korać • ponedjeljak, 23.02.2009.

Protekli vikend uz nacionalna prvenstva diljem Europe igrale su se i završnice nacionalnih kupova. Petorica naših internacionalaca upisana su među osvajače kupa...

AUSTRIJA

Jurica Dražović (St. Pölten): U 21. kolu austrijske Bundeslige Arkadia je u gostima očekivano svladala St. Pölten 103:88. U domaćem sastavu Jurica Dražović igrao je 20 minuta i ubacio 11 poena (4/5 za dva, 1/1 za tri) i tome dodao četiri skoka.

Marko Morić (Oberwart): Za iznenađenje kola pobrinuo se Gussing koji je u gostima svladao vodeću momčad prvenstva Oberwart 91:83. U sastavu Oberwarta solidno je odigrao Marko Morić koji je za 30 minuta ubacio 12 poena (3/5 za dva, 1/4 za tri, 3/3 slobodna) uz devet skokova i pet asistencija.

Milan Stegnjaić (Oberwart): Milan Stegnjaić dobio je manju minutažu od Morića i shodno tome imao slabiji učinak. Igrao je 17 minuta i za to vrijeme ubacio četiri poena (2/5 za dva, 0/1 za tri) uz dvije asistencije.

BELGIJA

Jure Lalić (Charleroi): Charleroi se vratio na vrh poretka belgijskog prvenstva visokom domaćom pobjedom protiv Leuvena 79:54. Jure Lalić krenuo je u petorci i igrao 18 minuta za vrijeme kojih je ubacio sedam poena (2/5 za dva, 1/1 za tri).

Pankracije Barać (Charleroi): Malu minutažu u vodećoj momčadi belgijske lige imao je Pankracije Barać. Igrao je tek šest minuta i za to vrijeme ubacio dva poena (1/2 za dva, 0/1 za tri).

CIPAR

Ivan Grgat (Achilleas): Apollon je zadržao priključak s vodećima AEL-om i Keravnosom gostujućom pobjedom kod Achilleasa 84:75. U sastavu poraženih Ivan Grgat igrao je 28 minuta i ubacio 16 poena (4/6 za dva, 8/10 slobodna) i tome dodao 12 skokova.

NJEMAČKA

Jasmin Perković (Oldenburg): Oldenburg je i dalje nezaustavljiv. 14. pobjedu koja mu garantira ostanak na vrhu Bundeslige ostvario je na neugodnom gostovanju u Ulmu 83:75. Jasmin Perković igrao je 32 minute i ubacio deset poena (1/2 za dva, 2/4 za tri, 2/2 slobodna) uz šest skokova i dvije ukradene lopte.

GRČKA

Nikola Vujčić (Olympiakos): Solidnu partiju odigrao je Vujčić za Olympiakos u 19. kolu grčkog prvenstva. Ostvario je učinak od 14 poena u 21 minuti provedenoj u igri (7/9 za dva, 0/1 za tri), a time je bio drugi strijelac svoje momčadi u susretu. Upisao je i jedan skok te dvije asistencije. Olympiakos je slavio nad AEK-om s 20 poena razlike, a jedini koji je u ekipi bio bolji od Vujčića je Giannis Bourousis s 25 poena. Jučer je igrano finale Kupa u kojem je Panathinaikos svladao Olympiakos 80:70, a Vujčić je susret završio s četiri poena.

Hrvoje Henjak (Rethimno): Rethimno je u A-2 ligi svladao slabi Xanthi sa 104:90. U pobjedi s velikim brojem poena Hrvoje Henjak sudjelovao je 16 minuta i za to vrijeme ubacio šest poena (3/3 za dva) uz četiri skoka.

Ivan Kartelo (KAO Dramas): Dramas nije uspio stići do pobjede u izjednačenom susretu na gostovanju kod Lagade. Domaćin je slavio 75:69. Ivan Kartelo igrao je 27 minuta i za to vrijeme ubacio devet poena (4/5 za dva, 1/4 slobodna) uz sedam skokova, ali i osam izgubljenih lopti.

Željko Župić (KAO Dramas): Ništa bolji od Kartela nije bio Željko Župić. On je igrao 30 minuta, no ubacio je tek četiri poena (2/6 za dva, 0/1 za tri) i tome dodao sedam skokova i dvije asistencije.

Matija Češković (ICBS): Visoku domaću pobjedu upisao je ICBS koji je pregazio Panerythraikos s 82:57. Matija Češković nije se naigrao, igrao je deset minuta i za to vrijeme ubacio dva poena (1/1 za dva, 0/1 za tri) uz dvije ukradene lopte.

MAĐARSKA

Ivan Perinčić (Falco): Gostujući poraz koji nije očekivao upisao je Falco. Oni su gostovali kod Univera i izgubili 84:78 u neizvjesnom dvoboju u kojem gostima nije pomogla niti dobra večer Ivana Perinčića. On je igrao 38 minuta i ubacio 24 poena (5/8 za dva, 4/6 za tri, 2/4 slobodna) uz sedam skokova.

Srđan Helbich (ZTE): ZTE je na pedesetpostotnom omjeru nakon gostujućeg poraza kod Soprona 99:90. Srđan Helbich igrao je za goste i ubacio šest poena.

Ante Kapov (PVSK): Drugoplasirani PVSK pregazio je slabi Debrecen s visokih 104:64. U očekivano visokoj pobjedi ekipe iz Pecsa Ante Kapov sudjelovao je 22 minute i ubacio četiri poena (2/3 za dva, 0/3 za tri, 0/1 slobodna) uz pet skokova.

ITALIJA

Sandro Nicević (Benetton): Benetton je u Kupu stigao do polufinala. U četvrtfinalu svladali su nakon produžetka Montegranaro 93:90. Sandro Nicević igrao je 27 minuta i ubacio deset poena (4/5 za dva, 2/2 slobodna) uz šest skokova, dvije ukradene lopte i tri asistencije. U polufinalu zaustavio ih je Montepaschi u tijesnom dvoboju 85:80. Nicević je za 24 minute ubacio sedam poena (3/9 za dva, 1/2 slobodna) uz devet skokova i dvije ukradene lopte.

POLJSKA

Damir Miljković (Turow): Turow igra sve bolje, a dokaz tome je i pobjeda u derbiju kod Anwila 81:69. Damir Miljković nije bio uobičajeno napadački agresivan, igrao je 32 minute i ubacio tri poena (0/2 za dva, 0/1 za tri, 3/4 slobodna) uz četiri skoka i dvije asistencije.

Igor Miličić (AZS Koszalin): Vrijednu domaću pobjedu upisao je Koszalin protiv Bank BPS-a 85:77. Kod Koszalina najveću minutažu imao je Igor Miličić koji je za 32 minute ubacio 11 poena (1/2 za dva, 1/4 za tri, 6/6 slobodna) uz tri asistencije i dvije ukradene lopte.

Mateo Kedžo (Energa Czarni): Energa nije imala nikakvih problema kod slabog Gornika. Momčad Matea Kedže slavila je lako i uvjerljivo 89:73, a naš internacionalac igrao je tek osam minuta i za to vrijeme ubacio dva poena (1/4 za dva, 0/1 za tri) uz četiri skoka.

Kristijan Ercegović (Gornik): Victoria Gornik nije imala šanse protiv jače Energe iz Slupska. U porazu domaćina Kristijan Ercegović igrao je 29 minuta i za to vrijeme ubacio 12 poena (3/7 za dva, 6/6 slobodna) uz tri skoka.

RUMUNJSKA

Damir Milačić (UNIV Mobitelco Cluj Napoca): U derbiju 22. kola rumunjskog prvenstva Cluj Napoca poražena je od vodećeg Asesofta iz Ploiestija 91:82. Damir Milačić kod Cluj Napoce igrao je 19 minuta i ubacio devet poena (0/1 za dva, 3/4 za tri).

RUSIJA

Zoran Planinić (CSKA Moskva): CSKA je na Final Fouru ruskog Kupa zauzeo treću poziciju pobjedom protiv Triumfa 75:69, a Zoran Planinić za 25 minuta ubacio je četiri poena (0/2 za dva, 1/3 za tri, 1/4 slobodna) uz pet skokova i tri asistencije. Polufinalni ogled s Uniksom je propustio.

Marko Popović (Uniks Kazan): Uniks iz Kazana najtežim je putem stigao do trofeja Kupa. U polufinalu je svladao CSKA 70:61 da bi u finalu nadjačao Dinamo iz Moskve 81:60. U polufinalnom ogledu Marko Popović je za 21 minutu ubacio 13 poena (2/4 za dva, 3/4 za tri) uz dvije asistencije. U finalu je igrao 18 minuta i ubacio osam poena (0/1 za dva, 2/5 za tri, 2/2 slobodna) uz dva skoka i dvije asistencije.

Krešimir Lončar (Uniks Kazan): U obje utakmice među najistaknutijim pojedincima bio je Krešo Lončar. U polufinalu je za 29 minuta ubacio devet poena (3/7 za dva, 0/2 za tri, 3/8 slobodna) uz pet skokova. U finalnom dvoboju je briljirao. Igrao je 25 minuta i ubacio 20 poena (5/8 za dva, 3/4 za tri, 1/2 slobodna) uz tri skoka i tri blokade.

SLOVAČKA

Dominik Štefanac (Dolny Kubin): U dvoboju dvije najlošije momčadi dosadašnjeg dijela slovačkog prvenstva Dolny Kubin razbio je na svom terenu Košice 100:60. U visokoj pobjedi kod domaćina Dominik Štefanac za 30 minuta ubacio je 18 poena (8/10 za dva, 0/1 za tri, 2/2 slobodna) uz 11 skokova.

Ivan Barišić (Komarno): Uvjerljivu pobjedu prema očekivanjima upisalo je Komarno protiv Handlove. Kao domaćini su slavili 101:64 uz dobru igru Ivana Barišića koji je za 29 minuta ubacio 17 poena (6/8 za dva, 5/5 slobodna) uz pet skokova.

Goran Marić (Komarno): Malu minutažu dobio je Marić, igrao je tek pet minuta i za to vrijeme samo upisao jednu asistenciju.

Antonio Bičvić (Handlova): U lošoj igri Handlove nije se posebno istaknuo naš Antonio Bičvić. Igrao je 25 minuta i za to vrijeme ubacio devet poena (4/6 za dva, 0/2 za tri, 1/2 slobodna).

Marko Vlaić (Handlova): Poput Bičvića nije se istaknuo niti Vlaić, no njegova minutaža bila je vrlo mala. Igrao je osam minuta i ubacio dva poena (1/1 za dva).

Jure Lozančić (Nova Ves): Levice se nisu dobro provele na gostovanju u Novoj Vesi. Domaćin ih je svladao 99:68, a među boljima kod pobjednika bio je Jure Lozančić koji je za 27 minuta ubacio 15 poena (6/11 za dva, 3/4 slobodna) uz šest skokova i tri asistencije.

Ivan Škara (Banska Bystrica): Drugoplasirani Pezinok imao je dosta problema s Banskom Bystricom, no na kraju je ipak slavio 69:64. Ivan Škara kod poraženih igrao je 39 minuta i ubacio 20 poena (8/10 za dva, 1/3 za tri, 1/2 slobodna) uz 12 skokova i dvije asistencije.

SLOVENIJA

Miroslav Jurić (Zagorje): Zagorje je u Kupu Slovenije zapelo u četvrtfinalu i to porazom od Heliosa 78:75. Drugi strijelac Zagorja u tom susretu bio je naš Miroslav Jurić koji je za 25 minuta ubacio 16 poena (4/7 za dva, 2/5 za tri, 2/4 slobodna).

Damjan Rudež (Union Olimpija): naslov osvajača Kupa uzela je Union Olimpija. U četvrtfinalu svladali su Zlatorog iz Laškog 75:62 uz dva poena (1/1 za dva, 0/2 za tri) Damjana Rudeža u 11 minuta. Polufinale donijelo je više neizvjesnosti i dvoboj s Heliosom koji je poražen 73:69, a Rudež je za osam minuta ubacio šest poena (3/3 za dva, 0/2 za tri). Finalni dvoboj s Elektrom bio je posve jednosmjeran i Olimpija ga je dobila 75:68, a Rudež je za 11 minuta ostao bez poena uz promašenu tricu.

Marin Han (Geoplin Slovan): Geoplin Slovan u Kupu se oprostio u četvrtfinalu tijesnim porazom od Krke 84:83. Marin Han zaigrao je tek pet minuta, promašio šut za tricu, uhvatio skok i izgubio jednu loptu.

Davor Marcelić (Krka): Davor Marcelić u četvrtfinalu protiv Geoplina igrao je punih 30 minuta i upisao 11 poena (2/6 za dva, 2/6 za tri, 1/2 slobodna) uz pet skokova. U polufinalu Krka je poražena od Elektre 83:70, Marcelić je imao još bolji učinak odigravši 35 poena uz 14 poena (1/1 za dva, 3/4 za tri, 3/3 slobodna) i tome dodao tri skoka i dvije asistencije.

Ivan Tomas (Krka): Novopristigli Ivan Tomas debitirao je u dresu Krke u susretu s Geoplinom i odigrao 16 minuta. U tih 16 minuta ubacio je četiri poena (1/3 za dva, 2/2 slobodna) uz dvije asistencije. Dobru utakmicu odigrao je Tomas u polufinalu, no to nije bilo dovoljno. Za 19 minuta ubacio je deset poena (2/5 za dva, 2/4 za tri) uz dvije asistencije.

ŠPANJOLSKA

Stanko Barać (Tau Ceramica): Tau Ceramica uzela je španjolski Kup bez većeg učinka Stanka Baraća. Četvrtfinalnu utakmicu s Pamesom je prosjedio na klupi, u polufinalu protiv Barcelone igrao je minutu i pol i ubacio dva poena (1/2 za dva) uz skok dok je u finalnoj pobjedi nad Unicajom 100:98 igrao minutu i 52 sekunde bez ikakvog učinka.

ŠVEDSKA

Srđan Subotić (Sundsvall): Sundsvall je nakon lošeg ulaska u sezonu u naletu. Nova pobjeda upisana je na domaćem parketu protiv 08 iz Stockholma 100:87 uz još jednu vrlo kvalitetnu predstavu Srđana Subotića koji je za 34 minute ubacio 14 poena (3/6 za dva, 2/4 za tri, 2/2 slobodna) čemu je dodao osam asistencija i pet skokova.

TURSKA

Mario Kasun (Efes Pilsen): Efes Pilsen s Marijom Kasunom uzeo je Kup Turske. Na Final Eightu krenuli su pobjedom protiv Bešiktaša 83:66 u kojoj je Kasun za 17 minuta ubacio deset poena (5/5 za dva, 0/2 slobodna) uz devet skokova. U velikom polufinalnom okršaju svladali su Fenerbahče Ülker 68:60 uz skromniji doprinos Kasuna koji je za 13 minuta ubacio šest poena (3/4 za dva) uz četiri skoka. U finalu je Efes imao lagan posao protiv Erdemira i slavio je 79:70. Mario Kasun nije se istaknuo, za 13 minuta ostao je bez poena (0/2 za dva) uz dva uhvaćena skoka.

Gordan Giriček (Fenerbahče Ülker): Fenerbahče nije imao lagan ždrijeb i zapeo je u polufinalu. U četvrtfinalu su pregazili dobri Turk Telekom 84:63 uz odličnu igru Giričeka koji je za 28 minuta ubacio 18 poena (4/6 za dva, 3/5 za tri, 1/2 slobodna) uz pet skokova i četiri asistencije. Kao i cijela momčad, niti "Gira" nije briljirao u porazu od Efesa. Igrao je 28 minuta i ubacio devet poena (1/3 za dva, 1/4 za tri, 4/4 slobodna) uz četiri skoka.

UKRAJINA

Jurica Žuža (Poltava): Poltava je napravila važan pomak na ljestvici domaćom pobjedom protiv Sumikimproma 92:69.Važnu ulogu u pobjedi Poltave igrao je i Jurica Žuža koji je za 23 minute ubacio 12 poena (5/5 za dva, 2/2 slobodna) uz osam skokova.